20 faktů o potravinových bankách, které jste chtěli vědět

photo-1531928351158-2f736078e0a1
Zveřejněno: 4.4.2019

Nakoupili jste více potravin, než jste schopni spotřebovat? Nebo chcete jen udělat dobrý skutek? Pak jste možná už slyšeli o tom, že můžete darovat jídlo do potravinové banky. Jak potravinové banky fungují a co jste o nich možná nevěděli? To se dozvíte v tomto článku. 

V poslední době se tématu potravinových bank dostává zvýšené pozornosti. A není se moc čemu divit. Žijeme v konzumní společnosti, která do značné míry plýtvá svými zdroji. To znamená, že v nejrůznějších slevových akcích nakoupíme více jídla, než kolik jsme schopni reálně sníst. V jiných případech jde o přebytky jídel z kaváren a restaurací. Nemalou částí k plýtvání přispívaly i samotné obchodní řetězce.

photo-1543168256-418811576931

To vše je v ostrém kontrastu s tím, kolik lidí si slušné jídlo nemůže dovolit. A je jedno, zda se jedná o lidi bez domova, nebo o osamělé seniory, kteří po zaplacení všech nutných výdajů pravidelně živoří.

Ještě, než se rozhodnete, že darujete potraviny do potravinové banky, přečtěte si 20 nejzajímavějších faktů o nich. 

Hlavně dobrovolně

Potravinové banky jsou neziskové organizace, které mají za cíl schraňovat, skladovat a distribuovat darované jídlo.

Potravinová banka obdrží jídlo, které jí poskytnout buď samotní jednotlivci, nebo obchody a další organizace. Většinou se jedná právě o nevyužité přebytky a podobně. Za darování jídla do potravinové banky darovanému nenáleží žádná finanční odměna.

Potravinová banka není obchod

Mohlo by se zdát, že do potravinové banky mohou lidé chodit jako do normálního obchodu, ve kterém si vyberou to, co potřebují.

Skutečnost je ale trochu složitější. Potravinové banky nemají pravomoc rozhodovat o tom, kdo se nachází v nouzi, či nikoliv. Z toho důvodu je vhodné, aby se potřební stali členy některé z podpůrných organizací, které jsou odběratelem potravin místní pobočky potravinové banky.

Jedná se třeba o: 

  • Domovy pro seniory
  • Dětské domovy
  • Farní charitu
  • Centra sociálních služeb
  • Fondy ohrožených dětí
  • Azylové domy
  • Český červený kříž
  • Oblastní charitu
  • Armádu spásy

A mnoho dalších.

photo-1490349708435-19d432984978

V České republice existuje celá řada potravinových bank, které se nejčastěji zaměřují na distribuci potravin v rámci jednotlivých krajů.

Mohlo by vás zajímat:  Střevní chřipka: Víte, jak vzniká a co na ni zabírá?

V tomto ohledu je tedy přirozené, že každá z těchto bank podporuje jiné lokální organizace. Pokud tedy uvažujete o tom, že využijete pomoc některé z nich, pak je pro vás nejlepším řešením vyhledat potravinovou banku, která zastřešuje kraj, ve kterém žijete. Seznam odebírajících organizací bývá zpravidla uveden na webových stránkách.

Solidarita

Jedním z hlavních důvodů, proč potravinové banky existují je zvýšení solidarity mezi lidmi. I když můžete mít super práci a opravdu vysoký plat, nikdy nevíte, zda se nedostanete do tíživé situace, ve které budete potřebovat pomoc ostatních.

Boj proti plýtvání

Dalším z pozitivních efektů potravinových bank je snaha o zamezení plýtvání jídlem. Jak již bylo zmíněno v úvodu. Lidé často kupují jídlo, které nejsou schopni sami sníst. Často jen proto, že je zboží v akci, nebo proto, že neodhadnou své možnosti.

Řetězce přispívají povinně

Poměrně nedávno u nás prošel zákon, který stanovuje, že obchodní řetězce musí do potravinových bank přispívat povinně (alespoň částí z toho, co by obchod jinak vyhodil). Ačkoliv se proti tomu řada podnikatelů bouří, jedná se o velmi logický krok. Stačí si jen představit, jak obrovský objem potravin by jinak skončil v popelnici či na skládce. Přitom se mnohdy jedná o potraviny, které by šlo ještě využít.

photo-1458712197423-adcdc2a426ee

Národní potravinová sbírka

Přemýšleli jste o tom, že byste chtěli podpořit některou z potravinových bank ve vašem okolí? V tom případě jste možná postřehli akci s názvem Národní potravinová sbírka. Jedná se o den, kdy můžete v obchodě nakoupit potraviny, které po zaplacení odevzdáte pracovníkům potravinové banky. Popularita této akce rok od roku roste.

Sponzoring

Pokud nechcete přispívat pomocí naturálií, ale i přesto byste chtěli podpořit dobrou věc, některé banky vám umožňují sponzoring. Jde jak o možnost platby na účet, tak o příspěvek pomocí dárcovské SMS. Takto vybrané finanční prostředky se následně použití na pokrytí nákladů se svozem, skladováním potravin atd.

Food boxy

Některé pobočky potravinových bank zavedly tzv. Food boxy. Jedná se o speciální uzamykatelný box, do kterého může dárce vložit potraviny, které si přeje darovat. Jejich fungování je velmi jednoduché a praktické.

Nejde jen o potraviny

Ačkoliv je hlavním účelem potravinových bank schraňovat jídlo, během Národní potravinové sbírky je vhodné darovat i hygienické potřeby. Může se jednat o dámské hygienické pomůcky, dětské pleny, sprchové gely, deodoranty a podobně.

Mohlo by vás zajímat:  Tetanie – víte, co je zač?

Spolupráce s potravinovou bankou

Pokud jste podnikatel či obchodník, který nemá příspěvek do potravinové banky stanoven zákonem, můžete se s bankou spojit i v rámci vlastních obchodních aktivit. Stačí jen vyhledat zastoupení potravinové banky ve vašem kraji a vyjednat podrobnosti spolupráce.

Federace potravinových bank

Aby bylo vše dostatečně transparentní a jednotné, každá potravinová banka u nás je pod dozorem České Federace potravinových bank, která je řídícím orgánem celé skupiny.

Nezávislost

Potravinové banky jsou zcela nezávislé subjekty. To znamená, že jsou nevládní, nepolitické a nespadají ani pod žádnou náboženskou obec.

Popularita

Darování jídla do potravinových sbírek a bank je tak populární záležitost, že mnohé banky už nemají kam darované jídlo uskladnit. Mnohé z nich proto v současné době vítají především finanční příspěvky na pokrytí či rozšíření provozu.

Vysoká úspěšnost

S předešlým bodem souvisí i vysoká úspěšnost přerozdělování potravin. Podle dostupných zdrojů se během roku 2018 podařilo nasytit okolo 100 000 potřebných. A jejich počet každoročně roste.

Pomáhat lze celý rok

I když je Česká národní sbírka velmi populární, potravinové banky potřebují jídlo od dárců během celého roku. Neuděláte tedy chybu, když budete jídlo do sbírky darovat častěji (či zcela pravidelně).

Staňte se dobrovolníkem

Pokud vám darování peněz a finančních prostředků nestačí, můžete se stát dobrovolníkem. Třeba při realizaci akce Česká národní sbírka, kdy je každá ruka dobrá.

Dotace

Protože se potravinové banky nemohou spoléhat jen na finanční dary od lidí a firem, není nijak zvláštní, že se jedná o aktivní příjemce dotací, díky kterým mohou potravinové banky fungovat podle potřeby.

Kvalita je víc, než množství

Při darování potravin není důležité ani tak jeho množství, jako spíš kvalita. I menší porce kvalitní potraviny má mnohem vyšší výživovou hodnotu a stačí jí proto sníst méně.

photo-1516714435131-44d6b64dc6a2

Darujte něco, co vydrží

Není tomu tak vždycky, ale ideálními potraviny a jídla, které lze darovat jsou takové, které chvilku vydrží. Můžete proto darovat potraviny v plechovce, paštiky, rýži, těstoviny, luštěniny, kompoty a podobně. Přípustné jsou i polévky do hrnečku.

Jídlo jsou peníze

A nakonec, pokud si myslíte, že darování potravin nemá smysl, stačí si uvědomit, že i to lze přepočítat na hodnotu peněz. Během minulého roku se podařilo zachránit potraviny v hodnotě 282 milionů korun.

Přispíváte do potravinových sbírek? Dejte nám vědět do komentářů. 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení