Panická ataka: Její projevy a co při ní dělat

pexels-anna-tarazevich-6136088
Zveřejněno: 22.6.2021

Občas zpanikaří skoro každý. Třeba kvůli nezaplacené složence. Nebo jiné mimořádné události, která dovede dost vychýlit z rovnováhy. Může mít ale panická ataka duchovní příčinu? Případně, souvisí spolu nějak panická ataka a únava? Jelikož jde o neprobádané území, podíváme se na vše, co potřebujete o tomto psychickém problému vědět.

Jsme jenom lidé. To znamená, že nejsme vždycky jenom klidní a vyrovnaní. Každý den bojujeme se stresem, se svými strachy i s různými osobními nejistotami a úzkostmi. Většina z nás se ale dovede zase vrátit do klidového stavu. Jelikož ale nejsme všichni stejní, chodí mezi námi i lidé, které trápí permanentní panické ataky.

Jelikož je to mnohdy velice vysilující a narušuje to zdravé vztahy s ostatními lidmi (kteří například nezvládnou mít s takto trpícím člověkem dlouhodobý vztah), je dobré vědět, co pocity strachu a paniky vyvolává. A také to, jak se jim dá vzdorovat.

Panická ataka

O všech těchto věcech si proto povíme v následujících několika modulech.

Co je to panická ataka?

Panická ataka je náhlý stav, během kterého lidé pociťují intenzivní a ne vždy opodstatněný strach. Kromě psychických projevů se panická ataka projevuje i fyzicky. 

Nečekané panické ataky nemají žádný konkrétní spouštěč. Prostě náhle přijdou. V tom se liší od předvídatelných panických atak, které mohou být způsobené například fobiemi. I když ojedinělá, nebo velmi občasná panická ataka nemusí znamenat nic vážného, častější výskyt může poukazovat na panickou poruchu.

Jaké jsou projevy panické ataky?

Někteří lidé zaměňují panickou ataku s úzkostí. Především proto, že mohou mít velmi podobné příznaky. Nějaké rozdíly ale přeci jenom existují. (Například úzkost mnohem častěji doprovází neklid, nebo pocit nouze.)

Příznaky panické ataky jsou:

  • Strach
  • Strach ze smrti, nebo ze ztráty kontroly
  • Depersonalizace
  • Pocity odtržení od zbytku světa
  • Zrychlený tlukot srdce
  • Bolest na hrudi
  • Dýchavičnost
  • Stažené hrdlo
  • Sucho v ústech
  • Pocení
  • Pocitové změny teploty (chlad, nebo nával horka)
  • Třes
  • Bolest hlavy
  • Zvracení, bolest břicha…

Tyto pocity většinou bývají (v porovnání s úzkostí) spíše intenzivní. Ataka také mívá mnohem rychlejší nástup. Panická ataka navíc může přímo ovlivňovat naše chování. Můžeme se například cíleně vyhýbat místům, situacím a lidem, které v nás vyvolávají silné pocity strachu.

Mohlo by vás zajímat:  10 nejčastějších následků dlouhodobého užívání antidepresiv

Co lze při panické atace dělat?

panická ataka projevy

Ať už je panická ataka vyvolaná psychosomatikou, nebo něčím jiným, je potřeba se jí aktivně bránit. V opačném případě se začnete nenávidět za to, že se svými pocity strachu nejste schopni nic aktivně udělat. Což vás nejen demotivuje, ale také vám to dost zásadně sníží sebevědomí. Proto vám dáme pár tipů, které vám mohou poskytnout rychlou úlevu.

Během panické ataky vám pomůže:

  • Hluboké dýchání
  • Uvědomění si, že máte panickou ataku
  • Zavření očí
  • Mindfulness
  • Objekt, na který se začnete soustředit
  • Představa šťastného a bezpečného místa
  • Lehké cvičení
  • Vůně levandule
  • Vnitřní mantra

Asi nejdostupnějším lékem na panickou ataku je váš vlastní dech. Jakmile začneme být nervózní, nebo jsme ve stresu, máme tendenci zrychlit dýchání. Které je pak navíc mělké. Takže si tímto způsobem přivodíme nedostatek kyslíku, který může naše pocity paniky ještě prohloubit.

Proto se pořádně nadechněte. U toho napočítejte do čtyř. Na vteřinu zadržte dech. A při počítání do čtyř zase vydechněte. Tento postup aplikujte tak dlouho, jak to bude potřeba. Nápomocné může být i uvědomění si panické ataky. To vám umožní pochopit, co se právě děje. A lépe se s tím vypořádat. Třeba tím způsobem, že si uvědomíte, že váš strach není skutečný. (Například se bojíte něčeho, co se vám s největší pravděpodobností nemůže stát.)

Léčba panické ataky

panická ataka první pomoc

Příčina vzniku panických atak nám není bohužel známa. Některé studie ale naznačují, že by na ně mohly mít vliv genetické predispozice. Vliv na ně mohou mít i stresové, nebo jiné zátěžové životní situace. Dokonce i ty, které většinová společnost považuje za pozitivní. (Svatba, narození dítěte…)

Pokud nejsou problémy s panickými ataky závažné, pomoci by vám mohl psycholog. Ten si vás poslechne a pomůže vám najít způsob, jak se lépe vyrovnat se spouštěči stresu. Také vám může pomoci lépe ovládat vaše reakce na něj. V případě, že jsou panické ataky vážné, dostanete se do péče psychiatra. Ten vás ale nikam nezavře. Pouze vám předepíše léky.

Mohlo by vás zajímat:  3 fáze stresu v praxi – poplašná, odporu a vyčerpání

Také vám může doporučit nový životní styl, který bude zahrnovat:

  • Kvalitní spánek
  • Pravidelnou fyzickou aktivitu
  • Pevný režim dne
  • Omezení, nebo úplné vyškrtnutí stimulantů (káva, alkohol…)

Panická ataka v těhotenství

I když se říká, že těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy, faktem je, že s sebou nese řadu velkých změn a často i zdravotních problémů. (Bohatě stačí, když je ženě neustále špatně a pocit nepohodlí se brzy dostaví.) Navíc, nově je žena zodpovědná za zdravý vývoj svého dítěte. Což je další stres navíc.

Panická ataka v těhotenství se nijak zásadně neliší od panické ataky mimo něj. Poměrně často může simulovat příznaky, které máme spojené s infarktem. Přitom, ženy, které měly s panickou atakou v minulosti zkušenost, mají větší riziko, že se u nich nějaká objeví i v tomto období. Panickou ataku může vyvolávat i myšlenka na porod. Dokonce může být přítomný i strach ze smrti.

Vzhledem k tomu, že během těhotenství nelze používat normální prostředky léčby, nejlepší je se objednat ke zkušenému a chápajícímu psychologovi, který si projde toto náročné životní období spolu s vámi.

Měli jste někdy panickou ataku?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/panic-attack-vs-anxiety-attack – Panická ataka vs. záchvat úzkostí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/panic-disorder – Panická porucha: Příčiny, příznaky a léčba (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-a-panic-attack – 11 cest, jak na panickou ataku (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/anxiety/when-pregnancy-brings-on-panic-attacks.aspx – Panická ataka v těhotenství (anglicky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení