Patříte i vy mezi početnou skupinku lidí, kteří si uvědomují, že kouření jim škodí? Kteří by rádi přestali, ale neví jak? Kteří se o to několikrát pokoušeli, ale vždy skončili s neúspěchem? Uvědomujete si, že cigareta ovládá váš život, vaše vztahy a náladu a chcete se stát vlastním pánem? Možná je na čase to změnit a tentokrát opravdu přestat kouřit! Definitivně přestat kouřit!
Obsah článku
Proč bychom měli přestat kouřit?
Existuje celá řada statistických údajů, které rám řeknou, proč bychom měli přestat kouřit.
- Na světe kouří 1 miliarda lidí
- 1 miliarda lidí umře na onemocnění, které způsobuje kouření během 21. století
- V ČR kouří více než 2 miliony obyvatel
- 10 % kuřáku patří mezi silně závislé, kteří si musí zapálit téměř ihned po svém probuzení (Tito lidé patří do nejrizikovější skupiny kuřáků, co se týče ohrožení zdraví.)
Někteří kuřáci se ani nesnaží přestat kouřit, protože se již předem domnívají, že to nezvládnou. Existuje však velká řada kuřáků, kteří touží přestat, ale mají strach. A přestat kouřit není skutečně tak snadné, jak se pro mnohé nekuřáky může zdát. Odvyknout psychiku a tělo na látky obsažené v cigaretách je tvrdý oříšek. Proto by kuřáci, kteří by rádi přestali kouřit, měli učinit nejdříve jasné rozhodnutí o svém cíli a následně vyhledat také patřičnou lékařskou pomoc, aby svůj záměr dotáhli do zdárného konce.
Pojďme se podívat na další fakta o samotné cigaretě. Co všechno tedy obsahuje cigareta?
Cigareta obsahuje nikotin – od 1 – 3 mg/1 cigareta. Kromě této hlavní složky jsou to dále různá aditiva, která pomáhají nikotinu lepší vstřebávání do organismu. Mimo tyto látky však cigarety dále obsahují látky, které mají za úkol potlačit zápach a dráždění při samotném kouření a také látky, které vylepšují chuť samotné cigarety. Nejčastějším přídavkem bývá mentol, protože vyvolává v kuřácích pocit, že je kouření méně škodlivé – avšak opak je samozřejmě pravdou. Kuřáci mentolových cigaret dodávají tělu podstatně větší dávku škodlivin, než si uvědomují. Aby se nikotin vstřebal a aby závislí kuřáci cítili jeho účinek, musí být nikotin dopraven až do plic. U doutníku a dýmek se však nikotin vstřebává skrze ústní sliznici, proto není nutné hluboké inhalování. Aby těch látek nebylo málo, pak cigareta obsahuje také polonium 210 a 3 radioaktivní látky. Sečteno a podrženo – pokud si dopřáváte jednu krabičku denně, je to totéž, jako byste si nechali své plíce více jak 100 x ozářit rentgenovým zářením.
Doutníky a dýmky nejsou zdravější než cigarety!
Kuřáci doutníků a dýmek nejsou na tom o nic lépe, než kuřáci běžných cigaret. Jestliže se kuřáci cigaret rozhodnou přestat kouřit cigarety a začít kouřit “bezpečnější” doutníky či dýmky, které dle svého starého zvyku inhalují opět přímo do plic, zdravotní riziko rozhodně neklesá. Právě naopak! Malé doutníky obsahují přibližně od 1,3 – 2,5 g tabáku a velké doutníky až 17 g. Běžná cigareta obsahuje cca 1 gram. Kouř doutníků obsahuje podstatně vyšší koncentrace toxických a kancerogenních látek než kouř cigaret!
Vodní dýmky – stejné zlo jako cigarety!
Vodní dýmky představují pro mnohé “zdravou” zábavu. Především mladí lidé ji hojně vyhledávají. Voda však kouř ani zdaleka nepročistí tak, jak se řada lidí domnívá. Voda pouze ochladí kouř a většina škodlivých látek v kouři i nadále zůstává. A aby toho nebylo málo, tak k samotnému kouři vdechujete také zplodiny ze žhavého uhlíku. Nemluvě o riziku přenosu různých infekčních chorob z “kolování” dýmky mezi vrstevníky. Statisticky byla prokázána spojitost vodní dýmky s rakovinou dýchacích cest, jícnu a žaludku. Současně má také vodní dýmka vliv na plodnost, vyšší krevní tlak a zrychlení srdeční frekvence.
