Jak zvládnout těhotenství ve vedrech

těhotenství
Zveřejněno: 4.7.2019

V pokročilém stupni těhotenství je těžké snášet úmorné vedro. Jak přežít vedra v těhotenství? Podívejme se na prověřené tipy a rady.

Ženy jsou v těhotenství citlivější na teplotní změny zejména díky hormonálním změnám a zrychlenému průtoku krve, které graviditu provázejí. Pomůže sklenice vlažné vody i studený obklad na zátylek. Co dalšího si mohou nastávající maminky dopřát a čeho se naopak vyvarovat?

Hydratace a pitný režim

Dodržujte pitný režim, dostatečně pijte alespoň 3 litry čisté a vlažné vody bez bublin denně. Pocením se tělo ochlazuje, ale současně se z těla vylučují minerály, proto zařaďte do pitného režimu i různé minerálky, kterými je doplníte zpět. Vhodné jsou i ředěné ovocné a zeleninové šťávy nebo bylinkové čaje určené pro těhotné ženy. Dopřávejte si často ovoce, zejména meloun a zeleninu, jako jsou okurky, které obsahují hodně vody.

těhotenství

Těhotenství a úporné vedro

 • Kromě lahve s vodou sebou noste i hroznový cukr pro doplnění energie a těhotenskou průkazku, pomocí které požádáte o volné místo k sezení třeba ve veřejné dopravě.
 • Několikrát za den se sprchujte vlažnou vodou a ochlazujte se studenými obklady.
 • Ochladit se na cestách v horkých dnech můžete díky vodě ve spreji, který bude vaši pokožku účinně hydratovat a dokonale se osvěžíte.
 • Vyvarujte se dlouhému pobytu na přímém slunci a v přehřátých prostorách. Myslete na to, že se na slunci přehřívá i plodová voda a trpí i vaše dítě v bříšku.
 • Při pobytu venku se vždy důkladně mažte opalovacím krémem, noste pokrývku hlavy a zbytečně se moc nesluňte.
 • Vyvarujte se velkých teplotních šoků, zejména při přechodu z klimatizovaných místností do vedra venku. V místnosti by měla být jen o 4 ˚C nižší teplota, než je venku.
 • Choďte na delší procházky, ale vyrážejte na ně ráno nebo večer, kdy jsou teploty nižší. Pohyb vám ale pomůže proti otokům nohou a zůstanete v kondici.
 • Odpočívejte častěji s nohama ve zvýšení poloze. Měly by být výše než vaše srdce.
 • Noste pohodlné a dobře prodyšné těhotenské oblečení vyrobené z přírodních materiálů a pohodlnou, nejlépe zdravotní či ortopedickou obuv.
Mohlo by vás zajímat:  Au, už zase ty bolavé afty! Co jsou zač a co s nimi?

těhotenství

Otoky v těhotenství

Pokud během těhotenství trpíte často na otoky nohou a své kotníky téměř nevidíte, musíte s tím začít něco dělat. Tyto potíže trápí hodně nastávajících maminek. Nepříjemný je zejména poslední trimestr a letní vedra to jen zhoršují.

Někdy může jít o varovný příznak jiného zdravotního problému, třeba preeklampsie, která může ohrozit život. Kromě otoků, tedy nadměrného zadržování vody v těle a jejího hromadění v podkoží, tyto nepříjemnosti doprovází zejména vysoký krevní tlak a bílkoviny v moči.

O potížích s otékáním nohou vždy informujte svého lékaře, hlavně v případě, kdy vás otoky opravdu bolí a jsou netypické. Může vám třeba otékat jen jedna ruka nebo noha. Potíže s otoky zhoršuje:

 • nedostatek tekutin
 • špatně zvolený poměr cukrů a tuků ve stravě
 • vysoké podpatky
 • dlouhého sezení
 • těsné oblečení a obuv
 • noha přes nohu

Vyvarujte se dlouhého sezení a během vysokých teplot vycházejte ven jen minimálně. Noste volné a nikoliv těsné oblečení i boty. Dejte si pozor na přehazování nohy přes nohu a jejich křížení, což velmi často děláme podvědomě a ani si to neuvědomujeme. Naše kyčle trpí, lymfa a krev nemůže proudit.

těhotenství

Co na oteklé nohy

Zkuste chladnou koupel nohou a chladivé obklady, jemnou krouživou masáž i odpočinek s nohama ve vyvýšené poloze. Pomůže vám lymfatická ruční masáž, která podpoří odplavení nahromaděné tekutiny z podkoží. Můžete si pořídit kompresivní podkolenky.

Samozřejmostí je výše uvedený, dostatečný pitný režim a omezení soli a cukru ve stravě. Doplňte do jídelníčku bílkoviny, zejména maso, mléčné výrobky, luštěniny, nebo i vhodný výživový doplněk z lékárny. Pomáhá i hořčík, který zamezí otokům i křečím v nohou.

těhotenství

Jak je to s koupáním v těhotenství

Plavání je pro nastávající maminky velmi dobré. Některým těhotným ženám ale během těhotenství dělají potíže stojaté vody i veřejné bazény. Hrozí totiž zvýšené riziko vaginální infekce, která se může rozšířit až do dělohy. Nekoupejte se zejména v místech, kde se ve velké míře shromažďují vodní ptáci, a vyhýbejte se přímému kontaktu s ptačím trusem na březích.

Mohlo by vás zajímat:  Samovolný potrat: Příznaky v 1., 2. a 3. trimestru

Nejbezpečnější je moře nebo čisté horské jezero. V bazénech je často velké množství chloru, který zlikviduje veškerou přirozenou mikroflóru v pochvě a vytváří vhodné podmínky k přemnožení kvasinek. Zkuste se podívat, kde je plavání pro těhotné a kvalita vody v bazénu se pečlivě kontroluje měřením krajskou hygienickou stanicí nebo správou bazénu.

Po koupání se vždy dobře osprchujte čistou vodou a převlékněte si alespoň spodní díl plavek. Poraďte se také se svým gynekologem ohledně používání tamponů, které jsou napuštěné vazelínovým olejem, který účinně zabraňuje proniknutí vody do pochvy.

těhotenství

Kromě kvasinek hrozí i uroinfekce způsobené bakteriemi

Infekce močového ústrojí se u těhotných žen objevují poměrně často. Nejčastějšími původci jsou bakterie běžně se vyskytující ve střevní mikroflóře. Ženy mají krátkou močovou trubici a vyústění blízko konečníku, který je hlavním zdrojem bakterií a často vznikne akutní zánět. Kromě cystitidy jde o postižení asymptomatickou bakterií, která způsobuje předčasný porod, nižší porodní hmotnost, anémii a hypertenzi matky. Základem je pobyt v teple, dostatek tekutin a důkladná hygiena intimních partií šetrnými prostředky na intimní hygienu. Noste prodyšnou bavlnu místo prádla z umělých materiálů. Kromě výše uvedených zásad při koupání nezadržujte moč na dlouhou dobu. Doporučuje se i vymočit bezprostředně po pohlavním styku, což odplaví bakterie z močové trubice.

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení