Jak nepřetížit své dítě aneb Kolik kroužku by mělo vaše dítě mít?

Zájmy, Dítě
Zveřejněno: 22.1.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Taky byste byli rádi, kdyby se vaše dítě věnovalo několika koníčkům? Proč jej tedy nezapsat na angličtinu (ta se mu bude vždycky hodit), pak by mohlo několikrát do týdne docházet na fotbal (protože sport je zdravý) a je třeba myslet také na výtvarné cítění, takže kdyby mělo dítě ještě na seznamu kroužků také výtvarné umění, nebylo by to vůbec špatné. Ale právě zde platí jednoduché pravidlo: se zájmovými aktivitami začínejte velmi pozvolna. Naslouchejte sému dítěti a nesrovnávejte ho s ratolestmi svých kamarádek a známých. Nesnažte se svému dítěti vnutit aktivitu, pro kterou nemá “buňky”. Jestliže vidíte, že si nerad hraje s míčem a není sportovně nadané, nezapisujte jej do fotbalu s nadějí, že tam v něm lásku ke sportu probudí. S velkou pravděpodobností se stane opak.

Pozorujte své dítě a naslouchejte mu

Jedině pozorováním a nasloucháním svému dítěti budete vědět oč se vaše dítě zajímá a co jej naopak vůbec nepřitahuje. Pouze tak můžete vymyslet pro své dítě aktivitu, která bude pro něj zábavná a která mu přinese do života radost. Snažte se všechny dětské aktivity dělat v kruhu rodinném. Užívejte si společné chvíle a občasně zapomeňte na neutřený prach.  Mnoho aktivit nabízí malému tvorečkovi školka, ale pokud jste se rozhodla, že budete se svým dítětem doma a vaše dítě nebude docházet do školky, pak je nutné být velmi kreativní a dopřát dítěti opravdu pestrý program aktivit, které ho nepřetíží a současně mu pomohou v jeho vývoji.  Je nutné vyvážit poměr pohybových aktivit spolu s těmi poznávacími. Je třeba také myslet na fakt, že pro děti není vhodná jednostranná zátěž.

Jestliže jste se rozhodla, že pro vaše dítě bude vhodnější chodit do školky, je třeba si uvědomit, že to pro děti znamená opravdu velkou změnu. Pro děti je velmi vyčerpávající naučit se žít s jinými dětmi, přizpůsobit se novému tempu, novým nárokům, dovednostem a aktivitám. Je tedy možné, že než si dítě přivykne, může pociťovat vyčerpanost. Přizpůsobte tedy domácí aktivity a koníčky jeho stavu. Je možné, že bude dítě zpočátku unavené a bude doma vyhledávat spíše klid a odpočinek. Mnozí rodiče si myslí, že když děti nečinně leží, že se flákají. Kdepak! Děti v tento moment unikají do světa fantazie, kterou potřebují pro svůj citový a rozumový vývoj. Proto k tomuto momentu dochází častěji i v pozdějším věku dítěte.

Mohlo by vás zajímat:  Chcete mít inteligentní dítě? Čtěte mu! Zde jsou důvody, proč mu číst!

Jestliže chcete nějaké aktivity pro své dítě, zkuste navštívit domy dětí nebo použijte internet k vyhledání různých kroužků. Možnosti společně konzultujte a snažte se je nějak zkombinovat. V předškolním věku se doporučují tak 2 kroužky jednou týdně. Máte-li temperamentnější dítě, můžete zkusit přidat jeden kroužek navíc. Musíte však počítat s tím, že u daného kroužku vaše dítě nezůstane navěky. Je velmi pravděpodobné, že ho po čase výtvarný kroužek přestane bavit a bude chtít hrát třeba tenis. Snažte se mu nebránit vyzkoušet si co možná nejvíce aktivit, aby poznalo, které aktivity se mu časem stanou jeho opravdovým koníčkem a vášní.

A jak poznat přetížené dítě?

Jestliže kladete přílišnou zátěž, mohou se objevit následující potíže:

  • porucha spánku
  • porucha imunity
  • plačtivost
  • napětí
  • únava
  • úzkost
  • vyšší dráždivost

Přetížené děti nebudou rády navštěvovat školu. Občas se jděte podívat na dítě, zda-li se v kroužku baví a zda tam rádo chodí. Zda má kamarády. Jestliže se dítě o kroužcích nechce bavit, měli byste se zbystřit. V případě, že se vyskytnou výše uvedené změny chování, uberte dítěti část aktivit a dopřejte mu více času na odpočinek. V některých případech se však nemusí nutně jednat o přetížení. Také děti s lehkou mozkovou dysfunkcí mohou mít stejné potíže. S hyperaktivitou a poruchami soustředěním vám pomůžou speciální pedagogové nebo psycholog.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení