I já chci být velkorysý!

Peníze
Zveřejněno: 4.4.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Určitě jste si všimli, že o některých lidech ve vašem okolí se mluví jako o velkorysých. Možná si dokonce přejete, aby se stejně tak mluvilo i o vás. Jenomže být velkorysým není tak úplně snadné. Velkorysosti se musíte naučit. A tady je návod. 

Velkorysí lidé mají pochopení

Mít pochopení znamená mít pochopení nejen pro ostatní, ale také pro sebe sama. Velkorysí lidé nemají potřebu sebou jakkoliv opovrhovat. Naučili se potlačit jakékoliv sebeponižování a vnímat především své přednosti. Ve skutečnosti totiž není nikdo lepší ani horší. Jsme jací jsme. Přiblížit se k velkorysosti znamená především pohlížet sám na sebe zcela objektivně. Vnímat nejen své přednosti, ale také své chyby. Velkorysí lidé umí hodnotit pozitivně nejen sebe, ale také své okolí. Když o sobě tito lidé mluví, používají především pozitivní slovní zásobu a vyzařuje z nich optimismus a naděje. Velkorysí lidé neznají negativní slova, jako je například “nezdar”, “porážka” a rozhodně nemají potřebu vyvolávat nepříjemné pocity, jak u sebe, tak u ostatních.

Berte si příklad se velkorysých lidí

Tu a tam se v životě stane, že se dostanete do situace, která není vůči vám příliš spravedlivá. Může se jednat naprostou banalitu. Někdo do vás třeba nechtěně ve spěchu vrazí, předběhnou vás ve frontě atp. Velkorysí lidé se naučili tyto situace bravurně zvládat. Přestože si nenechávají ubližovat, naučili se lidi nesoudit. Než dojdou k jakémukoliv soudu, nejdříve se zamyslí nad tím, proč je někdo v té frontě předběhl. Velkorysí lidé se naučili většinu těchto situací zvládat s úsměvem na rtech a s jistým nadhledem. Chcete-li být velkorysý, najděte si ve svém okolí takového člověka, který vám může být dobrým vzorem.

Mohlo by vás zajímat:  Elektronické vztahy: Čím nás obohacují a o co nás naopak ochuzují?

I velkorysost má své hranice

Nic nemá přehánět. A to platí i pro velkorysost. Velkorysost není o velkých gestech. Velkorysost je o vás samotných. Velkorysý člověk nemá potřebu vychvalovat někoho do nebes, když si to jednoduše nezaslouží. Rovněž nemají ani důvod k tomu, aby se o jejich velkorysosti příliš mluvilo. Nevyhledávají zbytečnou popularitu. Velkorysí lidé velmi dobře ví, kdy mají někoho pochválit a kdy naopak situaci jen tak mlčky přejít.

Velkorysý člověk umí chválit

Výsadou velkorysých lidí je fakt, že dokáží vynaložit část své energie k tomu, aby na každém jedinci našli alespoň zrnko něčeho pozitivního. Uvědomují si, že kritika je velmi důležitá, ale ne každý dokáže kritiku zvládnout. Proto velkorysý člověk ví, že tudy mnohdy cesta nevede. Velkorysý člověk dokáže pochválit nejen sám sebe, ale i druhé. A to je právě důvod, proč tyto lidi tak obdivujeme.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení