Užijte si i 90° žár aneb 5 (+ 1) horkých tipů do horké sauny

Sauna
Zveřejněno: 28.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Možná jste už také někdy přemýšleli o tom, jak si chvíle v sauně zpříjemnit. Nedávno o tom diskutovali světoví odborníci na saunování, kteří se sešli na summitu v San Franciscu. Dali dohromady několik tipů pro to, abyste si každou chvíli v rozpálené sauně co nejvíc užili. 5 nejzajímavějších vám teď prozradíme.

1. Správná teplota a rozměry – Při každém saunování byste měli v první řadě myslet na správnou teplotu. Minimální je 65 stupňů Celsia, ale Finská saunovací společnost doporučuje jako ideální rozmezí 80 až 90 stupňů Celsia. Horní lavice by přitom měla být maximálně metr až metr a čtvrt od stropu. Ideální jsou proto třeba sauny postavené na míru, kde si takové parametry sami určíte.

2. Vychutnejte si saunu v klidu – Ať už jdete do veřejné sauny, nebo máte saunu doma, nezapomeňte, že důležitý je klid a ticho. Jen tak si saunu dokonale vychutnáte vy i ostatní.

3. Udělejte si čas – abyste si saunu opravdu užili, měli byste na ni mít dost času. Ideálně tak 2 až 3 hodinky. Tři opakování pak zvládnete opravdu v klidu. Po úvodní sprše byste měli v sauně strávit nějakých 12 až 20 minut, pak přijde rychlé zchlazení a 15 až 20 minut odpočinku. Pokud si takové kolečko dáte třikrát, zjistíte, že dvě tři hodiny jsou na to opravdu ideální. Nejlepší na to je mít domácí saunu, jako je třeba sauna Grand od českého výrobce saun Saunasystem, kde vás neomezuje provozní doba ani ostatní lidé.

Užijte si i 90° žár aneb 5 (+ 1) horkých tipů do horké sauny

4. Nezapomeňte na ochlazení – Vyběhnout z rozpálené sauny a skočit do bazénu s vodou, která má 7 až 13 stupňů se asi líbí málokomu. Jenže právě ochlazení je pro správný účinek sauny nesmírně důležité. Pomáhá proti bolestem a zánětům a spouští imunologické mechanismy v těle. Takže i když se zchladíte jen na pár vteřin, vyplatí se to.

Mohlo by vás zajímat:  5 nejúčinnějších přírodních antidepresiv, které byste měli znát

5. Myslete na něco jiného – Čím víc budete přemýšlet o tom, že jste v sauně, že je tam obrovské horko a že už tam déle nevydržíte, tím dřív z ní opravdu utečete. Proto byste měli myslet na něco jiného. Ideální je vybrat si předem problém, který si v sauně promyslíte. A uvidíte, že vám saunování uteče mnohem rychleji, než obvykle. Některé sauny vám to přitom usnadní samy. Jako třeba luxusní sauna Modus od českého výrobce Saunasytem, ve které jsou i zabudované reproduktory a MP3 přehrávač. Stačí zapnout a nechat se unášet hudbou, rozhlasovou hrou nebo třeba odbornou přednáškou.

Užijte si i 90° žár aneb 5 (+ 1) horkých tipů do horké sauny

+ 1 tip na závěr – Pokud si chcete saunu opravdu vychutnat, vyplatí se vám pořídit si domácí saunu či saunovou kabinu. Saunu si pak můžete dopřávat, kdy chcete a máte v ní vždy klid a soukromí. A ty nejmenší se přitom vejdou i do běžného panelákového bytu – například saunovým kabinám Mini stačí jen něco málo přes metr čtvereční prostoru.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Sauny-vital.cz
    • 31.7.2014
    Odpovědět

    Fajn rady, věřím, že čtenářům zpříjemní saunování. Ještě bych doplnil, že se v dnešní době se dělají i malé sauny, takže není problém je postavit doma a dostatečně energeticky zajistit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení