vlasy
Zveřejněno: 2.7.2018

Lámete si hlavu, jak docílit toho, aby vaše vlasy vypadaly zdravější, lesklejší a vitálnější, zkusíme vám poradit. Kouzlo krásných vlasů se skrývá ve střevech a pomoc najdete mezi zdravými potravinami.

Pevné, husté a zdravé vlasy? Jde to.

Pokud jste se narodily s tenkými a jemnými vlasy, bude to chvíli trvat, než se vaše vlasy nepromění v hustou kštici. S příjmem železa a bílkovin podporujících růst pak zaznamenáte na svých vlasech rozdíl. Příčinu roztřepených konečků a krepatých vlasů najdeme ve stravování.

Důležitá je strava

Vraťte svým vlasů lesk pestrým jídelníčkem. Péče o vaše vlasy nezačíná v koupelně, ale v kuchyni. Základem nových vlasů, kůže a nehtů je právě příjem živin, které denně jíme. Pokud budete jíst opravdu vyváženě a zdravě, váš organismus bude vitálnější a silnější. To se projeví i na vlasech.

Důležité živiny pro vlasy zajistí pravidelná konzumace vhodných potravin. Nahradí i předražené doplňky stravy. Většinu vitamínů tělo lépe přijme přes normální jídla než z léků.

  • Zařaďte do jídelníčku tmavě zelenou zeleninu, jako zelené fazolky, špenát a brokolici. Jde o skvělý zdroj vitamínů A a C, důležitých pro tvorbu kožního mazu. Obsahují i železo a kalcium.
  • Luštěniny svým složením podporují vlasový růst, což zaručuje bohatá kombinace proteinů, železa, zinku a biotinu, působícího proti lámání vlasů.
  • Mrkev zvýší lesk a vitalitu vlasů. Pomůže i pleti, zaručí zdravou pokožku hlavy i vlasů a rozzáří jejich přirozenou barvu. Dušenou mrkev si dejte místo přílohy a čerstvou do salátu.
  • Vejce náš organismus zásobují biotinem, vitamínem B 12 a především bílkovinami. Zaručí vitalitu vlasům a zamezí jejich lámavosti.
  • Ořechy a semínka působí pro silné a pevné vlasy. Zvýšíte jejich vitalitu. Vlašské ořechy mají obsah alfa-linolenové a omega-3 mastné kyseliny zlepšující celkový stav vlasů. Nechybí jim zinek, který zabraňuje předčasnému padání. Para ořechy mají hodně selenu a minerálů vyživujících vlasovou pokožku. Zinek najdete i v kešu, pekanových oříšcích a mandlích. Prospěšná jsou i všechna semínka.
Mohlo by vás zajímat:  Zdravé sladění - čím sladit a čím ne?

Potraviny, kterým se vyhnout

Vlasům ubírá na kráse časté konzumování smažených jídel, bramborových lupínků, pražených oříšků a cukrů. Přepálený tuk je úzce spojen s vypadávání vlasů. Častá konzumace sladkostí je příčinou pomalého růstu, která vám ubírá na celkové vitalitě.

Vlasy

Jak o vlasy pečovat

  • Zkuste rozčesat vlasy vinným octem. I když nevábně voní, použijte hroznovou šťávu. Naneste ji na 20 minut, důkladně smyjte a učešte hřebenem s řídkými zuby.
  • Dodejte vlasům lesk majonézou, která je ideální pro suché a podvyživené vlasy. Vetřete ji do vlasů. Použít můžete i masku z bílků. Obojí naneste po celé hlavě a vlasy pak zabalte do potravinářské fólie. Nechte působit 20 minut a pak smyjte vlažnou vodou.
  • Na lupy běžte s mořskou solí, kterou vetřete do vlasů. Dobře pak vlasy umyjte šamponem a opláchněte teplou vodou.
  • Olivový olej, nejlépe ten extra panenský, ohřejte v nádobě ve vodní lázni s teplou vodou, naneste jej na polovinu délky a vetřete je do konečků vlasů. Nechte 20 minut působit a nakonec jej smyjte šamponem.

Co nejméně stresu

Na kvalitu a množství vlasů má vliv věk a genetické dispozice. Zaměřte se na to, co ovlivnit můžete. Je to strava, péče o vlasy a omezení stresu. Dlouhodobý a chronický stres dokáže v těle podnítit vznik celé řady onemocnění včetně snížení kvality a vypadávání vlasů. Existují dva typy ztráty vlasů vyvolávaných stresem a v obou případech je třeba naučit se relaxovat:

  • Telogenní efluvium, kde je náhlý nebo silný stres vyvolávaný zvýšeným vypadáváním vlasů, které odstartují soustavné stresové události a chronický stres, nebo stres hormonálního systému. Stav bývá přechodný a vlasy pak velmi často začínají znovu růst.
  • Alopecia areata je mnohem závažnější. Silný stres odstartuje i tento typ ztráty vlasů. Bílé krvinky napadají vlasové folikuly a to pak zastavuje růst vlasů. Vlasy vypadávají relativně rychle v celých chumáčích a plochách v průběhu pár týdnů po vzniku stresujících událostí.
Mohlo by vás zajímat:  Šest způsobů, jak zahustit řídké vlasy

Vlasy

Vitamíny a přírodní doplňky

Zkusit můžete i vitamíny na vlasy ve formě doplňků stravy. Methionin na vlasy je esenciální, proteinogenní neboli bílkovinotvorná aminokyselina. Lidské tělo ji nedokáže syntetizovat a musí být do organismu dodávána potravou. Ve formě doplňku stravy aminokyselina zahájí biosyntézu bílkovin, cysteinu, kreatinu a karnitinu. A jak víme, keratin na vlasy obsahují i přípravky a masky na vlasy.

Čemu se vyhnout

Vyhněte se fénování, volte šetrné barvy na vlasy, neprospívá ani kulma na vlasy a žehlička na vlasy. Snažte se pečovat o své vlasy co nejvíce přirozeně.

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení