7 vánočních rad, jak si užít kouzelné Vánoce

jak si užít kouzelné Vánoce
Zveřejněno: 6.12.2021

Vánoce jsou pro mnoho lidí svátky konzumu, stresu a zadlužování. Možná je to ale dáno tím, že vlastně nevíme, jakými jinými způsoby bychom je měli oslavit. Proto vám dáme pár tipů, které vám mohou pomoci prožít letošní svátky v klidu a pohodě. Tedy, pokud chcete.

Vánoce jsou magický čas, v průběhu kterého obdarováváme své nejbližší. Také jde o čas, kdy se lidé obvykle semknou a konají dobré skutky. Ne nadarmo stojí na ulicích pokladničky, do kterých se vybírají peníze pro lidi bez domova. Také jsou v provozu dobročinné projekty, které plní přání dětem bez domova a seniorům.

Kouzlo Vánoc se ale může kvůli soudobému stylu života rychle ztratit. Zvlášť, pokud lpíte na tom, že všechno musí být perfektní a každý musí dostat přesně to, o co žádal ve svém vánočním seznamu.

Níže vám ukážeme, jak Vánoce oslavit a mít z nich o něco lepší pocit.

Kdo je připraven, není zaskočen

jak si užít kouzelné Vánoce

V tomto bodě se budeme věnovat nakupování dárků. V ideálním případě bychom vám doporučili nakupovat dárky s větším předstihem. Třeba už od září, či od října. Díky tomu budete vědět, že máte nejpozději v půlce prosince hotovo a nemusíte se stresovat vánočním shonem v obchodních domech. (Nebo tím, že vám nedorazila zásilka.)

Kromě jiného, včasným nákupem dárků předejdete tomu, že najednou vyčerpáte své finanční limity. Vždycky je lepší rozdělit výdaje do několika menších plateb, které se snadno ztratí ve vašem rozpočtu, místo jedné velké platby, kvůli které vám nezůstane na jídlo.

Mohlo by vás zajímat:  Nový rok – dejte si rozumná předsevzetí!

Není to o ceně

Je naprosto pochopitelné, že chcete svým nejbližším splnit všechna přání. Možná je ale čas vaše okolí naučit, že cena daru není podstatná. Cena totiž nevyjadřuje to, jak moc si dotyčného vážíte.

Pokud má někdo z vašeho okolí rád čtení klasických knih, při finanční tísni lze zabrousit do obchodů s levnými knihami, ve kterých najdete oblíbené tituly za velmi přátelskou cenu. Dokonce v nich najdete i takové, kterých jste si v klasickém knihkupectví nevšimli a které budou obdarovaného zajímat. (Knihy o módě, o módních návrhářích, světové romány, příběhy slavných osobností historie…) Také je dobré se zamyslet nad něčím personalizovaným. Super jsou kreativní sady, dobroty, které lze namixovat přesně na míru podle chutí obdarovaného a podobně. (Mimochodem, varianta sestavení svépomocí bývá mnohdy cenově dostupnější než něco, co už je prodáváno jako hotové.)

Ježíšek se narodil ve chlévě

Neříkáme, že máte mít doma nepořádek. Nikdo vás ale nebude soudit za to, že jste nestihli umýt všechna okna a vyprat záclony. Prostě jednou ukliďte trochu důkladněji, ale zase to moc nepřehánějte. Do úklidu by se navíc měli zapojit všichni členové rodiny.

Nedělejte to, co nechcete

jak si užít kouzelné Vánoce

Nechcete mít dvacet druhů vánočního cukroví, nebo dokonce nemáte čas upéct ani jeden? Nevadí. Pokud něco nechcete, nebo na to nemáte čas, tak to prostě nedělejte. O letošních vánocích můžete mít třeba jen perníčky a vanilkové rohlíčky. Nebo si předem objednáte vánoční cukroví od šikovné paní, se kterou se znáte.

Mějte svoje tradice

Pokud nenávidíte kapra, je pochopitelné, že ho nebudete chtít přechovávat ve vaně. Natož ještě zabíjet, abyste ho mohli sníst. Místo toho si dejte na večeři třeba filé, vepřový řízek nebo pečeného lososa. Dokonce nemusíte mít ani klasický bramborový salát, ale nějakou z jeho odlehčených verzí.

Mohlo by vás zajímat:  Co stojí za záchvaty vzteku u malých dětí ve dne, či v noci?

Pokud nechcete držet půst, nemusíte. Osobně máme podezření, že zlaté prasátko je stejně jen halucinací z hladu. Známe lidi, kteří mají na Štědrý den tradici speciálních vánočních chlebíčků. A známe i lidi, kteří si pod stromek dávají dárky v průběhu dne. (S tím, že večer přibudou pod stromek ty největší.) Jaké si to uděláte, takové to budete mít.

Setkávejte se s těmi, se kterými chcete

Hodně lidí si stěžuje, že o vánočních svátcích nemají ani chvíli klid. Je totiž potřeba, aby se všichni navštívili navzájem. Pokud se o to nechcete ochudit, stravte důležité momenty vánočních svátků společně. (Třeba v rámci nadílky. Spolu si také můžete dát sváteční kachnu.) Případně se z “povinných” návštěv omluvte a absolvujte je jindy.

Nezapomeňte na dobročinnost

jak si užít kouzelné Vánoce

Lidstvo by bez dobročinných skutků nedošlo moc daleko. To, že máte kde bydlet a celkem vám slouží vaše zdraví je obrovské štěstí, které si mnoho z nás ani neuvědomuje. Z toho důvodu je dobré se o Vánocích zastavit a trochu se zamyslet, zda bychom mohli někomu pomoci. (Nebo mu alespoň udělat malou radost.) Dobrým tipem je darování nocleženky, která stojí pár korun a někomu bez domova umožní přespat na bezpečném a teplém místě.

Ježíškova vnoučata zase zveřejňují přání opuštěných seniorů. Krabice od bot vám zase umožní do krabice od bot zabalit pár drobností pro děti a dospělé. I kdyby to byla jen levná kniha, sada hygienických potřeb a lak na nehty, někomu to udělá dozajista radost. Protože by od nikoho nic takového za normálních okolností nedostal.

Jakým způsobem si užíváte vánoční svátky vy?

Štítky: , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení