Jak se zbavit nepříjemného zlozvyku kousání nehtů?

JerzyGorecki / Pixabay
Zveřejněno: 21.7.2016 , datum poslední aktualizace: 27.7.2016

Ruce jsou naší vizitkou, kterou prostě nelze schovat. Každý den na ně padnou zraky všech lidí, se kterými přijdeme do styku, ať už pracovně, nebo soukromě. Proto bychom měli mít své ruce a nehty neustále pěkně a čistě upravené. Mnoho lidí se však potýká se zlozvykem, kvůli kterému se pak za své ruce stydí. Kousání nehtů není jen problémem malých dětí, ale i dospělých lidí. Zbavit se tohoto návyku přitom není vůbec jednoduché. Ale jde to a určitě stojí za to se o nápravu pokusit. Přece se nechcete neustále stydět za okousané nehty až do krve, že?

Od dětství až do dospělosti

Zlozvyk kousání nehtů, který má odborný název onychofagie, začíná nejčastěji už v dětství. Mnoho dětí s tímto nešvarem dříve nebo později začne, obvykle ještě v předškolním věku nebo na začátku školní docházky. U některých jde jen o krátkodobou záležitost, ale u jiných z toho ale vznikne problém, který je potřeba řešit. Zpočátku může jít o nenápadný nástup, ale časem se z kousání nehtů stává opravdový zlozvyk, který s sebou přináší i zdravotní rizika v podobě přenosu různých infekcí, ať už ze znečištěných prstů do úst, nebo naopak ze slin, případně hraček a jiných předmětů do ranek v nehtových lůžkách. Některé děti si pak tento zlozvyk přenáší i do doby dospívání a dospělosti, kdy se ke zdravotním rizikům přidává i společenský problém.

Potlačované emoce potřebují ventil

Okusování nehtů (zlozvyk může mít ale i podobu okusování nebo oškrabávání kůžičky kolem nehtů) má psychickou příčinu. Obvykle za ní stojí potíže se zvládáním emocí, především těch negativních jako strach, úzkost, stres, nervozita, vztek, zlost, smutek nebo i nuda. Potlačování těchto emocí vede k napětí, pro které je pak kousání nehtů uvolňovacím ventilem. Vzhledem k tomu, že přináší chvilkovou úlevu ve ztížených situacích, síla zlozvyku se prohlubuje. Jedinec si pak často ani neuvědomuje chvíle, kdy si nehty kouše.

Mohlo by vás zajímat:  Hledáte zubního lékaře v Praze?

Je potřeba odhalit příčinu a mít pevnou vůli

Odnaučit se kousat nehty není snadné, ale jde to. Každý má jiný důvod, proč si nehty kouše, a to je dobré nejdříve vysledovat. U dítěte je potřeba pozorovat, v jakých situacích ke kousání přistupuje. Dospělý by se měl také zaměřit na zjištění příčiny svého zlozvyku. Základem léčby pak je naučit se příčiny problému zvládat jiným způsobem, například zaměstnat ruce v danou chvíli jinou činností, dát si do pusy bonbon či žvýkačku nebo odvést pozornost jinam. Prvním krokem ale určitě vždy může být aplikace laku na nehty proti kousání, který se dá koupit v lékárnách. Tento lak je zdravotně nezávadný a má silně hořkou chuť, která upozorní na kousání nehtů a v nejlepším případě od toho dotyčného i odradí. Ne na všechny však funguje, najdou se děti, které si i přesto nehty koušou dále. Pak je nejlepší vyhledat dětského psychologa, který pomůže odhalit příčiny zlozvyku a naučí dítě se svými pocity pracovat.

Adolescent nebo dospělý člověk odbornou pomoc psychologa obvykle nevyhledá, protože se za svůj problém stydí. Určitě se takový člověk může zlozvyku kousání nehtů zbavit i sám, ale vyžaduje to silnou vůli s tím něco udělat. Vzhledem k tomu, že jde často o bezmyšlenkovitou činnost, i tady jsou dobrou volbou laky proti kousání, které na to upozorní. U dospívajících dívek a žen pak někdy zabere i snaha o krásný zevnějšek, ke kterému patří časté lakování nehtů, případně aplikace nehtů umělých.

Pozor na výčitky zhoršující situaci

Co naopak skutečně nepomáhá, je napomínání a trestání v případě kousání nehtů u dětí. Ani na dospělého výčitky a napomínání není dobrým způsobem nápravy. S kousáním nehtů často souvisí pocity méněcennosti a úzkosti, které se tímto přístupem ještě prohlubují. Postižený člověk se za své jednání stydí a vede to ještě k horším pocitům, které ho donutí opět své emoce ventilovat. A jak jinak, než starým osvědčeným způsobem okusování?

Mohlo by vás zajímat:  Nákupní šílenství

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení