Nákupní šílenství

Oblečení, Nákupy
Zveřejněno: 25.5.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Většina lidí má nějakou relaxační aktivitu, která je naplňuje radostí. Někdo sbírá motýly, jiný se věnuje sportu, někteří mají zálibu v kultuře. V dnešní době však existuje mnoho jedinců, kteří mají zálibu, uspokojení a seberealizaci právě v nakupování. Často jsou to právě ženy, které kouzlu nakupování podlehly. Mnoho z nich si léčí určitá traumata a frustrace právě nakupováním oblečení a bot. Trend byl v posledních letech stoupající v důsledku zvyšující se životní úrovně. Na vině je rovněž masivní reklamní masáž, která nás ke koupi neustále vybízí. Nakupování se rovněž může stát jakousi náhradou sociálního kontaktu u osamělých lidí. Vyhledávání slev je pro někoho vskutku adrenalinová záliba, která nahrazuje nejeden sport. Je však namístě otázka, kdy se z obyčejné záliby stává posedlost či mírné šílenství?

Akce, slevy, zadarmo

Slova v nadpisu mají magickou moc pro řadu lidí. Například slovo „zadarmo“ v mnoha lidech způsobí stav pobláznění blízký šílenství. Slovo zadarmo působí, že nic za danou věc nemusíme zaplatit. Ale zde je bohužel v praxi často zakopaný pes. V nemilosrdném světě obchodu je však něco zadarmo jen málokdy. V praxi ono magické „zadarmo“ má vždy nějaký háček. Často si k výrobku musíte přikoupit ještě nějaký jiný, který logicky již něco stojí, avšak vykutálení obchodníci, kteří znají naši psychiku, kalkulují s tím, že magické slovo „zadarmo“ nás donutí k neracionálnímu chování.

Shopaholismus

Termín „shopaholismus“ (závislost na nakupování) nabývá dnes velice na významu, neboť jedinců závislých na nákupech dle psychologů přibývá. Poznávacím znakem těchto lidí je, že výrobky, které nakoupí, vůbec nepotřebují. Důvodem ke koupi je nutkavá obsese, nikoli faktická potřeba. Pokud je jim nákup znemožněn či nemohou nakupovat delší dobu, dostavuje se stav úzkosti, který bychom mohli nazvat „ nákupním absťákem“.

Mohlo by vás zajímat:  Hubnutí začíná v hlavě

Ještě horší než dané úzkostné stavy, jsou finanční problémy, které si daný člověk postupně způsobí. Leckdy může sebe i svou rodinu a blízké naprosto zruinovat. Shopaholismus nenastupuje náhle ale spíše plíživě. Například manžel nevěnuje pozornost tomu, že manželka čím dále tím častěji tráví všechen volný čas v obchodech. Jenže postupně může dojít ke zhoršení. Postižený má tendenci výrobky, které si nakoupil schovávat obdobně jako alkoholik láhve s alkoholem. Důvodem závislosti je většinou pocit určité životní prázdnoty, osamělosti, chybění přátelství či chybění jiných příjemných zážitků. Pokud člověk trpí shopaholismem tohoto typu, je namístě navštívit psychiatra. 

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení