Finanční potíže ve vztahu – je to začátek jeho konce aneb Jak tuto krizi překonat

Finanční
Zveřejněno: 18.1.2013 , datum poslední aktualizace: 11.6.2019

Rozvodovost v posledních letech rapidně stoupá. Zkušený pozorovatel by si mohl položit otázku: Může mít na míru rozvodovosti v České republice vliv finanční situace páru?” Nejmodernější studie tento fakt potvrzují. Dokonce dokazují, že se partneři mnohem častěji hádají kvůli financím, než kvůli rozdílným názorům na výchovu dětí, alkohol či nevěru. Finanční krize vede skutečně velmi často k rozpadu jinak velmi pevného vztahu. Partneři velmi těžko snáší dlouhodobé odříkání. Přestože se mnohdy oba snaží přivydělávat si peníze různými způsoby, ne vždy to stačí. Mnoho párů je v tak těžké finanční krizi, že musí být velmi opatrní i na to, co koupí dětem. Finanční krize se projeví na psychické pohodě partnerů. Ženy jsou podrážděné a dokáží se hádat i kvůli sebemenší malichernosti, zatímco muži se trápí vnitřně a snaží se celou situaci ustát s hlavou vztyčenou. To však neznamená, že nepropadají depresím a silným pocitům frustrace a selhání.

Finanční krize se projeví nejen na změně životního stylu, ale především na harmonii domácnosti. Mnohdy s sebou přináší finanční krize také výrazný pokles sexuálních aktivit partnerů, což se opět odráží v jiných oblastech vztahu. Jestliže vydělává peníze jeden z párů, klade si otázky, jak dlouho tento nápor ještě vydrží. Dochází tak pod tímto tlakem mnohdy k psychické i fyzické vyčerpanosti.

Finanční problémy = pořádný test vztahu

Do psychologických poraden přichází čím dál více partnerů, kteří se potýkají s velmi narušeným vztahem z důvodu finančních potíží. Přestože peníze nejsou vším, hrají v našich životech velmi podstatnou roli. Jakékoliv finanční změny se dokážou projevit ve vztazích. A nemusí jít vždy o zhoršení finanční situace páru. Psychologové se setkávají nejčastěji se dvěma skupinami problémů, které úzce souvisí s penězi. První skupinku tvoří lidé, kteří zvyšují své životní nároky a přizpůsobují tomu také svou pracovitost – vydělávají čím dál více peněz i za cenu, že obětují vztah. A pak je zde druhá skupinka, která se potýká s krachujícím vztahem z důvodu akutního nedostatku financí a neschopnosti splácet dluhy a běžné náklady na chod domácnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Charakteristiky znamení zvěrokruhu

Celá situace je o to komplikovanější, když jeden z partnerů přijde o svůj plat. Ať už z důvodu ztráty zaměstnání nebo odchodu na mateřskou dovolenou. Jakmile do takové situace přijde ještě malý tvoreček, který se den co den hlásí o své nároky, rodinná pohoda bývá často velmi narušena. O rodinu se z velké části stará pouze muž, protože žena je na mateřské dovolené a pokud byl příjem od ženy nadprůměrný, pak se tato změna může velmi rychle projevit v harmonii manželského vztahu.

Naučit se šetřit je důležité

Těhotenství představuje pro oba partnery obrovskou změnu.  V případě plánovaného těhotenství se dá na tuto změnu poměrně dobře připravit. Můžeme si dopředu našetřit nějakou finanční rezervu. V opačném případě je mateřská mnohdy velmi stresující. A to nejen pro ženy, kterým se změní radikálně život, ale také pro muže, kteří musí zvládnout uživit celou rodinu. Pokud muž nevydělává dostatek peněz, obvykle se snaží přivydělávat si ještě jiným způsobem, což má za následek hádky, protože nemá čas na rodinu a tráví s ní minimum času. A pro ženy to mnohdy znamená smířit se s jistým pocitem závislosti, což není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Kdo více vydělává má rozhodovací právo

Jakmile jeden z partnerů začne mít vyšší příjem než druhý, často se stává, že tím na sebe přebírá rozhodovací právo. Tento nerovný vztah nemůže dlouho zůstat harmonickým. Jsou to především muži, kteří využívají peníze k manipulaci svých partnerek. Oni rozhodují, za co se peníze budou utrácet, do čeho se budou peníze investovat, kam se pojede na dovolenou a kdy.

Co udělat, aby se partneři nehádali kvůli penězům?

  • Abyste předcházeli hádkám kvůli financím, stanovte si pravidla hospodaření. Zatímco některým párům vyhovuje společný účet, kam oba vkládají své příjmy a oba jej mohou kdykoliv a neomezeně využívat, jiným zase vyhovuje společný účet, na který budou poukazovat část svých příjmů, ze kterých bude placen povinný chod domácnosti (nájem, jídlo apod.). Jiným párům zase vyhovují zcela oddělené příjmy, kdy si oba partneři dělí rovným dílem náklady na domácnost.
  • Partneři by měli mít přehled o financích toho druhého. Pokud mají partneři problém mezi sebou otevřeně mluvit o financích, svědčí to o špatném vztahu. Není nic špatného vědět kolik peněz partner vydělal, stejně jako vědět kdy a za co je partner utratil. Vypovídá to o vzájemné důvěře.
  • Partneři by také nikdy neměli uzavírat jakékoliv půjčky bez vědomí toho druhého. Stejně tak by neměli investovat do ničeho, co by dříve nekonzultovali s partnerem. Jestliže se ocitne partner v dluzích o kterých ten druhý neměl ani potuchy, vždy to otřese vztahem. Finanční problémy jsou už tak nepříjemné a vyrovnat se s tím, že jste byli dlouhodobě drženi ve lži, to je další rána pod pás.
  • Všechny nákupy a investice řešte společně.
  • I ve vztahu, kde vydělává jen jeden partner, musí být rovnováha. Žádnému vztahu nesvědčí, jestliže si partner začne usurpovat právo o všem rozhodovat, jestliže finančně investuje do vztahu více peněz.
  • Jestliže máte dlouhodobý vztah a myslíte si, že svého partnera již velmi dobře znáte, je vám jasné, jaký má vztah k hospodaření s penězi. Pokud je rozhazovačný a nemyslí na zadní vrátka, snažte se ho mírně usměrňovat ve výdajích. Je-li váš partner zase spořivý, ukažte mu, že občas je fajn vyhodit si trošku z kopýtka.
Mohlo by vás zajímat:  Vyrábění s dětmi pro karanténu i pro deštivé dny
[yop_poll id=”19″]
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení