V pokročilém stupni těhotenství je těžké snášet úmorné vedro. Jak přežít vedra v těhotenství? Podívejme se na prověřené tipy a rady.
Ženy jsou v těhotenství citlivější na teplotní změny zejména díky hormonálním změnám a zrychlenému průtoku krve, které graviditu provázejí. Pomůže sklenice vlažné vody i studený obklad na zátylek. Co dalšího si mohou nastávající maminky dopřát a čeho se naopak vyvarovat?
Obsah článku
Hydratace a pitný režim
Dodržujte pitný režim, dostatečně pijte alespoň 3 litry čisté a vlažné vody bez bublin denně. Pocením se tělo ochlazuje, ale současně se z těla vylučují minerály, proto zařaďte do pitného režimu i různé minerálky, kterými je doplníte zpět. Vhodné jsou i ředěné ovocné a zeleninové šťávy nebo bylinkové čaje určené pro těhotné ženy. Dopřávejte si často ovoce, zejména meloun a zeleninu, jako jsou okurky, které obsahují hodně vody.
Těhotenství a úporné vedro
- Kromě lahve s vodou sebou noste i hroznový cukr pro doplnění energie a těhotenskou průkazku, pomocí které požádáte o volné místo k sezení třeba ve veřejné dopravě.
- Několikrát za den se sprchujte vlažnou vodou a ochlazujte se studenými obklady.
- Ochladit se na cestách v horkých dnech můžete díky vodě ve spreji, který bude vaši pokožku účinně hydratovat a dokonale se osvěžíte.
- Vyvarujte se dlouhému pobytu na přímém slunci a v přehřátých prostorách. Myslete na to, že se na slunci přehřívá i plodová voda a trpí i vaše dítě v bříšku.
- Při pobytu venku se vždy důkladně mažte opalovacím krémem, noste pokrývku hlavy a zbytečně se moc nesluňte.
- Vyvarujte se velkých teplotních šoků, zejména při přechodu z klimatizovaných místností do vedra venku. V místnosti by měla být jen o 4 ˚C nižší teplota, než je venku.
- Choďte na delší procházky, ale vyrážejte na ně ráno nebo večer, kdy jsou teploty nižší. Pohyb vám ale pomůže proti otokům nohou a zůstanete v kondici.
- Odpočívejte častěji s nohama ve zvýšení poloze. Měly by být výše než vaše srdce.
- Noste pohodlné a dobře prodyšné těhotenské oblečení vyrobené z přírodních materiálů a pohodlnou, nejlépe zdravotní či ortopedickou obuv.
Otoky v těhotenství
Pokud během těhotenství trpíte často na otoky nohou a své kotníky téměř nevidíte, musíte s tím začít něco dělat. Tyto potíže trápí hodně nastávajících maminek. Nepříjemný je zejména poslední trimestr a letní vedra to jen zhoršují.
Někdy může jít o varovný příznak jiného zdravotního problému, třeba preeklampsie, která může ohrozit život. Kromě otoků, tedy nadměrného zadržování vody v těle a jejího hromadění v podkoží, tyto nepříjemnosti doprovází zejména vysoký krevní tlak a bílkoviny v moči.
O potížích s otékáním nohou vždy informujte svého lékaře, hlavně v případě, kdy vás otoky opravdu bolí a jsou netypické. Může vám třeba otékat jen jedna ruka nebo noha. Potíže s otoky zhoršuje:
- nedostatek tekutin
- špatně zvolený poměr cukrů a tuků ve stravě
- vysoké podpatky
- dlouhého sezení
- těsné oblečení a obuv
- noha přes nohu
Vyvarujte se dlouhého sezení a během vysokých teplot vycházejte ven jen minimálně. Noste volné a nikoliv těsné oblečení i boty. Dejte si pozor na přehazování nohy přes nohu a jejich křížení, což velmi často děláme podvědomě a ani si to neuvědomujeme. Naše kyčle trpí, lymfa a krev nemůže proudit.
Co na oteklé nohy
Zkuste chladnou koupel nohou a chladivé obklady, jemnou krouživou masáž i odpočinek s nohama ve vyvýšené poloze. Pomůže vám lymfatická ruční masáž, která podpoří odplavení nahromaděné tekutiny z podkoží. Můžete si pořídit kompresivní podkolenky.
Samozřejmostí je výše uvedený, dostatečný pitný režim a omezení soli a cukru ve stravě. Doplňte do jídelníčku bílkoviny, zejména maso, mléčné výrobky, luštěniny, nebo i vhodný výživový doplněk z lékárny. Pomáhá i hořčík, který zamezí otokům i křečím v nohou.
Jak je to s koupáním v těhotenství
Plavání je pro nastávající maminky velmi dobré. Některým těhotným ženám ale během těhotenství dělají potíže stojaté vody i veřejné bazény. Hrozí totiž zvýšené riziko vaginální infekce, která se může rozšířit až do dělohy. Nekoupejte se zejména v místech, kde se ve velké míře shromažďují vodní ptáci, a vyhýbejte se přímému kontaktu s ptačím trusem na březích.
Nejbezpečnější je moře nebo čisté horské jezero. V bazénech je často velké množství chloru, který zlikviduje veškerou přirozenou mikroflóru v pochvě a vytváří vhodné podmínky k přemnožení kvasinek. Zkuste se podívat, kde je plavání pro těhotné a kvalita vody v bazénu se pečlivě kontroluje měřením krajskou hygienickou stanicí nebo správou bazénu.
Po koupání se vždy dobře osprchujte čistou vodou a převlékněte si alespoň spodní díl plavek. Poraďte se také se svým gynekologem ohledně používání tamponů, které jsou napuštěné vazelínovým olejem, který účinně zabraňuje proniknutí vody do pochvy.
Kromě kvasinek hrozí i uroinfekce způsobené bakteriemi
Infekce močového ústrojí se u těhotných žen objevují poměrně často. Nejčastějšími původci jsou bakterie běžně se vyskytující ve střevní mikroflóře. Ženy mají krátkou močovou trubici a vyústění blízko konečníku, který je hlavním zdrojem bakterií a často vznikne akutní zánět. Kromě cystitidy jde o postižení asymptomatickou bakterií, která způsobuje předčasný porod, nižší porodní hmotnost, anémii a hypertenzi matky. Základem je pobyt v teple, dostatek tekutin a důkladná hygiena intimních partií šetrnými prostředky na intimní hygienu. Noste prodyšnou bavlnu místo prádla z umělých materiálů. Kromě výše uvedených zásad při koupání nezadržujte moč na dlouhou dobu. Doporučuje se i vymočit bezprostředně po pohlavním styku, což odplaví bakterie z močové trubice.