Pasivní kouření
To bychom měli důvody, proč by měli aktivní kuřáci přestat kouřit. Máme tady však také pasivní kouření. Rovněž pasivní kouření má negativní vliv na zdraví lidi a jejich mazlíčků, kteří se vyskytují v zakouřeném prostředí nebo poblíž silných kuřáků. Pokud tedy sdílíte prostory s kuřákem aniž byste vy sami byli kuřáci, pak i vy si zahráváte s vlastním zdravím. Popřípadě si kuřáci zahrávají s vlastním i vašim zdravím. Vliv pasivního kouření na rakovinu plic je již zcela jasně prokázaný. U děti, které se vyskytují často v zakouřeném prostředí se velmi často objevuje syndrom náhlého úmrtí dítěte, dále pak záněty dýchacích cest, astma, leukemie, nádory jater atp. Pasivní kouření představuje stejná rizika jako aktivní kouření, avšak v menší míře.
V dnešní době s kouřením začínáme čím dál dříve. Pravidelní kuřáci se vyskytují již ve věkové skupině mezi 13. – 16. věkem.
Proč je pro kuřáky tak těžké přestat kouřit?
- abstinenční příznaky
- strach ze zvýšené hmotnosti
- nedostatečná podpora okolí
- deprese
- strach z neúspěchu
- radost ze samotného kouření
- nedostatečná informovanost o léčbě případného odvykání kouření
Proč bychom měli přestat kouřit?
- zlepšené zdravotního stavu
- lepší chuť jídla
- lepší citlivost čichu
- finanční úspora
- lepší pocit ze sebe sama
- žádný cigaretový zápach na oblečení atp.
- krásnější pleť
- zdravější chrup
- zlepšení zdravotního stavu blízkých osob
Nikotin je pro lidský organismus návykovější než heroin a kokain. Závislost na tabáku je nebezpečná právě kvůli závislosti jak psychické, tak fyzické. Proto je pro mnohé tak obtížné přestat kouřit.
A jak poznáte, jak moc jste závislí na kouření? Lze to vypozorovat dle toho, po jak dlouhé době od probuzení pocítíte potřebu si zakouřit. Silně závislí kuřáci si musí zakouřit do 60 minut po probuzení. Jestliže kuřák nedostane svou cigaretu, začne cítit touhu po cigaretě, zvýší se mu chuť k jídlu, propadá špatné náladě, objevují se deprese, podrážděnost, nervozita. Právě tohle období je třeba překlenout. Jedná se o složité období, které je plné abstinenčních příznaků.
Jak přestat kouřit?
Předem je nutné upozornit, že nikdo nedokáže říci, jak dlouho bude trvat období abstinenčních příznaků a za jak dlouho se z kuřáka stane nekuřák. Je to velmi individuální a úspěch a neúspěch závisí pouze a jen na síle kuřákova rozhodnutí jak moc chce s kouřením přestat. Je zcela nepodstatné, jak dlouho jste kouřili, kolik cigaret jste denně vykouřili. Je to pouze o rozhodnutí a o vůli.
A jak tedy přestat kouřit?
- Stanovte si den, kdy začnete
- Věřte, že to dokážete
- Konzultujte svůj případ s odborníkem
- Po poradě s odborníkem užívejte léky, které vám pomohou při odvykání
- Nikdy si po výše stanoveném dni nezapalujte cigaretu!!! Ani jednu!
- Připravte se na abstinenční příznaky, které se obvykle dostaví do 2 týdnů od výše stanoveného dne
- Změňte životní styl a naučte se relaxovat
Nečekejte, že se s léky od odborníka nebudete pociťovat abstinenční příznaky. Je však nutné si uvědomit, že díky lékům budou tyto abstinenční příznaky mnohonásobně lépe zvladatelné. Přesto se připravte na to, že budete muset odolávat touze po cigaretě. Nebojte se, proto, navštívit odborníky, kteří vám pomůžou stát se nezávislými