Sebevědomí – jak jste na tom vy se svým sebevědomím?

Sebevědomí
Zveřejněno: 13.1.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Nízké sebevědomí nám dokáže zkomplikovat život. Vysoké sebevědomí však zase dokáže zkomplikovat život našim blízkým. Jak ale poznáme zda máme zdravé sebevědomí, nízké či naopak velmi vysoké? Pojďme si nejdříve vymezit pojem zdravého sebevědomí.

Zdravě sebevědomý člověk se vyznačuje:

  • zná své přednosti a slabosti
  • má-li možnost své slabé stránky zlepšit – udělá to
  • nemůže-li své slabé stránky zlepšit – přijímá je
  • věří svým znalostem, zkušenostem, dovednostem a schopnostem
  • věří své schopnosti vyrovnávat se s překážkami, životními komplikacemi a stresem
  • umí vyjádřit své názory a také podle nich i žít
  • stejně jako respektuje ostatní, respektuje sebe sama

Projevy nízkého sebevědomí

Nízké sebevědomí se projevuje především nejistotou, častým porovnáváním sebe sama s ostatními lidmi. Lidé s nízkým sebevědomím si připadají hloupější než ostatní, méně výkonní, méně šikovní. Prostě a jednoduše jsou horší než všichni ostatní. Lidé s nízkým sebevědomím mají strach vyjádřit svůj vlastní názor, neumí říct “ne” a stát si za ním a často je ohromuje nejistots a strach, že ztratí přízeň svého okolí. Výjimkou není ani častý pocit studu.

Sebevědomí - jak jste na tom vy se svým sebevědomím?

Projevy příliš vysokého sebevědomí

Projevy jedinců s příliš vysokým sebevědomím jsou samozřejmě zcela opačné oproti projevům jedinců s nízkým sebevědomím. Tito lidé působí navenek dojmem člověka s naprosto dokonalým sebevědomím. Je-li to nutné, neváhají se projevit. Umí jasně vyjádřit svůj názor a postoj, umí se zastat sebe sama a nečiní jim problém někoho seřvat. Nečiní jim žádný problém někoho ponížit a zesměšnit. Lidé s vysokým sebevědomím mají narcistické sklony a velmi rádi dávají na obdiv svůj majetek a schopnosti. Oni si přece úctu zaslouží! Tito lidé si velmi často drží odstup od ostatních, protože ve skutečnosti jsou velmi zranitelní, citliví a mají strach z autorit.

Finanční situace a sebevědomí jedince

Může se zdát, že úspěšní lidé, kteří dosáhli finanční nezávislosti jsou také na tom lépe se svým sebevědomím. Zde je však nutné uvést věci na pravou míru. Tak tomu bohužel není. Je řada ekonomicky úspěšných jedinců, kteří se potýkají s nízkým sebevědomím a s nevírou v sebe sama. Takže ani finanční zajištění nemá vliv na sebevědomí jedince. Přesto však lidé se zdravým sebevědomím dokáží lépe využít své schopnosti a být tedy i úspěšní. Současně si tito lidé umí také lépe užít oné finanční bezstarostnosti. Lidé s poškozeným sebevědomím se snaží ze všech sil vyhnout se neúspěchu. Proto se ocitají v dlouhodobém napětí, strachu a snaží se prakticky neustále potlačit pracovním výkonem pocit méněcennosti. Ze strachu o možnost ztráty finančního komfortu si jej nedokáží patřičně užít, aby o něj náhodou nepřišli a aby jim finanční komfort vydržel co možná nejdéle.

Mohlo by vás zajímat:  Sociální fóbie aneb Bojím se lidí!

Sebevědomí - jak jste na tom vy se svým sebevědomím?

Zdravé versus nízké sebevědomí

Porovnejme si zdravé a poškozené sebevědomí v různých životních situacích.

