Jak se bránit proti manipulaci? Osvojte si těchto 5 technik!

jak se bránit manipulaci
Zveřejněno: 9.2.2022

Komunikace je naším každodenním chlebem. Nebýt jí, s největší pravděpodobností se s nikým na ničem nedomluvíme. Problém však spočívá v tom, že ne každý to s námi myslí dobře. V práci, ve škole, ale například i na pracovišti, se lze setkat s ukázkovými manipulátory. Víte, jak nespadnout do jejich pastí?

Většina z nás má tendence posuzovat svět a lidi podle toho, jak jednáme sami. Pokud jsme citliví a empatičtí, domníváme se, že tyto kvality mají i další lidé, se kterými přicházíme do styku. Pokud se dopouštíme nějakého nekalého jednání, opět automaticky očekáváme, že se tak chovají i ostatní.

Pravda je ale taková, že všichni lidé se chovají na základě svých osobních zkušeností, vlastností a hodnot. A ty mohou být mnohdy diametrálně odlišné od těch, které prosazujeme my. To by nebyl až takový problém, kdyby se mezi námi nevyskytovali manipulátoři, kterým o vaše blaho vůbec nejde. Důležité je, aby oni měli z vašeho jednání nějaké výhody.

pexels-rodnae-productions-6003251

Jak poznat manipulaci? A jak se jí nenechat ovlivnit?

Zdravá komunikace

Pro zdravou komunikaci je příznačná určitá reciprocita (vzájemnost). Všichni na nějaké základní úrovni rozumíme tomu, že když se k sobě budeme chovat otevřeně a slušně, získáme šanci vytvořit pevné sociální vazby, v nichž si budeme vycházet navzájem vstříc. (Znáte to, někdo jednou v něčem pomůže vám, podruhé pomůžete vy jemu.) Při kontaktu s manipulátory ale tohle obvykle neplatí.

Manipulátor může sledovat pouze vlastní prospěch a v případě, že má s něčím pomoci vám, se vypaří jako pára nad hrncem. Případně pro vás udělá jednu jedinou věc, na kterou pak v budoucnosti poukazuje. (Copak vy si nepamatujete, že vám prokázal tuto jednu laskavost? Tak co po něm ještě chcete?)

Mohlo by vás zajímat:  Záchvatové přejídání - zatočte s ním včas!

jak poznat manipulátora

Jak poznat manipulátora

Manipulace se dopouští jak muži, tak ženy. Neexistuje tedy nějaký jasný popis toho, jak manipulátor vypadá. Většinou si lze ale v jeho chování všimnout několika varovných vlaječek, které signalizují, že něco není tak úplně v pořádku.

Často jde o:

  • Zneužívání vašich slabostí a strachů
  • Snahu vás dostat mimo vaši komfortní zónu
  • Lhaní
  • Hru na city
  • Hru na vinu
  • Generalizování
  • Krutý humor
  • Gaslighting (v průběhu této techniky vám manipulátor řekne, že to co řekl, či udělal, vlastně neřekl, nebo neudělal, takže časem můžete začít pochybovat o svém zdravém rozumu)
  • Pasivní agresivitu
  • Neustálé odsuzování a posuzování vás, vašeho vzhledu a vlastností

Jak z toho ven?

jak se vypořádat s manipulací

V první řadě byste si měli uvědomit, že toto chování není v pořádku a s největší pravděpodobností jste se stali obětí manipulace. Ne vždy je jednoduché k tomuto bodu dospět, ale bez něj vyřešit tuto situaci nelze. Aby se vám manipulace odhalovala snáz, zkuste sledovat své pocity a myšlenky. Cítíte se při kontaktu s nějakým člověkem opravdu zle? A děje se to pokaždé? Pak je tam asi něco špatně.

Dále zkuste při kontaktu s manipulátorem opravdu důkladně poslouchat, co vám povídá. A u toho zkuste přemýšlet o tom, jaké mohou být motivy toho, co vám sděluje. Pokud druhý říká něco, co je evidentně nepravda, nebo něco, co je pro vás nevýhodné, zkuste použít jednu z asertivních technik a zpětně se ho svými slovy zeptejte, zda po vás chce to, co právě řekl. (Příklad: “Když to neuděláš, jsi XY a YZ.” “Opravdu o mně říkáš, že když něco neudělám, jsem XY a YZ? Vysvětli mi to, prosím.”)

Také si nenechte namluvit, že kvůli tomu, že máte vlastní systém hodnot, nebo máte nějaké vlastnosti (které se považují za normální, jako je například laskavost, přemýšlivost atd.), jste něco méně. Máte právo být takoví, jací jste. Pokud na to někdo útočí, pak je důležité hledět na to, co svými útoky sleduje.

Mohlo by vás zajímat:  Jsem homosexuál, přesto nejsem o nic horší

Dalším bodem bývá citová manipulace a vydírání. Copak vy nemáte druhého rád? No jo, druhý si už vlastně zvykl na to, že je všemi brán jako ten úplně poslední. (Nenechte se vtáhnout do hry, zvlášť když víte, že to, co druhý říká, je lež. Zkuste si vzpomenout na to, ve kterých všech případech jste pro něj udělali něco navíc, často třeba i bez jeho poděkování, nebo ocenění.)

V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že manipulátor nebude mít šanci, když se nenecháte ovlivňovat tím, co o vás říkají ostatní. Tento bod je opravdu těžký, protože vyžaduje, abyste si nebrali vše osobně a abyste se neztotožnili se vším, co o vás kdo říká. Teprve pak dokážete být vůči různým zákeřným výpadům doopravdy imunní.

Jaké jsou vaše triky, jak zatočit s manipulací?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Manipulace – Manipulace (česky)

https://www.webmd.com/mental-health/signs-manipulation#091e9c5e8207ce86-1-3 – Vše o manipulaci (anglicky)

https://www.psychologytoday.com/us/blog/living-forward/201909/5-ways-keep-yourself-being-manipulated – Jak se nenechat zmanipulovat (anglicky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení