O ženách se většinou říká, že neustále mluví. Proto některé muže může přitahovat žena, která dokáže jen tak mlčky pozorovat svět a tu a tam prohodí něco vtipného nebo něco chytrého. Představte si ovšem situaci, že po 20 letech manželství vaše žena stále jen tak mlčky pozoruje svět, a tu a tam prohodí něco vtipného a někdy i něco chytrého. Komunikace je základem pro pevný vztah. To, co vás zpočátku k ženě přitahovalo (když byla skoupá na slovo) vás může po dvacetiletém manželství přivést do situace, kdy rozvod bude jediné možné řešení.
Žijeme v uspěchané době, kdy jednoduše na rozhovory není příliš mnoho času (protože se musíme starat o děti, práci, domácnost a o sebe sama, abychom byli neustále dokonalí pro své partnery). Mnohdy nemáme vůbec náladu a chuť s kýmkoliv komunikovat, natož trpělivě naslouchat. Navíc o čem si chcete po 20 letech manželství pořád povídat, že?
Spokojení manželé se vyznačují tím, že spolu umí mluvit. Je zcela nepodstatné, zda se žena svěřuje muži s tím, že ji dnes rozbolela hlava, že Pepík dostal trojku ze zeměpisu, nebo že si kolegyně vyvrtla kotník. Ať je to, co je to, vždy spolu mluvte – o čemkoliv. Komunikace je nesmírně důležitá i z toho důvodu, že tím posilujete vzájemnou intimitu vašeho vztahu. Zcela nevědomě tím buduje vzájemnou důvěru. V případě, že nefunguje vzájemná důvěra, dostáváte se ve vztahu do situace, kdy máte strach přijít za svým partnerem s vážným problémem. Jestliže se nedokážete s partnerem bavit o maličkostech, jak pak chcete řešit vážné a velké věci?
Stejně tak jako je důležité mluvit se svým partnerem, je důležité mu rovněž umět naslouchat. Pro spokojený vztah je nutné naučit se věnovat část svého času k poslechu svého partnera.
Je zcela naprosto přirozené, že po několikaletém manželství už nebude váš rozhovor stále tak růžový, jak býval na počátku vašeho vztahu. Součástí takové komunikace jsou i hádky, protože rozdílnost úhlu pohledu na danou věc u dospělých jedinců je zcela přirozená. Zatímco v některých vztazích může hádka vztah posílit, jindy se může stát, že se svým partnerem několik dnů, týdnů či měsíců nepromluvíte. Pokud si však i za těchto okolností chcete udržet pěkný vztah (i když to bude znamenat dočasně tichou domácnost) nikdy, a to opakuji nikdy, byste neměli jen tak odejít, když vám partner něco říká. Zatímco vy můžete mít příjemný pocit vítězství, když tam necháte dotyčného jen tak stát se svou vlastní umanutostí, ve skutečnosti tím celou situaci ještě zhoršíte. Odborníci se na odchod ve chvíli, kdy se partneři hádají, nedívají jako jako na něco elegantního a chytrého, nýbrž jako na útěk z boje. No jen si to představte sami! Zuříte, vyčítáte mu, a on místo toho, aby vám cokoliv řekl, jakkoliv svůj postoj vysvětlil, prostě odejde. A vy tam stojíte v tom hlubokém zmatení a ptáte se: „To mu už mu nestojím ani za odpověď?“ Dokonce možná můžete mít i pocit, že mu už vůbec za nic nestojíte, že je mu to všechno zcela ukradené a nezáleží mu na tom, jak se daný problém a váš vztah bude dál vyvíjet.
Pokud již dojde ve vztahu k hádkám, obvykle očekáváme jeden od ruhého nějaké vyjádření k danému problému. I hádání má mít svá pravidla. Někdy je skutečně lepší odložit hádku na dobu, která pro ni bude vhodnější. Je zcela naprosto zbytečné pokoušet se vyřešít jakýkoliv konflikt před začátkem fotbalu, těsně před odchodem do práce atd.
Mluvit byste se však měli naučit rovněž i s jinými lidmi než je váš partner. Naučte se mluvit se svými rodiči, se svými přáteli a nebojte se svěřit, je-li to nutné.
Komunikace je rovněž důležitá také na pracovišti. Chcete-li do práce chodit dlouhodobě spokojení a s čistým štítem, vždy mluvte o svých problémech na pracovišti. Jedině tak si zachováte zdravý rozum v kolektivu, který nemusí být stoprocentně kamarádský. Není nic horšího, než chodit každodenně do práce, kde musíte energii věnovat tomu, abyste celý den vůbec zvládla, protože s vašimi kolegy už to není k vydržení.
Je třeba si uvědomit, že špatná komunikace a vzniklé nepochopení z nevyřčených či zamlčených slov má za následek napětí v mezilidských vztazích.