Jak zvládnout život s mamánkem?

Muž, Matka
Zveřejněno: 27.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Máte pocit, že je váš manžel, přítel či partner až příliš fixován na svou maminku? S tímto problémem se setkává stále více žen. Ani zdaleka to není tak vzácný jev, jak se může zdát. 

Závislostí na mamince si projdeme všichni. Do tří let je pro nás maminka vším. Okolo 3 let si začínají děti uvědomovat, že život se skládá i z jiných lidí a věcí, které si zaslouží jejich pozornost. Mámu i nadále potřebují ve svém životě  pro pocit klidu a bezpečí, ale už potřebují ke zdravému vývoji i jiné vjemy než ty, které jim poskytuje maminka. Pokud je i nadále dítě fixováno na svou maminku, může se z toho vyklubat problém. Maminky by měly rovněž dopřát dětem bezpečnou svobodu. Většina matek však neodhadne správnou míru své výchovy a sklouzne v ní k jednomu ze dvou extrémů – buďto jsou příliš úzkostlivé a péči o své dítě přehání, nebo jsou naopak velmi liberální. A přesně takhle vznikají mamánci.

Jste-li rozumě uvažující matkou syna, jistě z něj nechcete vychovat mamánka. I když jej milujete sebevíc, jistě chcete, aby byl váš syn v budoucím životě šťastný. Přesto je tato závislost v dětském věku na matce velmi důležitým obdobím pro budoucí navazování zdravých vztahů s ženami.

V pubertě se dostávají synové do další fáze. Začínají si uvědomovat, že se jejich názory mohou lišit od názorů rodičů – maminky. Začínají se více prosazovat a mnohdy i odporovat. Pro rodiče je období puberty vlastních dětí rovněž složité. Musí se totiž naučit přijímat odlišné názory svých dětí bez zbytečného vzteku a hádek. Pochopení na obou stranách je velmi důležité pro budoucí vztahy. Dítě by nemělo pociťovat strach z rodičů z projevování vlastního názoru. Ať je to již strach z případných konfliktů nebo strach, že rodiče raní či zklame – nic z toho není dobré ani zdravé. Pokud dítě pociťuje strach, ztrácí tím sám sebe. Snaží se plnit přání svých rodičů – a to mnohdy až do dospělého věku. A přesně takhle se stávají tzv. mamánci. Emocionální vyděračství ze strany matek a ne příliš silná osobnost muže – to je vražedná kombinace pro budoucí spokojené vztahy mezi mužem mamánkem a nastávající ženou.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se žije s hysterikem

Jak zvládnout život s mamánkem?

Mamánkovství se však netýká pouze mužů. Tato problematika se týká rovněž také žen, které žijí se svou matkou nezvykle dlouho – i v době, kdy již mají stabilní zaměstnání a příjmy. Mamánci mají problém přijmout zodpovědnost za vlastní životní rozhodnutí. Raději vše nechávají stále na rodičích. Mamánci jsou tedy většinou takoví lidé, kteří se potýkají s nízkým sebevědomím, kteří nedůvěřují svým schopnostem a rovněž mají často závislou osobnost. To vše je způsobeno tím, že aby mohli žít život pod nadvládou rodičů, musí zcela potlačit svůj pohled na svět a realitu.

Zralý muž by si měl být vědom toho, že manželka by měla být na prvním místě. To samozřejmě neznamená, že zamiluje-li se muž do ženy, že musí na svou matku zanevřít. Tu bude milovat samozřejmě také až do konce života. Ovšem jeho životní partnerkou již není jeho maminka, ale jeho manželka. A zralý muž by si měl tato fakta uvědomovat. Dále by si muži měli uvědomovat, že i když jsou jejich maminky naprosto dokonalé, neznamená to, že musí nutně být kamarádky s jejich životními partnerkami. Jestliže muži dávají neustále přednost matce před svou partnerkou, manželství se velmi rychle rozpadne. Pokud je navíc je mužova matka dominantní a navíc nemá ráda vaši ženu, je nutné  stanovit velmi jasné hranice, které dají všem najevo, kam až mohou zajít. Priorita by měla být vaše žena, i když některé matky tvrdí své oblíbené: “Já jsem tě vychovala, já jsem se o tebe starala…. Jak se můžeš takhle chovat?!”

Je váš muž mamánek?

Mnoho zamilovaných žen velmi často přehlíží signály, které jasně naznačují, že je jejich milovaný muž mamánek. Zamilovanost nám nasazuje růžové brýle a když si je po čase sundáme, mnohdy se nestačíme ani divit. Jak tedy poznáme mamánka?

  • matky volají mamánkům minimálně jednou denně a často je prosí o návštěvu, kdy nutně potřebují něco opravit, vyřešit atp.
  • matky nutí své syny měnit plány celé jeho rodiny, aby si dokázaly, ze je stále na prvním místě
  • matky často předstírají různé onemocnění (deprese apod.), aby donutily svého syna za nimi často jezdit
  • matky mamánků si často přejí, aby muži své partnerky nechávali doma, když mají přijít na návštěvu
  • matky mamánků často pomlouvají před synem jeho ženu
  • matky často vyvolávají hádky manželů
  • matky mamánku si u vás doma nastolí vlastní pravidla, aniž by respektovaly pravidla vaší rodiny
  • matky mamánků často nabádají své syny k hádkám s ženou
Mohlo by vás zajímat:  Jak umíte zvládat stres?

Jak zvládnout život s mamánkem?

Jak se chovat k mamánkům?

Život s mamánkem může být velmi náročný a komplikovaný. Jak se tedy chovat k mamánkům?

  • i mamánci si zaslouží respekt
  • nehledejte na svém muži neustále nějaké chyby
  • nezesměšňujte ho
  •  při nedodržování výše zmíněných rad riskujete to, že mu bude u matky lépe než u vás a bude jí o to více vyhledávat.
  • akceptujte jeho matku
  • neprojevuje vůči jeho matce jakoukoliv zášť – mamánek by se jí akorát zastával a semklo by je to o to více
  • obrňte se trpělivostí a navštěvujte jeho matku spolu s ním tak často, jak to jen jde (pravidelnost je na místě)
  • podpořte svého muže při řešení svého problému u odborníka (věšinou se jedná o nevyřešené pocity viny, nejistoty a bolesti – to vše si žádá řešení pro spokojenější budoucí život).
[yop_poll id=”45″]
Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení