Bipolární afektivní porucha – už jste se s ní setkali?

deprese
Zveřejněno: 2.1.2020 , datum poslední aktualizace: 16.8.2021

Psychické onemocnění, se kterým se léčí spousta lidí, u kterých to ani nemusíte na první pohled poznat. Pokud se řádně léčí, mohou žít svůj plnohodnotný život. Nejhorší částí tohoto onemocnění je jeho akutní fáze, kdy se nemoc nečekaně projeví. Touto nemocí trpí asi 1 % populace.

Co je to bipolární afektivní porucha

Bipolární afektivní porucha je duševní onemocnění, při kterém dotyčná osoba trpí prudkými návaly zcela nespoutaného a současně naprosto klamného nadšení, po kterém následuje zlom a opravdu hluboká deprese. Většinou se projevuje v období dospívání, ale může se objevit už u malých dětí, nebo naopak přijít až ve stáří.

deprese1

Protichůdnost nálad

Při bipolární afektivní poruše se projevují a střídají dvě protichůdné nálady. Na jedné straně je to opravdu velmi těžká deprese, kdy člověk vůbec nechce žít a nevylézá z ani postele. Nejde v žádném případě o klasický typ deprese, o kterém se často mluví. Na druhé straně se projevuje období značné mánie, kdy je člověk naopak nadměrně veselý, neustále srší energií, něco podniká, utrácí peníze a chce se stále bavit bez přestávky. Oba stavy se střídají jako na horské dráze a každá je jinak dlouhá. Mánie bez léčby trvá asi 2 až 5 týdnů, deprese bez léčby až 6 měsíců.

Jaké jsou její příznaky

  • Mánie – nadnesená nálada, velká činorodost, zvýšená aktivita, spousta energie, nepotřeba spánku, nadšení, že nic není nemožné a vše se dá zvládnout, zrychlená řeč, chůze i pohyby, tvorba neuvážených kroků a zcela chaotické jednání. Období mánie je většinou vnímáno jako příjemné, radostné a plné energie. Postiženého ale vede do nepříjemných situací, kdy činy není schopen kontrolovat a může ohrozit sebe i své okolí. Půjčí si velké množství peněz, které není schopen splácet, nebo může hazardovat se životem.
  • Remise – mezi fázemi někdy nastává období klidu, kdy pacient nejeví žádné známky nemoci a dokonce to může trvat několik měsíců i let.
  • Deprese – uzavřenost, vyhledávání samoty, zvýšená potřeba spánku, stranění se druhých lidí, špatná nálada, apatie k celému okolí, úzkostné stavy, těžké deprese a myšlenky na sebevraždu, kdy člověk ví, že by měl, ale prostě s tím nemůže nic dělat. Dotyčný má nepříjemné negativními prožitky sebe sama, disponuje velmi omezenou schopností nebo naprostou ztrátou schopnosti radovat se z věcí, které mu dříve dávaly radost, štěstí, příjemné pocity a uspokojení. Objevuje se i neschopnost vykonávat běžné úkony a hlavně ohrožení života sebevražedným jednáním
Mohlo by vás zajímat:  Jak umíte zvládat stres?

deprese3

Příčiny vzniku bipolární poruchy

  • psychické příčiny – mohou být už v prvním roce života, který ovlivňuje psychiku po celý život. Možná dítě nemělo dítě klidný a šťastný domov, chyběl pocit bezpečí a nebyly uspokojeny všechny jeho potřeby.
  • biologické příčiny – nervové buňky zvané neurotransmitery, které vedou nervové vzruchy neboli informace po těle, fungují v těle buď moc, nebo málo
  • infekce mozku
  • psychické trauma
  • dědičnost

Jak ji poznat

Lékaře navštivte při depresích bez zjevné příčiny, při déle trvajících výkyvech nálad a při sebevražedných sklonech. Lékaře také obvykle vyhledají blízcí nemocného. Jestliže jste si všimli ve vašem okolí, že se někomu velmi často mění nálada a upadá pak do hlubokých depresí, kdy vyhledává samotu a nechce s nikým mluvit, poraďte mu, aby vyhledal lékařskou pomoc, nebo s ním raději běžte k lékaři. Psychické problémy totiž způsobí, že toho sám člověk není schopen a uzavře se bez schopnosti komunikovat. Při depresích přicházejí plíživé myšlenky na sebevraždu. Nevhodný je alkohol, který deprese ještě více prohlubuje.

Diagnóza

Odborné vyšetření provede vždy psychiatr na základě psychiatrického vyšetření. Důležitá je současně i důsledná rodinná anamnéza a popis důležitých životních situací, které nemocný prodělal, viz příčiny vniku nemoci.

deprese

Léčba

  • ve stavu mánie – podávají se neuroleptika a thymoleptika
  • ve stavu deprese – podávají se antidepresiva ve snaze zvýšit serotonin a dopamin
  • ve stavu remise – udržovací a preventivní léčba
  • pravidelné návštěvy psychologa či psychiatra
  • podpůrné skupiny
  • dodržování zdravého životního stylu
  • celoživotní léčba až do konce života

Při akutní fázi deprese nebo mánie se používají antipsychotika neboli neuroleptika. Některá z nich jsou účinná také při dlouhodobém preventivním užívání. K tomu se velmi často používají i takzvané stabilizátory nálady, což je specifická skupina léků, která je určená právě k preventivní léčbě onemocnění. Dlouhodobé užívání snižuje riziko návratu manických a depresivních fází. Podávají se také v akutní fázi jako podpůrný prostředek.

Mohlo by vás zajímat:  Krize středního věku - opravdu nás v životě už nic nečeká?

Jako podpůrná léčba při léčbě klasickými psychofarmaky se někdy používají i homeopatika, proto se vždy poraďte s lékařem. Doporučována jsou například homeopatika tipu Sepia, Gelsemium a Lilium tigrinum.

V období mánie nebo deprese musí nastoupit okamžitě akutní léčba. Čím dříve se s ní začne, tím jsou pak výsledky mnohem lepší a dojde rychleji ke zlepšení zdravotního, fyzického i psychického stavu. V období remise je zcela nutná udržovací a preventivní léčba. Cílem celkové léčby je udržet normální fungování po odeznění příznaků fáze deprese a předcházet tak novým epizodám do budoucna.

Pro úspěch léčby je vždy třeba, aby pacient plně spolupracoval s lékařem, nevysazoval léky, jakmile dojde ke zlepšení stavu nebo ještě dříve, než mu to lékař doporučí. Pokud se totiž léčba bipolární poruchy přeruší, hrozí návrat manické či depresivní fáze s vysokým rizikem návratu obtíží ještě ve větší míře.

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení