Předškolní děti a výuka cizích jazyků – ano či ne?

Učebnice, Angličtina
Zveřejněno: 15.1.2013 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Každá maminka chce pro své dítě to nejlepší a přeje si, aby bylo vzdělané a schopné se o sebe v tomhle světě postarat. Zkrátka a jednoduše – aby se nikde neztratilo. V dnešní době je znalost cizích jazyků poměrně důležitou součástí vzdělání. Jeden jazyk už mnohdy nestačí, a proto se maminky začínají zajímat o výuku cizích jazyků pro své děti od útlého věku. Kdy je tedy vhodný s výukou cizích jazyků začít?

Je předškolní věk dítěte vhodný pro začátek výuky cizích jazyků?

Tvrdí se, že malé dítě se velmi snadno učí. Je známo, že miminko již v bříšku dokáže vnímat hlas matky. Tak kdy je tedy vhodné začít s výukou cizích jazyků? Zatímco někteří tvrdí, že čím dříve dítě začne, tím lépe. Jiní oponují, protože se domnívají, že učení dětí cizím slovíčkům ještě v předškolním věku je pro ně předčasně zatěžující. Někteří tvrdí, že pokud nezvládnete dobře mateřský jazyk, neměli byste se pouštět do výuky cizího jazyka. Názory rodičů, psychologů a učitelů se v této problematice velmi liší a nikdo vám neposkytne jasnou odpověď a informaci. Ať jste již sebeambicióznější rodič, nezapomínejte na zdravý rozum. Pouze vy znáte své dítě nejlépe a pouze vy víte, zda by výuku cizích jazyků v předškolním věku zvládlo bez újmy na psychickém zdraví.

Jaký je rozdíl mezi výukou dospělých jedinců a dětí?

My dospělí jsme už zapomněli, jaké to je učit se hrou. To je naše velká nevýhoda, proto nám připadá učení cizího jazyka mnohdy velmi náročné. Děti to však učení vnímají rozdílně. Neberou to jako povinnost, ale jako hravý způsob, jak poznávat svět kolem sebe. Nejlepší doba pro osvojování jazyků je období do 8 let dítěte. Malé děti vnímají jazyk jako zpěv ještě dříve, než začnou mluvit. Děti nadšeně přijímají všechny informace, aniž by si uvědomovaly, že se učí. Nejdůležitější je tento příjem informací spojit vždy s pozitivními pocity. Děti v předškolním věku se nebojí mluvit, nepřemýšlejí nad tím, zda to řekly správě či špatně. Děti používají při výuce všechny smysly, jsou spontánní a mnohdy je to velmi baví.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na domácí výuku? Naplánujte si čas a ukažte souvislosti

Každý rodič má strach, že své dítě přetíží a tím v něm vyvolá negativní emoce vůči následnému vzdělávání. Proto je vždy důležitá správná volba metody výuky a také učitele, kterého si dítě zamiluje. Pokud v tomto bodě neuděláte chybu, pak k přetížení vašeho dítěte nedojde. Výuka cizího jazyka má předškolní dítě připravit spíše na fakt, že za hranicemi našeho státu existují lidé, kterým nebude rozumět a současně je má také připravit na následnou výuku cizích jazyků na škole. V předškolním věku získají děti při výuce cizích jazyků spíše cit pro jazyk, pro jeho rytmus a intonaci.

A jak mohou pomoci při výuce cizích jazyků u předškoláků rodiče?

Velmi jednoduše. V prvním případě by to měl být správný výběr instituce, kam bude dítě docházet. A dalším, velmi důležitým úkolem rodičů, je chvála za každičký úspěch, které dítě zvládne. Pochvala, pochopení a povzbuzení – to je dítě bude potřebovat slyšet nejčastěji. Chvalte své dítě i přesto, že si jste vědomi faktu, že například jeho výslovnost není špičková. A pomozte mu třeba tím, že mu koupíte DVD s nějakou hezkou vizuální a zvukovou nahrávku. Podporujte dítě všude tam, kde je třeba zlepšení a chvalte ho.

Jak vybrat správnou školu pro výuku cizích jazyků?

Při výběru vhodného kurzu cizího jazyka pro vaše dítě byste měli dbát zejména na metody, které budou při výuce uplatňovány. Metod je opravdu mnoho, jak se může vaše dítě učit cizí jazyk. Vámi vybraná metoda by měla být pro dítě zábavnou a zajímavou. Přestože by měl být kurz pro děti zábavný, je nutné, aby měl jistá pravidla a řád. A samozřejmě by měl každý rodič dbát na reference jiných rodičů.

[yop_poll id=”14″]
Mohlo by vás zajímat:  Bolesti bříška
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení