Trápí vás vánoční stres? Zkuste techniky mindfulness!

executive-meditating-on-fitness-ball-2023-11-27-05-08-29-utc
Zveřejněno: 22.12.2024

Vánoční stres si na vás vybírá svou daň? Pak v tom rozhodně nejste sami. To ale neznamená, že se z jeho osidel nemůžete vymanit. Jak to ale udělat? Stačí si osvojit techniky mindfulness. A dnes si povíme, jak na to!

Jak se zbavit stresu a panických atak, které může vyvolat? Kdyby na to existovala jednoduchá odpověď, pak by se nám všem jistě rychle ulevilo.

I když se ale stresu, a to i z toho, který s sebou přináší svátky, nezbavíte trvale, můžete ho udržovat pod kontrolou díky jednoduchým technikám mindfulness, které nás učí upírat pozornost na přítomný okamžik.

A v čem přesně je to přínosné?

Určitě znáte citát, který říká, že se často stresujeme věcmi, které se už staly, a se kterými už nemůžeme nic dělat. A pak také věcmi, o kterých se domníváme, že přijdou někdy v budoucnu, ale nakonec se nikdy nestanou. 

Tím tedy zbytečně stresujeme sami sebe a způsobujeme si nepohodlí namísto toho, abychom si užívali to, co prožíváme teď. A to už dává smysl. Co myslíte?

Co je to mindfulness?

co je to mindfulness

Je nám jasné, že termín mindfulness zní mnoha lidem vzletně a také poněkud nekonkrétně. Proto si ho pro začátek trochu vysvětlíme. V češtině se dá mindfulness pojmenovat jako všímavost.

Všímavost je základní lidská schopnost být plně přítomen, uvědomovat si, kde jsme a co děláme, a nereagovat přehnaně na to, co se kolem nás děje.

Ať už se však vzdalujeme ve svých myslích od svého těla a situace jakkoli daleko, všímavost je tu od toho, aby nás vrátila tam, kde jsme, co děláme a co cítíme. 

Mindfulness techniky a cvičení

mindfulness techniky

Mindfulness rozhodně nemá jen jednu techniku nebo cvičení, které můžete opakovaně provádět, ale rovnou celý soubor různých metod, které můžete (klidně) libovolně střídat.

Všímejte si

Prvním možným způsobem praktikování mindfulness je věnování pozornosti tomu, co se děje právě teď. Když si uvaříte kávu nebo čaj, vnímejte teplotu nápoje, texturu a tvar hrnku, ze kterého pijete, jeho vůni či chuť.

Také se můžete zaměřit na to, jaké je to dotýkat se pevné desky stolu, co vidíte, cítíte nebo jestli je vám teplo či zima. Toto cvičení můžete praktikovat několik minut v kuse.

Žijte přítomným okamžikem

Ano, všechny nás občas nebaví to, co právě děláme. Například při práci si občas představujeme, co budeme dělat odpoledne, nebo večer, nebo co musíme odpoledne nakoupit. Místo toho se snažte při některém z podobných mentálních úniků zastavit a vrátit se do přítomnosti k tomu, co právě vykonáváte. Dost možná vám to pomůže zvýšit produktivitu, dokončit nepříjemný úkol rychleji, a třeba také najít malé radosti i v něčem, co je jinak naprosto obyčejné.

Dechové cvičení

Jste ve stresu z fronty u pokladny v obchodě? Nebo vám vadí, že už hodinu stojíte v dopravní zácpě, protože provoz zdržuje husté sněžení s náledím? Zaměřte se na svůj dech, který by měl směřovat hluboko do břicha. Tím, že se začnete plně soustředit na dýchání hlavě umožníte, aby se přestala zabývat nepodstatným problémem.

Kde cvičit?

jak dělat mindfulness

Záleží na tom, jaký druh cvičení všímavosti plánujete provádět.

Jednoduchá cvičení všímavosti lze provádět kdekoli a kdykoli. Výzkumy ukazují, že obzvláště prospěšné je zapojení smyslů venku.

Snažte se cvičit všímavost každý den po dobu přibližně šesti měsíců. Časem možná zjistíte, že se pro vás cvičení všímavosti stane bezproblémovým. Berte to jako závazek k obnovení kontaktu se sebou a k péči o sebe sama.

Nakonec možná zjistíte, že to, co by vás ještě nedávno znepokojovalo nebo rozčilovalo, vás už nechává v mnohem větším klidu. A o to přece jde!

Zdroj

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování vánočních květin

https://www.mindful.org/what-is-mindfulness/ – Co je mindfulness? (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/in-depth/mindfulness-exercises/art-20046356 – Techniky mindfulness (anglicky)

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení