Děti a rozvod – jak ho vnímají a proč nechtějí přijmout nového “tátu”

Rozvod
Zveřejněno: 8.1.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

V České republice se každoročně rozvede přes 31 tisíc párů. To je přibližně každé druhé manželství. Rozvod je těžký nejen pro partnera, který je opouštěn, ale také pro toho, který si rozvod přeje. Nejtěžší však rozvod bývá právě pro děti. Téměř každý dospělý jedinec, který si prošel rozvodem rodičů, na tohle období vzpomíná jako na bolestné a dokáže si velice živě vybavit, kdy mu rodiče oznámili skutečnost, že se hodlají nechat rozvést.

Přestože dítě vyrůstá v rodině, kde panuje nespokojenost a dysharmonie, přesto si dítě přeje, aby rodiče zůstali spolu. Výjimkou jsou pouze ty případy, kdy se děti stávají svědky fyzického násilí a zneužívání.

Chceme-li se tedy zamyslet nad tím, jak rozvod zapůsobí na naše dítě, musíme se na to podívat jak z krátkodobého hlediska, tak i z toho dlouhodobého. Krátkodobé reakce jsou daleko zřetelnější. Dětem se zhoršuje prospěch ve škole, začínají více zlobit, často je bolí např. bříško (psychosomatické onemocnění) apod. Ty dlouhodobé dopady jsou daleko závažnější a bývají také více skryté. Děti trpí naprosto neoprávněným pocitem viny, že tatínek odešel proto, že nosím ze školy dvojky a né jedničky. Trpí ztrátou jistoty, bojí se, že jim odejde i maminka a mají strach o rodiče, který ho opouští. Mnohé děti se však s rozchodem rodičů nesmíří ani po letech a stále doufají, že se k sobě vrátí a budou opět rodina.

Tyhle dětské smutky a nejistoty pak znemožňují rodičům najít si nového partnera. Lépe řečeno, partnera si najdou, ale děti ho odmítají přijmout. Podle průzkumů nejhůře nové partnery svého rodiče přijímají děti mezi devátým a dvanáctým rokem. O to hůře tuto změnu snáší děti, jejichž rodiče se vzájemně očerňují. Tímto se dítě dostává do neřešitelného konfliktu loajality.  Dítě by mělo vědět, že se se svým tatínkem nebo maminkou může stýkat kdykoliv chce, že ho oba rodiče milují a že on může své rodiče milovat stejně. Rodiče by tedy měli před dítětem vždy o svém ex-manželovi/ ex-manželce mluvit vždy hezky a dobře.

Mohlo by vás zajímat:  Kam se poděla mužská něha?

Proč nemáš rád strejdu?

Důvodů, proč dítě nechce přijmout vašeho nového partnera může být opravdu mnoho. Nejčastěji je to však proto, že dítě se stále nesmířilo s faktem, že se táta nevrátí a není zcela ochotne tohle, doposud prázdné místo v rodině, přenechat novému partnerovi. Vždyť se táta jednou vrátí! Dalším častým důvodem, proč dítě nejsou příliš nadšení z nových partnerů svého rodiče je strach, že o něj přijdou. Tento “vetřelec” narušuje vztah mezi rodičem a dítětem.

Kdy představit nového partnera?

Zde platí jednoduché pravidlo: Netlačte na pilu. Přestože si najdete novou známost, která nijak nesouvisela s vašim rozvodem, dítě si to vždycky s rozvodem spojí. A už tohle je špatný základ pro vztah: dítě – nový partner. Nového partnera byste měli dítěti představit nenásilně. Můžete začít tak, že se váš nový partner začne zapojovat tu a tam do rodinných  aktivit. I přesto, že se váš nový partner objevuje na rodinných akcích stále častěji a častěji, přesto nic neuspěchejte. Rodič, který našel v novém vztahu zase chuť do života a pocit štěstí, se mylně domnívá, že dítě bude oplývat stejným nadšením. Hned ze začátku řekněte svému dítěti, jak by měli vašeho partnera oslovovat. Je to velice důležíté pro další vývoj vztahu mezi dítětem a partnerem. V případě, že dítě neví, jak “toho pána” oslovit, bude se snažit ho neoslovovat vůbec a vyhýbyt se jakékoliv komunikaci. Tímto jim znemožníte budovat si pozitivní vztah.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Maláanča
    • 4.12.2013
    Odpovědět

    Pravda, mě je z toho pořád smutno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení