Žijeme ve společnosti, která se bojí jakékoliv odlišnosti. A to dokonce i takové, za kterou nikdo nemůže. Mezi příčiny strachu a odvržení může patřit oligofrenie, která je vrozenou poruchou intelektu. Jak se projevuje? A může vám člověk, který jí trpí, nějak ublížit?
Ne všichni rodiče mají to štěstí, že se jim narodí zcela zdravé dítě. Zatímco fyzické nedostatečnosti si lékaři všimnou prakticky okamžitě, u psychických poruch může jejich projev nějakou dobu trvat.
Mezi velké strašáky v tomto ohledu patří oligofrenie, která je vrozenou poruchou způsobující nevratně snížený intelekt. Rodiče takového dítěte mohou naprosto pochopitelně propadat strachu, jak společnost takového člověka přijme. A také mohou mít strach, jak kvalitní bude mít jejich dítě kvůli takovému handicapu život.
Jelikož můžeme ovlivnit, jak na jinakost druhých reagujeme, podíváme se, co oligofrenie přesně znamená, a jak se k takto postiženému člověku chovat (minimálně) s respektem.
Co je oligofrenie?
Jak už bylo řečeno výše, oligofrenie je vrozená porucha, která způsobuje nevratně snížený intelekt. Někdy se této poruše také říká slabomyslnost. (V odborných poučkách se pak hovoří o mentální retardaci.) Tento handicap vzniká, když během těhotenství dojde k poškození mozkové tkáně.
Příčiny vzniku oligofrenie
Oligofrenie může vzniknout z několika důvodů. V první řadě hraje roli genetika. Existují ale i sekundární důvody, které lze částečně ovlivnit.
Mezi tyto důvody patří:
- Ozáření vajíčka, spermie nebo plodu rentgenem
- Krvácení v těhotenství
- Zánět v těhotenství
- Infekce v těhotenství
- Rozdílný Rh faktor matky a plodu
- Nedostatek kyslíku v době porodu
- Mechanické poškození mozkové tkáně během porodu
Zajímavostí je, že oligofrenie označuje i poškození, ke kterému dojde v prvních dvou letech života dítěte.
Stupně oligofrenie
Ne každý člověk, který trpí oligofrenií, je stejný. Stejně jako v případě jiných problémů ji rozdělujeme do několika stupňů, které zároveň určují její závažnost.
Podle stupňů inteligence se oligofrenie dělí na:
- Debilitu (IQ 67 až 52), inteligence se v dospělosti zasekne na IQ desetiletého dítěte
- Imbecilitu (IQ 51 až 36), lze dosáhnout inteligence šestiletého dítěte, člověk může mít problém s dosažením základní gramotnosti
- Idiocii (IQ 35 až 20)
- Těžkou idiocii (IQ pod 20)
Zajímavostí je, že existuje i termín, kterému se říká slaboduchost, který označuje IQ v rozmezí 68 až 85. Snížení inteligence může nastat i zanedbáváním a špatnou výchovou. Poškození mozku tedy není k tomuto jevu vůbec potřeba.
Jak reagovat?
Lidé, kteří trpí oligofrenií, nemají jednoduchý život. Kvůli sníženému IQ ani nevědí, že se nechovají společensky přípustně. Z toho důvodu není vhodné je za jejich handicap odsuzovat, nebo se jich bát, protože s velkou pravděpodobností ani nebudou mít mentální kapacitu na to vymyslet nějaký komplikovaný plán, jak by vám mohli ublížit.
V případě, že je oligofrenie těžká, rodičům se doporučuje, aby dítě umístili do ústavní péče. Ačkoliv to pro ně není jednoduché, jde o způsob, jak dítěti umožnit vhodnou formu vzdělávání a zajistit mu odborný dohled.
Znáte někoho, kdo trpí oligofrenií?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Oligofrenie – Oligofrenie (česky)
https://www.medicinenet.com/ichthyosis_spasticity_oligophrenia_syndrome/definition.htm – Co byste měli vědět o oligofrenii (anglicky)