Nebraňte se vzpomínání

vzpominky
Zveřejněno: 4.12.2017 , datum poslední aktualizace: 5.12.2017

I když někdo z vašich blízkých odejde na svou poslední cestu, vzpomínky s vámi zůstanou navždy. Někomu stačí rodinné fotky, jiní mohou chtít mít nablízku nějaký předmět nebo místo, které jim bude zesnulého připomínat. V dnešní době existují různé způsoby, jak zvěčnit vzpomínku, v tomto textu vám proto představíme několik možností.

Fotoalbum

Stejně jako při narození dítěte ukládáte vzpomínky na hezké chvíle do fotoalba, stejně tak tam můžete ukládat vzpomínkové fotografie po smrti vašeho blízkého. Při tvorbě alba si připomenete různé dávné historky a zážitky, zasmějete se a připomenete si příjemné chvíle. Stejně tak budete moct listovat albem vždy, když se vám po oné osobě zasteskne.

nebrante se_1

Památeční sklo

V případě, že váš blízký byl zpopelněn, můžete si nechat zatavit malé množství popela do památečního skla. Malý kousek sklíčka poté může být zavěšen například na řetízek. Díky tomu můžete mít kousek blízkého stále s sebou, jedná se přitom o hezký a decentní doplněk. Druhou možností je mít památeční sklo postavené doma na poličce nebo v práci.

Rozptylové loučky

Pokud se vám nelíbí prostředí hřbitovů nebo si váš blízký přál po zpopelnění rozptýlit na určitém místě, můžete zvážit tzv. les vzpomínek. Jedna z takových louček se nachází například na Olšanském hřbitově. Na takové místo pak můžete jít vždy, kdy se budete cítit osamělí nebo budete chtít být zesnulému blízko. Informovat se o možnostech rozptýlení na různých místech můžete přímo v pohřební službě, která vám zařizuje pohřeb.

Miniurny

V případě zpopelnění máte také druhou možnost, která vám umožní mít určitým způsobem zesnulého blízko u sebe. Popel můžete umístit do několika malých uren, které si můžete vzít domů a umístit na místo, které uznáte za vhodné, ať už je to na poličce v obýváku nebo v ložnici. Miniurny se vyrábí v různých provedeních a designech.

Mohlo by vás zajímat:  Proč jsou ženy nevěrné?

nebrante se_2

Nebuďte na to sami

Pokud se cítíte sami, je nejlepší vyhledat pomoct a promluvit si s jinými lidmi, kteří prožívají podobné pocity. Můžete si tak být navzájem oporou. Ne vždy je snadné mluvit o své samotě s nejbližšími lidmi nebo s ostatními pozůstalými. Je proto dobré vědět, že můžete využít Poradnu pro pozůstalé a truchlící.

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení