V podzimním období, kdy ubývá slunce, zkracují se dny a teploty klesají, současně také klesá i naše nálada. Opadává listí a odkvétají poslední květiny. Nechce se nám chodit ven, ráno se nám hůř vstává a nálada se nám zhoršuje. Jak vypadají podzimní nálady a deprese a kdo je největší rizikovou skupinou?
Podle odborníků a psychologů se na nás odrazí každé roční období. Poměrně logicky tak padáme do špatné nálady, když se ochlazuje a ubývá slunce. V dřívějších dobách si lidé hned jak zapadlo slunce, zalezli pod peřinu a odpočívali. Dnešní doba je ale strašně zrychlená, uspěchaná, stresující a chceme být aktivní po celý rok, což naše tělo velmi často nezvládá. Pak se nám prohlubuje pocit únavy, ubývá nám energie a nemáme na nic náladu. Podzimní nálady a deprese jsou stejně chytlavé, jako zívání a snadno se toto nechutenstvím k jakékoliv činnosti přenáší i na okolí.
Obsah článku
Hlavní rozdíl mezi podzimní melancholií a podzimní depresivní náladou
Podzimní melancholie se často zaměňuje s podzimní depresí. Deprese je vážná diagnóza, při které už se musíte léčit pod dohledem odborníka. Na rozdíl od depresivní nálady, která se projeví čas od času u každého z nás a souvisí i se špatným počasím, depresi sami nepřeperete. Menší množství slunečního záření se odrazí i na naší každodenní náladě. V případě deprese je tedy třeba navštívit psychologa či psychiatra. Podzimní depresivní nálady jsou krátkodobější, jde o podzimní splíny související se sychravým počasím a nedostatkem slunce.
Příznaky podzimní depresivní nálady
Podzimní depresivní náladu často provází tyto příznaky:
- bolest hlavy, zad, svalů, kloubů i žaludku
- problémy se spánkem, neschopnost usnout i časté buzení
- zvýšená únava, která neustupuje ani po dostatku spánku
- smutek, pocity úzkosti, skleslosti, nechuť cokoliv dělat
- podrážděnost a vnitřní neklid
- nechutenství a špatné trávení
- nezájem o své okolí i koníčky
Příznaky se mohou prohlubovat a vyústit v dlouhodobou depresi. Často ale sami odezní. Můžete jim zkusit pomoci i našimi tipy. Třeba zmizí, jak pára nad hrncem.
Deprese nebo špatná nálada
Je třeba se naučit rozeznat, zda jde jen o přechodný pokles naší nálady, nebo o opravdovou depresi, kterou těžko zvládneme bez psychologa. Pokud se nás špatná nálada drží mnohem delší dobu, jsme neustále unavení, do ničeho se nám nechce, trpíme nechutenstvím, neurózou a bolestí žaludku, svalů, kloubu i hlavy, možná už nastala ta vhodná chvíle zajít do lékárny, nebo dokonce navštívit psychologa nebo psychiatra. Někdy si stačí jen popovídat, jindy se problém řeší dočasným nasazením vhodných antidepresiv.
Co najdete v lékárně
Pokud se vám nedaří zahnat psychický stres, pocit napětí a problémy se spánkem, zkuste to nejprve s volně prodejnými léky na deprese a stres. Podpoříte s nimi svůj vnitřní klid i kvalitní spánek. Pro zmírnění příznaků psychického stresu zkuste třezalku. Na relaxaci a uvolnění pomáhá i mučenka, šafrán, kozlík a třezalka ve formě bylinných čajů nebo tablet. Výborné antidepresivum je i kardamom. Dopřejte si ale také dostatek odpočinku a klidu. Vaše zdraví je nejdůležitější, proto mu dejte dostatečnou péči a nezanedbávejte se.
Jak se zbavit podzimní melancholie
- Pravidelně konzumujte čerstvé ovoce a zeleninu s vitamíny C a D.
- Dopřejte si odpočinek a o víkendech nedohánějte žádné resty.
- Věnujte se svým koníčkům a relaxaci.
- Využijte každé chvilky na slunci a buďte často v přírodě.
- Pravidelně se hýbejte, cvičte a choďte na procházky.
- Spěte minimálně 7 až 8,5 hodiny denně.
- Dopřejte si večer relaxační koupel s aromaterapií.
- Pokud máte problémy s usínáním, vyzkoušejte čaje a produkty pro klidný spánek s obsahem meduňky, kozlíku, chmelu či levandule.
- Naučte se radovat z maličkostí.
- Dopřejte si občas wellness, vířivku, saunu nebo masáž a nechte se hýčkat.
- Pusťte si svou oblíbenou hudbu a čtěte si hezké knihy.
Zahřejte si tělo
Kromě živého ohně, který má neskutečnost sílu, nebo pobytu v hezky vytopené místnosti se zahřejte pohybem, v sauně, horkými nápoji a vhodnou stravou. Vyzkoušejte zázvor, ze kterého si lze připravit lahodný čaj. Volte si potraviny, které mají žlutou, oranžovou a červenou barvu a připomínají slunce. Přidejte kurkumu, papriky, rajčata, mrkve, dýni Hokkaidó, jáhly, kukuřici, slunečnicová semínka, ale i ostrá koření jako je chilli, cibule i česnek. Při saunování ze sebe dostanete nahromaděný stres, vypotíte toxiny a škodliviny. Prohřejete si celé tělo, zejména klouby, svaly a páteř.
Vsaďte na hormony štěstí
Zkuste si jen tak zatančit, zacvičit nebo zaskákat v místnosti nebo venku. Podívejte se na váš oblíbený film, začtěte se do pěkné knihy a pusťte si zamilované melodie. Vychutnejte si šálek zamilované kávy nebo jednu sklenku vína. Zkuste si sepsat své pocity a problémy a hledejte na ně řešení. Můžete je také jen jednoduše škrtnout a ono se vám uleví. Noste veselé barvy, běžte se prohřát do vířivky nebo sauny, zajděte si na horské sluníčko a dopřejte si kyslíkovou terapii. Zvedněte si náladu malým kouskem čokolády a relaxujte v teplé vaně s pěknou dávkou voňavé pěny a se svíčkami.
Jedinečné endorfiny
Nejlepším lékem jsou endorfiny neboli hormony štěstí, které nejčastěji a nejlépe vyloučíte při sportu. Zajděte si do tělocvičny nebo do fitka. Je jedno, zda to bude hodina aerobiku, jógy, pilatek, intervalového tréninku nebo zumby. Začněte podzim respektovat. Vypněte televizi, počítač i mobilní telefon. Dříve nic takového nebylo a také se svět nezbořil. Neustále být na příjmu opravdu nemusíte. Podvědomě nám totiž tyto elektronické hračky odsávají obrovské množství energie, přehlcují nás informacemi, které podvědomě nedokážeme vstřebat, nutí nás být stále v pohotovosti a naše tělo pak vůbec nedokáže existovat.