Odpočinek a regenerace jsou klíčové pro naše tělo

odpocinek
Zveřejněno: 11.7.2018

Víte, jak správně regenerovat? Vyzkoušejte třeba zásady profesionálních sportovců, kteří o tom vědí své. Regenerace organismu je klíčová pro naše zdraví.

Odpočinek a regenerace jsou velmi důležité pro naše tělo

Profesionální sportovci hodně trénují a musí správně regenerovat. Aby si jejich neúměrná zátěž nevybírala svou daň v podobě známých únavových zranění a abnormálního vyčerpání, je třeba odpočívat. Regenerace je klíčová u všech, ať už pracujeme hlavou nebo rukama. Díky regeneraci:

  • zkrátíme čas potřebný pro zotavení po jakékoliv zátěži
  • rychleji načerpáme novou energii
  • snižujeme rizika možného zranění

Regenerace je přirozený biologický proces pro obnovu psychických i fyzických sil vyčerpaných jakýmkoliv předchozím zatížením. Únava v podobě vyčerpaných energetických zdrojů, zatížených kloubů a poškozených svalových vláken sníží imunitu. Pak probíhá spontánní regenerace organismu, které lze pomoci. Únavu způsobí i dlouhodobě sezení u PC a psychické vypětí v podobě stresu.

Naučíme vás odpočívat

  • Pasivní regenerace je přirozený proces, který nijak neovlivníme naší vůlí. Příkladem je obnova energetických zdrojů a vyrovnání metabolického zakyselení po vysokém výkonu.
  • Aktivní regenerace je plánovaná činnost, která vede k urychlení regenerace a zotavení.
    • Sem se řadí i termoterapie a hydroterapie.
    • Cool down fáze je vyklusání po tréninku nebo kompenzační cvičení pro vyrovnání jednostranné sportovní zátěže. Aktivity je nutné střídat při cvičení i relaxaci.

Celkové komplexní pojetí pracovního, sportovního i celkového stylu života je velmi důležité. S tím obsahuje i oblast výživy a mentálního odpočinku. Každá z těchto oblastí se totiž ovlivňuje navzájem.

regenerace

1. Sauna

Saunování nám pomůže uvolnit ztuhlé svaly a klouby, vyplaví toxiny z těla a sníží náš stres. Sauna má na naše tělo léčivé účinky v podobě termoterapie.

Venkovní sauna má nenahraditelné kouzlo. Čerstvý vzduch je velmi příjemnou součástí. Ochlazení ve venkovním bazénu nebo v zimě přímo ve sněhu je velmi příjemné. Když si užijete večerní saunování přímo pod hvězdami, bude to nádherný zážitek. Mít venkovní saunu na zahradě, můžete i vy.

Mohlo by vás zajímat:  Máte jarní únavu?

Finská sauna je dřevěná a žhavé kameny je třeba čas od času polít vodou, aby se v dané sauně pořádně zvlhčil vzduch. Teplota vzduchu se pohybuje od 75 až do 110 °C a vlhkost vzduchu mezi 8 až 15 %. Pobyt ve finské sauně nemá trvat déle než 15 minut.

Infra sauna neboli infrasauna je dřevěná kabinka, která pomalu prohřívá celé tělo i tkáně pomocí infračervených paprsků. Je vhodná pro astmatiky, alergiky a kardiaky. Infrasaunu můžete mít i v bytě. Uleví od bolestem zad, kloubů, vazů, svalů, namoženin, ztuhlosti kloubů a celého těla. Teplota se pohybuje okolo 45 až 60 °C. Pobyt v ní může trvat 40 minut 3x týdně.

2. Vířivka

Při pobytu ve vířivé vaně se naše hmotnost sníží až o 90 %. Odpočine si celý pohybový aparát. Horká voda z trysek se postará o lepší prokrvení a úlevu namožených svalů. Pobyt ve vířivce pomůže od bolesti zad, zatuhlé šíje a bolestí krční páteře. Pozitivní účinky jsou studiemi prokázané i při podpůrné léčbě artritidy. Teplá voda odstraní ztuhlost a otoky kloubů. Hydroterapie je i součástí rehabilitace.

V teplé vodě s bublinkami bolesti, starosti a stres mizí. Ve vířivce se zvyšuje produkce endorfinu, hormonu štěstí, který tiší bolest, navozuje příjemnou náladu a my dokonale vypneme. Večerní pobyt ve vířivce, což může bát i vířivka venkovní je balzám na nervy a navozuje kvalitní a hluboký spánek.  

Pobyt ve vířivce pomůže i na krásnou pleť. Proudy teplé vody pokožku prokrví a docílí zdravější a svěžejší vzhled. Obnoví elasticitu pokožky a lepší prokrvení zmenší příznaky celulitidy. Zrychlí metabolismus a rychleji odbourá podkožní tuk. Otevřou se póry a z těla odcházejí toxiny.

Regenerace

3. Jóga

Jóga je v poslední době velmi populární především proto, že mimo trénink pružnosti těla přináší i velký pocit uvolnění a relaxaci. Mimo klasické typy jógy neustále vznikají nové druhy jógových cvičení, z nichž má každý z nás možnost si vybrat to pravé pro sebe. Probereme si ty nejpopulárnější.

Mohlo by vás zajímat:  Lichořeřišnice - jak vypěstovat léčivou rostlinu

Bikram joga je dynamický 90 -ti minutový program s 26 pózami Hatha jógy a 2. dýchacích cvičení ve vyhřáté místnosti na 42 °C. Každá z póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, a proto se pořadí nemění. Metodou různého stlačování, protahování a posilování se postupně stimulují všechny systémy těla, čímž se preventivně předchází nemocem, zraněním a zpomalují se i příznaky stárnutí.

Power jóga je styl cvičení, který má základy v klasické józe. Power joga opět čerpá z Hatha jógy a Ashtanga jógy a vznikla v USA v 80. letech 20. století. Cvičení je založeno na pravidelném opakování základních pozic a výdržích. Jedná se o dynamickou formu jógy, kdy zapojíme všechny svaly těla. Power jóga používá tělo jako prostředek v budování fyzické i duševní kondice.

4. Procházka na čerstvém vzduchu

Procházky a pobyt na čerstvém vzduchu mají pro naše tělo velmi pozitivní účinky. Kombinace čerstvého vzduchu, sluníčka a přírody dokonale osvěží naše tělo i mysl. Pokud máte špatnou náladu, padá na vás smutek, únava a nechuť do života, stačí vyjít na krátkou procházku třeba na hodinu ven a budete se cítit mnohem lépe. Je to nejlepší způsob, jak čelit stresu, který nás denně obklopuje.

5. Spánek

Pokud máte problémy se spánkem již delší dobu, navštivte lékaře a poraďte se. Dlouhodobá nespavost dokáže hodně potrápit a vyčerpat. Nezapomínejte, že zdravý spánek má důležitou roli pro regeneraci organismu. Díky němu regenerujeme tělo a mysl. Dbejte o to, aby byl spánek co nekvalitnější, zvedne se i kvalita vašeho života. Zdravý spánek dokáže hotové divy.

 

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení