Elektronické vztahy: Čím nás obohacují a o co nás naopak ochuzují?

Seznamka
Zveřejněno: 25.8.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Před nedávnem se na světě objevila nová psychická porucha. Odborníci ji dali název nomofobie. Jedná se o fobii, která vyjadřuje závislost na mobilním telefonu. Jestliže si náhodou zapomeneme mobilní telefon doma, pokud se nám vybije, začíná 58 % mužů a 47 % žen zažívat nepříjemné a neurčité pocity úzkosti. Touto fobií trpí skutečně velké procento lidí.

Mobilní telefon – dobrý sluha, ale zlý pán, nám bohužel brání žít. Jsme-li s mobilem, nejsme s lidmi. Jste-li s přáteli venku, neustále máte nutkavý pocit komunikovat prostřednictvím mobilního telefonu s jinými přáteli. Přehnaná komunikace tak brání lidem prožívat okamžiky “tady a teď. lidé to nechali dojít tak daleko, že místo toho, aby vyrazili se svými přáteli za sportem či do hospody, tak si raději sednou o víkendu do křesla a zahájí konferenční hovory se svými přáteli.

Čím více však komunikujeme prostřednictvím mobilních telefonů a různých sociálních sítí, tím více naše komunikace ztrácí smysl a stává se plytkou. Zatímco dříve jsme měli možnost užít si samoty a ponořit se do sebe sama, dnes se nám tato možnost díky aplikacím Viber, Whats App či Facebooku zcela vzdálila. Resp. jsme se jí dobrovolně vzdali. Nepřemýšlíme nad vlastními myšlenkami. Nepřemýšlíme nad životem, kam míříme, zda je nám dobře či špatně. Jsme-li sami, obvykle vytáhneme mobil z kapsy a začneme psát lidem. Začneme psát naprosto nesmyslné statusy na facebooku, které nikoho nezajímají, kontaktujeme přátelé se slovy, že jsme venku a začíná pršet. Jsme-li sami, začínáme komunikačně “znásilňovat” své přátelé.

Většina lidí má chytré mobilní telefony zcela zbytečně. Co si budeme povídat, bude-li to skutečně nutné a využijete-li svůj mobilní telefon opravdu v době, kdy jej budete potřebovat, postačí vám k tomu obvykle možnost volání na tísňové telefonní čísla. Jsou to právě komunikační aplikace, které nutí lidi pořizovat si chytré mobilní telefony. Jen hrstka lidí je potřebuje skutečně ke své profesi. Chytré mobilní telefony si pořizujeme většinou z důvodu, že chceme být v dosahu. Chcete být online. Jsme závislí na možnosti, že můžeme s někým komunikovat. Že můžeme vykecávat o ničem a komentovat nesmyslné statusy na sociálních sítích. Michal Černoušek na přednáškách z masové komunikace na FSV UK řekl: “Čím lepší komunikační kanály, tím větší sračky jimi tečou.” Tato citace, i když je trošičku vulgární, je zcela výstižná.  A všichni, kteří používají různé komunikační kanály, by si to měli uvědomit.

Mohlo by vás zajímat:  20 faktů o potravinových bankách, které jste chtěli vědět

Elektronické vztahy: Čím nás obohacují a o co nás naopak ochuzují?

Co se vztahů týče, tak nám právě moderní komunikační sítě umožňují flirtovat. Mobil, e-mail, Skype, ICQ, Facebook, Viber, Whats App – zvládáme oslovovat tolik lidí, že si máme jednoznačně z čeho vybírat. Lidé v době, kdy tyto aplikace ještě nebyly na světě, to měli podstatně těžší. Závislí lidé si dokáži udržovat několik elektronických vztahů najednou. Baví se a baví. Neuvědomují si však, že žijí ve virtuálním světě a ten reálný, ten je ve skutečnosti plný osamění. Zatímco nám mobilní telefon dává pocit, že jsme žádoucí, na druhou stranu si však uvědomujeme, že nám něco uniká. Tento pocit osamocení se snažíme rozptýlit právě tak, že máme i několik e-vztahů současně.

Mít elektronický vztah však není také žádná výhra. Tyto vztahy bývají naplněné velmi často žárlivostí. Není nám příjemné, že nemůžeme mít partnera plně pod kontrolou. Jakmile se rozhodneme neodpovědět ihned, může to vyvolat u protějšku nepříjemné reakce. V reálném vztahu se poté potýkáme s otázkami typu: “S kým si to zase píšeš? Co pořád chce? Kdo tě furt nahání?” Méně disciplinovaný a nejistý jedinec pak dříve či později sáhne po vašem mobilním telefonu a podívá se, kdo vám pořád píše. A co si budeme povídat, kdo hledá, obvykle i něco najde. Zaheslovali jste si mobilní telefon? Pak se nabízí další otázka žárlivého partnera: “Co tam skrýváš? Proč máš zaheslovaný telefon? Proč mi neprozradíš heslo ke svému e-mailu?”

Závislost na mobilních telefonech je tak mocná, že nám nedovolí ze svého soukromého života vyřadit práci a opačně. Jsme-li doma s rodinou a začne nám volat šéf, nedokážeme odolat telefon mu vezmeme. Naopak v práci, začne-li nám psát nějaký kamarád, nedokážeme odolat a ihned mu odpovíme. Zkrátka a dobře – mobilní telefony nás začínají ovládat čím dál více, aniž bychom si to uvědomovali.

Mohlo by vás zajímat:  Aspergerův syndrom a jeho příznaky

Příchod mobilní komunikace velmi významně ovlivnilo rovněž naše vnímání vztahů a prožitků mezilidské komunikace. Už samotné seznamování prošlo díky mobilním telefonům výraznou změnou. Zatímco dříve se muži někde v baru či v restauraci zalíbila nějaká žena, musel se snažit a svým chováním, charismatem, smyslem pro humor a kouzlem své osobnosti zapůsobit na ženu kladně, aby mu ona sama dala své telefonní číslo. Následně se ji muž pokoušel volat klidně i několik dní, dokud ji nezastihl doma a poté ji mohl pozvat na rande. Dnes stačí pár sms zpráv a muž ví naprosto přesně, zda u ženy zabodoval či nikoliv.

Stejně tak prošly změnou i rozchody, které jsou díky mobilnímu telefonu podstatně snazší. Z lidí se díky tomu stávají zbabělci, kteří se už neumí rozcházet s partnerem na úrovni – tedy z očí do očí. Dnes již nemusíte říci člověku, který vás miluje, že je konec a sledovat jeho reakci. Nemusíte nic vysvětlovat. Stačí pouze odeslat sms zprávu, kde napíšete, že je konec a tečka. Na další příchozí zprávy už nemusíte vůbec reagovat. Tím je celá situace uzavřená. To vše vede samozřejmě ke změně vnímání samotných vztahů a ke změně komunikace mezi partnery.

[yop_poll id=”51″]
Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení