Oligofrenie neboli slabomyslnost: Měla by vás děsit?

pexels-pixabay-355948
Zveřejněno: 10.6.2022 , datum poslední aktualizace: 13.7.2022

Žijeme ve společnosti, která se bojí jakékoliv odlišnosti. A to dokonce i takové, za kterou nikdo nemůže. Mezi příčiny strachu a odvržení může patřit oligofrenie, která je vrozenou poruchou intelektu. Jak se projevuje? A může vám člověk, který jí trpí, nějak ublížit?

Ne všichni rodiče mají to štěstí, že se jim narodí zcela zdravé dítě. Zatímco fyzické nedostatečnosti si lékaři všimnou prakticky okamžitě, u psychických poruch může jejich projev nějakou dobu trvat.

Mezi velké strašáky v tomto ohledu patří oligofrenie, která je vrozenou poruchou způsobující nevratně snížený intelekt. Rodiče takového dítěte mohou naprosto pochopitelně propadat strachu, jak společnost takového člověka přijme. A také mohou mít strach, jak kvalitní bude mít jejich dítě kvůli takovému handicapu život.

Jelikož můžeme ovlivnit, jak na jinakost druhých reagujeme, podíváme se, co oligofrenie přesně znamená, a jak se k takto postiženému člověku chovat (minimálně) s respektem.

Co je oligofrenie?

Oligofrenie neboli slabomyslnost je vrozená porucha

Jak už bylo řečeno výše, oligofrenie je vrozená porucha, která způsobuje nevratně snížený intelekt. Někdy se této poruše také říká slabomyslnost. (V odborných poučkách se pak hovoří o mentální retardaci.) Tento handicap vzniká, když během těhotenství dojde k poškození mozkové tkáně.

Příčiny vzniku oligofrenie

Oligofrenie může vzniknout z několika důvodů. V první řadě hraje roli genetika. Existují ale i sekundární důvody, které lze částečně ovlivnit.

Mezi tyto důvody patří:

  • Ozáření vajíčka, spermie nebo plodu rentgenem
  • Krvácení v těhotenství
  • Zánět v těhotenství
  • Infekce v těhotenství
  • Rozdílný Rh faktor matky a plodu
  • Nedostatek kyslíku v době porodu
  • Mechanické poškození mozkové tkáně během porodu

Zajímavostí je, že oligofrenie označuje i poškození, ke kterému dojde v prvních dvou letech života dítěte.

Mohlo by vás zajímat:  Bolesti kloubů - podívejte se, co na bolesti kloubů pomáhá

pexels-emma-bauso-3585811

Stupně oligofrenie

Ne každý člověk, který trpí oligofrenií, je stejný. Stejně jako v případě jiných problémů ji rozdělujeme do několika stupňů, které zároveň určují její závažnost.

Podle stupňů inteligence se oligofrenie dělí na:

  • Debilitu (IQ 67 až 52), inteligence se v dospělosti zasekne na IQ desetiletého dítěte
  • Imbecilitu (IQ 51 až 36), lze dosáhnout inteligence šestiletého dítěte, člověk může mít problém s dosažením základní gramotnosti
  • Idiocii (IQ 35 až 20)
  • Těžkou idiocii (IQ pod 20)

Zajímavostí je, že existuje i termín, kterému se říká slaboduchost, který označuje IQ v rozmezí 68 až 85. Snížení inteligence může nastat i zanedbáváním a špatnou výchovou. Poškození mozku tedy není k tomuto jevu vůbec potřeba.

Oligofrenie není odsouzeníhodná

Jak reagovat?

Lidé, kteří trpí oligofrenií, nemají jednoduchý život. Kvůli sníženému IQ ani nevědí, že se nechovají společensky přípustně. Z toho důvodu není vhodné je za jejich handicap odsuzovat, nebo se jich bát, protože s velkou pravděpodobností ani nebudou mít mentální kapacitu na to vymyslet nějaký komplikovaný plán, jak by vám mohli ublížit.

V případě, že je oligofrenie těžká, rodičům se doporučuje, aby dítě umístili do ústavní péče. Ačkoliv to pro ně není jednoduché, jde o způsob, jak dítěti umožnit vhodnou formu vzdělávání a zajistit mu odborný dohled.

Znáte někoho, kdo trpí oligofrenií?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oligofrenie – Oligofrenie (česky)

https://www.medicinenet.com/ichthyosis_spasticity_oligophrenia_syndrome/definition.htm – Co byste měli vědět o oligofrenii (anglicky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení