Panax ginseng se v Číně, Koreji a Japonsku používá již po tisíciletí. Adaptogen a regenerační tonikum používané v tradiční čínské medicíně i západních bylinných přípravcích.
Obsah článku
Jaké máme druhy ženšenu?
Existuje mnoho druhů ženšenu. Nejvíce se používají dva druhy, Panax ginseng, ženšen pravý neboli čínský či korejský ženšen. Dále je to Panax quinquefolius, známý jako americký ženšen. Další botanický druh se běžně nazývá sibiřský ženšen neboli Eleutherococcus senticosus, nejde ale o pravý ženšen. Je příbuznou rostlinou, která se využívá jinak než čínský, korejský a americký ženšen. Ženšen pětilistý, Gynostema pětilistá neboli Jiaogulan či Gynostemma pentaphyllum, je popínavá rostlina označována jako jižní ženšen.
K čemu se ženšen používá?
Ženšen se široce používá ke zvýšení energie, proti únavě, i když neobsahuje kofein. Zlepšuje pocit tělesné i duševní pohody, životní síly a zvyšuje duševní i fyzickou výkonnost. Ženšen lze používat při erektilní dysfunkci, podporuje libido a sexuální výkonnost, používá se během menopauzy.
Panax ginseng posiluje srdce a nervovou soustavu. Buduje dušení i fyzickou vitalitu, odolnost proti nemocem, posiluje a stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí s řídící funkcí pro všechny základní fyziologické procesy, metabolismu vitaminů i minerálních látek.
Ženšen normalizuje hladinu arteriálního tlaku a pomáhá u vysokého i nízkého krevního tlaku. Snižuje hladinu stresu u mužů i žen. Zvyšuje naši schopnost snášet vyšší fyzickou i emocionální zátěž při pravidelné, užívání.
Co obsahuje a jak působí
Kořen asijského ženšenu obsahuje triterpenové glykosidy neboli saponiny, označované jako ginsenosidy. Steroidům podobné sloučeniny poskytují adaptogenní vlastnosti. Pomáhají uvedení těla do rovnováhy v závislosti na tom, co zrovna tělo potřebuje. Působí proti účinkům stresu. Stimulují aktivitu tzv. přirozených zabíječů neboli natural killer cells a chrání naši nervovou tkáň.
V částech rostliny je mnoho aktivních látek, aminokyseliny, alkaloidy, fenoly, proteiny, polypeptidy, vitamíny B1, B2, B6, vitamin A i zinek. Ty napomáhají tvorbě hormonů brzlíku, zcela nezbytných pro fungování obranného systému. Pomocí tenkovrstvé chromatografie neboli TLC a experimentální extrakce do metanolu bylo identifikováno až 40 různých druhů ginsenosidů. Asijský ženšen zahřívá, zatímco americký ženšen ochlazuje.
V jakých formách se můžeme se ženšenem setkat?
Používáme celý kořen, kdy zralost pro sklizeň trvá 4 až 6 let. Kořeny se suší a vyrábí se z nich tablety, kapsle, extrakty, krémy a jiné přípravky pro zevní použití. Hodně se konzumuje i ženšenový čaj.
- pro optimální zkvalitnění života
Zkuste dlouhodobé nízké dávky ženšenu. To umožní plně rozvinout jeho pozitivní účinky proti civilizačním nemocem. Lze jej kombinovat s jinými bylinami podle konkrétních individuálních potřeb. Denně šálek ženšenového čaje nebo 10 až 30 kapek předem připravené ženšenové tinktury v nápoji. Má povzbuzující účinky na tělo i mysl a remodelaci tkání. Přestávka v užívání po 2 až 3 měsících užívání.
- pro období mimořádné zátěže
Je možné užít jednorázovou nebo také opakovanou velkou dávku ženšenu. Užívá se i při slabosti a podchlazení. Velká dávka ženšenu účinkuje jako silný stimulant k překonání mnoha náročných úkolů. Při opakovaném užívání vysokých dávek můžete být příliš aktivní s nemožností si odpočinout.
Ženšen pravý
Žlutohnědě zbarvený kořen připomínajícím lidskou postavu obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a dalších prospěšných látek.
- pomáhá při léčbě kožních onemocnění
- urychluje hojení ran
- podporuje mozkovou činnost, zlepšuje paměť, soustředění a zbystřuje smysly
- má antioxidační vlastnosti
- působí proti stresu a únavě
- reguluje krevní tlak, hladinu cholesterolu a krevního cukru
- využívá se v léčbě chudokrevnosti
- pozitivně působí na hormonální funkce
- u mužů řeší problémy s erekcí
- pomáhá v léčbě nádorů a zmírňuje tvorbu metastáz
Ženšen pravý je formě čaje, tablet, sirupu, krémů a mastí. Z jeho kořene lze vyrobit odvar. Při přípravě nepoužívejte kovové předměty. Nekombinujte s mléčnými výrobky. Doporučená denní dávka je 3 až 10 g.
Ženšen nepravý
Až 1 m vysoká bylina s červeným plodem skrývá spoustu aminokyselin, vitaminů, minerálů, vápník a železo.
- podporuje imunitní systém
- má antibakteriální a protizánětlivé účinky
- používá se při léčbě srdečních, koronárních a jaterních onemocnění
- snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu
- působí močopudně
- zastavuje vnější i vnitřní krvácení
Lze zakoupit jako tablety i tinkturu, používá se i odvar. Ženšen nepravý neužívejte v těhotenství. Doporučená denní dávka je 3 až 10 g.
Ženšen pětilistý
Vzhledově podobný ženšenu pravému. Neužívejte v těhotenství. Doporučená denní dávka je 3 až 6 g.
- zvyšuje obranyschopnost organismu
- působí proti únavě
- stimuluje krvetvorbu
- snižuje hladinu cukru v krvi, používá se při léčbě diabetu 1. typu
- na dlouhodobý kašel a chronické dýchací problémy
Ženšen sibiřský
Rostlina jménem Eleuterokok ostnitý úplně nepatří mezi ženšeny, díky podobným účinkům je označována jako ženšen sibiřský. Tinktura pomůže:
- posílit organismus při vysoké zátěži
- nastartovat metabolismus
- podpořit vaši dobrou náladu
- snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi
- působí proti stresu
- posiluje imunitu
- zvyšuje fyzický i duševní výkon