Jak se žije s hysterikem

Hysterie
Zveřejněno: 5.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Hysterie postihuje asi 2 až 3 % lidí. Setkáte-li se histriónem (hysterkou), můžete si být jisti, že na toto setkání do konce života nezapomenete. Hysterie již ve viktoriánské Anglii byla považována za ryze ženské onemocnění, které se léčilo stimulací ženského pohlaví. Hysterické ženy samozřejmě při této léčbě dosahovaly orgasmu, které byly zprvu označovány za hysterické záchvaty. Při orgasmu se ženy vždy třesou, sténají a některé dokonce můžou ztrácet i vědomí – klasický příznak hysterie. Proto se tedy ve viktoriánské Anglii lékaři přikláněli k léčbě hysterie tzv. pánevní masáží, při které lékař nebo porodní bába ženě prováděli stimulaci pohlaví. Přestože nyní tato léčba nejspíše u většiny z nás vyvolá úsměv na tváří a nevěřícnost, není to tak úplně nelogické. Jestliže „hysterický záchvat“ bude vyvolán takto uměle, vypustíme přetlak negativní energie, což znemožní klasický hysterický výbuch. V roce 1870 tedy k tomuto účelu byl vynalezen první mechanický vibrátor, který byl v roce 1902 doplněný o vibrátor elektrický.

Teprve začátkem dvacátého století se začalo pozvolna ukazovat, že hysterie tak úplně nemusí souviset s pohlavím, ale spíše souvisí s mozkem. Tehdejší psychiatři se přikláněli k názoru, že hysterie souvisí s neurotickou poruchou osobnosti.

Histrión je sebestředný a neustále na sebe potřebuje přitahovat pozornost. Jeho chování je často velmi teatrální, velmi často a rád sexuálně provokuje, jsou velmi labilní. Budeme-li se na ženy hysterky dívat z pohledu sexuálního, pak ano, tyto ženy jsou skutečně velmi dobrými milenkami. Histrióni jsou velmi přehnaně vztahovační a velmi negativně reagují na jakoukoliv kritiku. Pokud byste hysterikovi vytkli chybu, můžete očekávat křik, slzy, nadávky a vyhrožování. Zdravý jedinec na stejný popud buďto chybu uzná, nebo se vám pokusí vysvětlit, proč byste neměl mít pravdu.

Mohlo by vás zajímat:  Máte jarní únavu?

Jak histriónská porucha osobnosti vzniká, se zatím příliš neví. Jedna teorie říká, že je to ohromná touha být milován. Může vznikat na základě pocitu nedostatečné lásky ze strany rodičů a odmítání rodiči v raném dětství. Pokud se takové dítě naučí, že pozornost nejbližších osob získá právě křikem, může si tuhle patologickou strategii podvědomě přenést až do dospělosti. Spouštěčem hysterie však může být i rozchod rodičů, úmrtí rodiče či jiné trauma v dětství. Psychiatři si momentálně nejsou jisti genetickým vlivem. Je totiž dost dobře možné, že je-li hysterka vaše matka, můžete tohle chování okoukat či zdědit.

Jak se žije s hysterikem

Další teorie říká, že se za ženskou hysterií skrývá sexuální role, která je ženám přisuzována dnešní společností, médií a módou. Ženy jsou nuceny k tomu, aby si neustále vynucovaly pozornost mužů. Pokud jsou ženy krásné a přitažlivé, nemusí to zkoušet hysterickými záchvaty. Tato teorie vysvětluje, proč histriónskou poruchou osobnosti trpí 4× častěji ženy než muži.

Žijete-li s histriónem, velmi brzy poznáte, že emoce histrióna jsou vždy extrémní. Obecně lze říci, že histrióni touží po pozornosti. Velmi často se hysterie objevuje především u zpěváků, herců, nebo moderátorů. Histrión bývá rovněž také skvělým manipulátorem, a to hned z několika důvodů. Ve většině případů si lidé ani neuvědomí, že jednají s psychicky nemocným jedincem. Na histriónské přehánění a emoce se nejsme zcela připravení. Histrión tedy dokáže naprosto skvěle vyvolat pocit, že o něco skutečně jde. Máte-li tedy tu čest jednat s histriónem, vždy se chovajte se zcela nevzrušeně a věcně. Jeho chování totiž většinou sklidí úspěch, což jej utvrzuje v tom, že je jeho chování správné.

Žijete-li s histriónem, jistě jste si všimli, že záchvaty smrtelné nenávisti se střídají s projevy bezmezné lásky. Histrióni mají tendence neustále vyvolávat konflikty, aby uspokojili své neurotické ego. Konflikty potřebují k životu stejně jako zdraví jedinci potřebují ocenění a uznání.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy, jak zatočit se sociální izolací

Jak tedy zvládnout život s histriónem?

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že se jedná o nemocného člověka. Dále se musíte sám sebe zeptat, zda vám tento extrémní životní styl bude vyhovovat a zda vám to stojí za to. Je třeba si uvědomit, že v pozadí hysterie je zoufalá potřeba lásky. Histrión se naučil používat ne příliš vhodné prostředky, jak tuto lásku získat. To je důvod, proč lásku většinou tak často ztrácí. Pokud se rozhodnete vztah s histriónem udržovat, můžete si být jisti, že se s tímto člověkem skutečně nikdy nebudete nudit.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Petr
  • 17.3.2015
  Odpovědět

  Měl jsem tu “čest” se s hysterkou zaplést…. Čtyři měsíce jsme spolu chodili, když jsem to ukončil. Nastalo peklo…. Naneštěstí to je kolegyně… No na 99% mohu s článkem souhlasím.

  • Alena
  • 17.4.2016
  Odpovědět

  Žiju s chlapem hysterkou nĕkolik let a s každým rozchodem, který je tak 2 x během 3 měsíců se moje city ochladily k bodu mrazu. Už mě to nebaví. Cokoliv uděláte, ne podle jeho představ je katastrofa. Ty jeho hysterický záchvaty hlavně venku, úplně se stydím.Trapné vtipy a gesta. Cokoliv dostanete jako dárek vždy při rozchodu sebere. Jeho msta a vyhrožování mě ničí.Lhaní a výmýšlení z až začnete pochybovat zda nemá pravdu. Nemá pravdu Dohnalo mě to samotnou až k psychiatrovi a vzhledem k tomu, že beru léky tak začínám mít nadhled. A už nechci a asi dlouho dobu nebudu chtít chlapa ani vidět.

   • Hana
   • 3.8.2016
   Odpovědět

   Aleno, jak já Vám rozumím! Jsem s histriónem už 5 let. Je mi 46, jemu 53. Zpočátku to šlo, ale poslední asi dva roky je to peklo. Dělá všude ostudu, je strašně arogantní, nadává, hlavně na veřejnosti. Naposledy před týdnem – byli jsme na obědě a on ztropil takovou scénu, že se všichni dívali s otevřenou pusou. Řval “Já na lidi seru!” a podobně. Doslova mě tam “školil” jak malou holku, že jsem zapomněla, co si jeho syn chtěl objednat. Já jsem se tak styděla… A potom následovalo čtyřdenní uražené mlčení. Strašně rád někoho poučuje, každému by jen radil, ale sám je dost neschopný – nadělal dluhy, neplatil nájem, alimenty, etc. a teď se sám lituje… . Střídají se období krátkého klidu a pak přijde blesk z čistého nebe. Startuje na sebemenší podnět: špatně ukrojený chleba, nedolitou konvici čaje.. . Stráví 10 i víc hodin denně na internetu, nic nedělá, doma je bordel a smrad (kouří v bytě). Vyvolává hádky všude, naposledy u nás před dvěma týdny byla policie, protože na sousedku a souseda řval, když ho upozornili na zápach na chodbě… . Začínám toho mít po krk. Chodí k psychiatrovi, ale o svých výstupech mu nic neřekne. Vedle dg. histrion má údajně i generalizovanou úzkostnou poruchu. Brzy to asi vzdám…

  • Dála
  • 26.8.2017
  Odpovědět

  Měl jsem tu čest, být přítelem ženy s histrionskou poruchou osobnosti. Poprvé to propuklo po třech měsících známosti, kdy jsem z důvodu unavenosti z práce odmítl sex. Řev, házení skleniček, facky a vyhazov z bytu, to byl začátek toho co se po tři roky opakovalo pokaždé, když jsem něco nemohl nebo v danou chvíli odmítl. Po třech letech výčitek, násilí a psychického teroru jsem byl vyčerpán psichicky i finančně a rozešel se.
  Bohužel po dvou měsících samoty, jsem se vrátil a omluvil. Bohužel to samé se opakovalo a přidala nové, čím víc jsem po ní toužil, tím více mi ukazovala svůj nezájem o mne.
  Abych to zkrátil. Rozešel jsem se s ní po druhé a musím říct, že rozchod s hysterkou je opravdu bolestivý, o to víc, že díky její manipulaci přijdete o nejlepší kamarády a část své rodiny.
  Sebevědomí máte hodně pod čarou, ale berte nohy na ramena a nevracejte se za žádnou cenu.

  • Lada
  • 16.11.2022
  Odpovědět

  Zkrátím to – je to dědičné. Drahá šílená – histrionka, dítě histrion. Rodinná historie – aspoň dva prarodiče dítěte histrioni. Vše co je v článku psáno je pravda. A ani vysoké IQ s tím nic neudělá, spíš naopak, racionalizace iracionálního chování histriona je o to sofistikovanější. Rozejděte se včas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení