Snažíte se držet vztek zkrátka? Povíme vám 6 rad jak na to

jak se zbavit vzteku
Zveřejněno: 16.11.2021 , datum poslední aktualizace: 20.11.2021

Vztek, nebo také hněv, je emoce, která má afektivní projev. Většinou vztekem reagujeme na něco, co se nám nedaří, nebo co nám vadí. V průběhu jednání může vzteklá reakce informovat druhé o tom, že hrozí útok, nebo jiné nepředvídatelné chování a vyplatí se zvolnit. Potlačovat vztek ale není zdravé. Proto vám dáme pár tipů, které by vás od něj mohly osvobodit.

Rodiče a učitelé nás vždycky učili, že vztek je něco, co je společensky nepřípustné. Navíc, často s námi jednali tak, že bychom se za jeho projevení měli stydět. Pravda, vztek nám moc neulehčuje komunikaci a v opravdu vypjatých situacích může být dokonce i velmi destruktivní.

Pravdou ale je, že jde o jednu z emocí, která nám byla z nějakého důvodu dána. Tím, že budete vztek potlačovat si z dlouhodobého hlediska koledujete o celou řadu problémů. Od nevyhovujícího vztahu přes problémy v práci až po zdravotní problémy.

jak se zbavit vzteku

Jak si tedy se vztekem efektivně poradit?

Pozitiva vzteku

Možná si v téhle chvíli trochu klepete na čelo a říkáte si, že na vzteku přece není vůbec nic pozitivního. Ve skutečnosti byste ale nemohli být s tímto postojem dál od pravdy. Odborníci se shodují, že v některých oblastech je vztekání pozitivní a prospěšné.

Vztek může vzteklouna i jeho okolí upozornit na to, že se právě děje něco důležitého. Nejlepší reakcí není vztek odsuzovat, ale zkusit se zaměřit na to, co vzteklou reakci vyvolalo. Nejedná se náhodou o nějakou nespravedlnost? Nereaguje tak dotyčný na něco, co nebylo úplně korektní? Když na to přijdete, bude pro vás mnohem jednodušší vyřešit i hodně hluboko sahající problémy. Kromě jiného, potlačování vzteku může vést k hypertenzi a k hromadění stresu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se bránit proti manipulaci? Osvojte si těchto 5 technik!

Jak dát vzteku sbohem?

jak se zbavit vzteku

Pokud si připouštíte pozitiva vzteku, ale máte zároveň pocit, že jste vzteklí často, možná přišel čas na to, abyste se pokusili se svým vztekem pracovat. (Nezapomínejte, jedná se o emoci, nikoliv o chování. A emoce lze skoro vždycky nějak ovlivnit, nebo změnit.)

Nadechněte se

První pomocí při nervozitě, stresu a vzteku je hluboký nádech a hluboký výdech. Podle potřeby můžete kontrolovaně a hluboce dýchat tak dlouho, jak cítíte, že je to potřeba. Abyste se dokázali uklidnit, v danou chvíli zkuste vyhledat klidné místo, na kterém budete (v ideálním případě) sami. Také se ujistěte, že dýcháte víc do břicha.

Vizualizujte

Když jste hodně vzteklí, můžete chtít utéct. Ale to často není možné. Z toho důvodu se doporučuje vyzkoušet vizualizaci místa, kde se cítíte komfortně. Může jít například o les, o mořské pobřeží nebo o obývací pokoj vaší babičky. U vizualizace si všímejte svých emocí a nezapomeňte pořádně dýchat. Skončete ve chvíli, kdy se cítíte spokojení a klidní.

Vyjádřete frustraci

Někdy je snaha o to nepodlehnout vzteku opravdu náročná. Zvlášť, pokud se opakovaně dostáváte do situace, která ve vás spouští nepříjemné pocity. (Případně vás nutí k tomu se začít nějak bránit.) Tím, že si tyhle pocity necháte pro sebe, si příliš nepomůžete. Mnohem efektivnější pro vás a váš život bude, když se naučíte (slušně) vyjadřovat to, co vám vadí.

Tenhle tip od vás bude vyžadovat opravdu hodně vnitřní práce a učení. Je totiž velmi těžké se na druhého neutrhnout, ale místo toho mu v klidu říct, že se vám jeho chování nelíbí. Dobrým tipem, jak najít začátek cesty, je zapsání se do kurzu asertivity.

jak se zbavit vzteku

Najděte spouštěč

I tento bod je určený pokročilým, kteří mají zájem dlouhodobě zlepšit kvalitu života. Jednou z nejlepších cest, jak se můžete vzteku vyhnout, je najít jeho spouštěč. Který mnohdy leží opravdu hodně, hodně hluboko.

Mohlo by vás zajímat:  Zamilovanost nebo pravá láska?

Sami ho možná neidentifikujete, takže není od věci, když vyhledáte pomoc psychologa, nebo psychoterapeuta. Ten s vámi celou situaci projde a dá vám pár tipů, jak se svými emocemi a strachy lépe pracovat.

Změňte prostředí

Pokud to jde, opusťte místo, na kterém se nacházíte a jděte na delší procházku, v průběhu které ze sebe dostanete přebytek energie. Také budete mít dostatek času o svých problémech přemýšlet.

Jakým způsobem zvládáte svůj vztek vy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hněv – Hněv (česky)

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-savvy-psychologist/202007/why-being-angry-is-okay-and-even-helpful – V čem je vztek pozitivní a nápomocný (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-release-anger – Jak se zbavit stresu (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení