Tea tree olej (Tea Tree Oil, zkráceně TTO) je přírodní prostředek, který je výjimečný svými antiseptickými účinky. Díky nim si dokáže poradit s mnohými kosmetickými i zdravotními neduhy. Australští domorodci používají tento olej celá staletí a ve 20. století se jeho věhlas konečně rozšířil i do zbytku světa. Dnes se tea tree oil těší velké oblibě a používá se při spoustě potíží.
Obsah článku
Zázrak z Austrálie
Olej se získává extrahováním z listů stromu kajeputu střídavolistého (latinský název Melaleuca Alternifolia), zvaného také čajovník australský. Kajeput střídavolistý pochází z Austrálie, konkrétněji z močálů a mokřin Nového Jižního Walesu. Jde o stále zelený strom, vzrůstem podobný spíše keři. Z jeho listů se získává čirý až jemně zlatý olej, který voní po kafru či myrtě, ostatně s myrtovitými rostlinami je kajeput příbuzný. S čajovníky, ze kterých se získávají čajové lístky, nemá nic společného. Název tea tree vznikl zkomolením původního názvu T-tree podle tvaru stromu. I když čaj si z něj výprava kapitána Cooka, která strom v roce 1770 objevila a poté přivezla do Evropy, prý skutečně vařila.
Široké antiseptické a antimykotické účinky
Tea tree olej byl během 20. století podroben mnoha výzkumům, které prokázaly jeho výjimečné vlastnosti univerzální desinfekce. Účinnou látkou v něm je terpenen-4-ol, který působí proti širokému spektru virů, bakterií, hub a plísní. Aby byl TTO opravdu účinný, měla by být koncentrace této látky v něm alespoň 35%. Olej se používá v čisté formě a přidává se také do mnoha mastí, krémů či kosmetických výrobků.
Léčí vše od kožních problémů po nachlazení
V domácí lékárničce vám tea tree oil výborně poslouží jako dezinfekce k ošetření drobných kožních poranění, ať už jde o škrábance, odřeniny nebo popáleniny. Ošetří také štípance od hmyzu, kdy místo zklidní a uleví od svědění. Na hmyz působí také jako repelent. Toho se využívá především proti vším, kdy se jako prevence vtírá několik kapek do pokožky hlavy. Stejně tak působí i proti blechám u domácích zvířat. Používá se ke zklidnění svědění u kožních vyrážek a skvěle působí proti akné, proto bývá často součástí kosmetických přípravků k péči o problematickou pleť. Několik kapek TTO pravidelně přidávaných do šamponu zbaví vlasy lupů, koupele nohou a potírání jejich nehtů olejíčkem je zase zbaví plísní nebo infekcí nehtového lůžka. Umí si poradit i s bradavicemi, afty nebo opary. Vyplachováním úst vodou s několika kapkami oleje z čajovníku podpoříte léčbu zánětu dásní, zubů a ústní dutiny, omezíte krvácení dásní a paradentózu. Při nachlazení se potíráním nosu zmírní rýma, kloktáním vody s TTO pak bolest v krku a kašel.
Pozor na vnitřní užití
Používání tea tree oleje je bezpečné, ale je potřeba zabránit jeho požití, vnitřně je totiž toxický. U některých citlivějších lidí může vyvolat kožní alergickou reakci, proto je dobré jej nejdříve opatrně vyzkoušet na malém místě. Jinak jej smějí bez problémů používat děti i dospělí. Jak již bylo řečeno, používá se i u domácích zvířat, jen je třeba ho aplikovat na místa, která si zvíře nemůže olizovat. A právě z tohoto důvodu se nesmí aplikovat na kočky, ty si totiž neustále čistí srst a požití oleje by jim mohlo vážně ublížit.
Tea tree olej mohu osobně vřele doporučit. Používám jej při nachlazení, na drobné ranky a štípance, proti lupům, mám jej vyzkoušený na zánět dásně, afty, akné, jako prevenci proti vším a vždy velmi pomohl.