Spokojenost

Lidé se zdravým sebevědomím oplývají vyšší mírou životní spokojeností, mají rovněž optimistický náhled na život a více důvěřují vlastní snaze a svému úsilí. Oproti tomu lidé s poškozeným sebevědomím jsou podstatně méně spokojení. Projevují se u nich pesimistické pocity spolu s pocitem beznaděje a často mívají pocit, že svým počínáním nemohou nic ovlivnit.

Zdraví

Zdravě sebevědomí jedinci se nachází ve větší psychické pohodě, což má za následek také lepší fyzický zdravotní stav. Tito lidé bývají méně náchylní k nemocem a rychleji se uzdravuji. Oproti tomu lidé s poškozeným sebevědomím se velmi často nachází v napětí, což negativně ovlivňuje jak duševní, tak fyzické zdraví. Bývají častěji nemocní, pomaleji se uzdravují, mívají více úrazů a současně také mají sklon k úzkostným poruchám, změnám nálad atp.

Partnerské vztahy

Zdravě sebevědomý jedinec nemá žádný problém s respektováním partnera. Souhlas dává najevo přijatelným způsobem. Nemá problém vyjádřit své potřeby a od partnera neočekává, že mu bude číst jeho vlastní myšlenky. Stejně jako rád tráví čas s partnerem, nedělá mu problém trávit čas o samotě. Je si vědom faktu, že jej partner může opustit a být mu nevěrný, přesto se u něj neprojevuje žárlivost. Člověk s narušeným sebevědomím má problém vyjádřit své potřeby a trpí, když jeho partner neví, co chce. Tito lidé jsou obvykle na partnerovi závislí a bojí se samoty. Přesto raději zůstávají o samotě a trpí samotou. Velmi obtížně navazují kvalitní vztahy. Tito lidé si vždy najdou prostředek, jak partnera omezovat, protože se bojí opuštění. Žárlivost jim není cizí.

Volný čas

Lidé se zdravým sebevědomím umí odpočívat. Veškerých sportovních aktivit si užívají, i když ví, že nejsou nejlepší.  Lidé s nízkým sebevědomím se naopak neumí uvolnit a odpočinek pro ně není přirozený. Jakmile se již rozhodnou ve volném čase pro nějakou sportovní aktivitu, projeví se u nich nezdravá soutěživost. Preferují spíše pasivní zábavu v podobě sledování televize, hraní počítačových her atp.

Mohlo by vás zajímat:  10 věcí, které byste v létě měli stihnout. Zvládli jste už něco?

Práce a studium

Zdravě sebevědomým lidem nečiní žádné potíže si čas zorganizovat na základě určených priorit. Přijímají i obtížné úkoly a snaží se pracovat jak nejlépe dovedou. Svůj neúspěch vnímají jako informaci, ze které se snaží poučit. Těmto lidem nečiní problémy rozdělit si svůj čas na práci a volno. Naopak lidé s nízkým sebevědomím si velmi obtížně určují své priority. Povinnosti odkládají nebo je naopak nutkavě plní. Lidé s nízkým sebevědomým se projevují rovněž svou pečlivostí a perfekcionismem. Tito lidé bývají velmi často workholici (kompenzace vnitřní prázdnoty či důsledek odkládání úkolů) nebo naopak flákači.

Komunikace

Vzhledem k duševní pohodě, kterou se vyznačují jedinci se zdravým sebevědomím, působí při komunikaci pozitivně. Odmítnutí či kritiku vlastní osobnosti a chyb berou věcně a umí přijímat rovněž také pochvaly. Lidem s nízkým sebevědomím činí potíže vyjádřit se dle vlastních potřeb. Většinou se vyjadřují na základě potřeb ostatních. Velmi špatně vnímají odmítnutí a kritiku – vnímají to jako odmítnutí své osoby. Nízké sebevědomí se u lidí projevuje také tím, že neumí přijímat pochvaly a nebo o pochvalu až přespříliš usilují. Zdravé asertivní jednání jim nic neříká – obvykle konflikty řeší ústupně nebo agresivně.

 

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení