Šikana na pracovišti: Znáte bossing a mobbing?

pexels-lukas-684387
Zveřejněno: 26.10.2020

Mezilidské vztahy dovedou být složité. A to nejen ty, které pěstujeme v rodině, či s partnerem, ale i ty pracovní. Bohužel, lidé, kteří na sebe žárlí, nebo kteří mají problém s přijetím mohou zažívat šikanu na pracovišti. Jak ji poznáte a jaké může mít dlouhodobé dopady si povíme v našem dnešním článku.

Sami ze své zkušenosti víte, že není možné zalíbit se všem. A to i přesto, že se o to občas snažíte. Vždycky tu bude někdo, komu jste nesympatičtí, nebo žárlí na váš život a na vaše dosažené úspěchy. (Závidět lze ale i mnohem menší věci. Spouštěčem může být hezké oblečení, nebo štíhlá postava.)

V normálním světě by to chodilo tak, že každý přijme svoji vlastní odlišnost. Bohužel to tak ale bývá málokdy. Pokud někdo ze společnosti zřetelně vyčnívá, může tím zavdat důvod k šikaně. A klidně i k té pracovní, která udělá postiženému ze života peklo.

pexels-nathan-cowley-897817

Jak šikanu na pracovišti rozdělujeme, jak se projevuje a jaké může mít dopady na vybranou oběť se dozvíte v následujících několika odstavcích.

Co je šikana na pracovišti?

Šikana na pracovišti je soubor chování, které vede k fyzickému, nebo k psychickému týrání. Mohou ji praktikovat jednotlivci, ale i skupina. (Určitě znáte případy, kdy se k agresorovi přidají i ostatní. Někdy pro zábavu, jindy ze strachu z toho, co by se stalo, kdyby se oběti někdo zastal.)

Ačkoliv si šikanu nejčastěji spojujeme se školním prostředím, ve skutečnosti se objevuje ve všech společenských skupinách. Nehledě na pohlaví, věk nebo dosažené vzdělání. Cílem šikany bývá člověk, kterého agresor vyhodnotí jako nepohodlného, nebo slabého. Také se může jednat o způsob, jak zamaskovat vlastní nejistotu a závist.

Mohlo by vás zajímat:  Projevy chronického stresu: Kdy a jak zahájit léčbu?

Druhy šikany

Šikanu obecně rozdělujeme na psychickou a fyzickou. Oba její druhy mohou fungovat buď zcela odděleně, nebo se v nějakém bodě protnout. Výjimkou není ani psychická šikana a sociální izolace, která postupem času přeroste i v šikanu fyzickou.

Pro psychickou šikanu je typické pomlouvání, posmívání se nebo záměrné vynechávání některých důležitých informací. V pracovním prostředí to může znamenat záměrné zatajení úkolu, u kterého existuje deadline, nebo pomlouvání pracovníka u kolegů a nadřízenýchFyzická šikana zahrnuje veškeré tělesné útoky. Rozbíjení a krádeže věcí, bití, blokaci vstupu, nebo odchodu a podobně.

pexels-energepiccom-313690

Šikanu v pracovním prostředí dále rozdělujeme na mobbing a bossing. Mobbing je forma šikany, během které se pracovní kolektiv spojí, aby znepříjemnil život jednomu konkrétnímu člověku. Toto jednání probíhá nenápadně, či dokonce skrytě a jeho součástí může být i sexuální obtěžování.

Podstatnou bossingu je naopak jev, během kterého šikanuje podřízené vedoucí, či šéf. Může přehnaně kontrolovat docházku, urážet své pracovníky za malé, nebo i jen domnělé prohřešky, zadávat příliš těžké pracovní úkoly a celkově dělat vše proto, aby si upevnil svou mocenskou a nadřazenou pozici.

Negativní dopady šikany

Člověk, který si projde šikanou vychází z této zkušenosti poznamenaný a zlomený. Někdy je pro něj šikana tak nesnesitelná, že se raději rozhodne ukončit svůj život. (Z toho důvodu je na místě, aby vyhledal odbornou pomoc psychologa, který mu pomůže s jeho trápením.)

Oběť může kvůli šikaně:

  • Trpět nízkým sebevědomím
  • Trpět depresemi a úzkostmi
  • Začít užívat návykové látky
  • Zažívat pocity frustrace a bezmoci
  • Zažívat psychické problémy (a to i kdykoliv v budoucnu)

Jak to zastavit?

pexels-energepiccom-288477

Pokud se s šikanou na pracovišti potýkáte denně, je třeba s tím začít něco dělat. V první řadě zkuste najít někoho, kdo nepřistoupil na agresorovu hru a komu se můžete svěřit. Pokud vás šikanuje manažer, můžete se obrátit na jeho nadřízeného. Případně na personální oddělení. V případě, že vás šikanuje kolektiv, zkuste oslovit svého nadřízeného a poraďte se s ním, jak danou situaci řešit. (Je-li to možné, může vás přeložit na jinou práci.)

Mohlo by vás zajímat:  Fascinující a záhadné fungování paměti

Někdy tento krok nepomůže (nebo ne na dlouho). Pokud chcete v práci zůstat, schraňujte si důkazy a svědectví o tom, co se v zaměstnání děje. A pak je předložte kompetentním osobám k řešení. Občas ale obětem nezbývá nic jiného než opustit své místo. Ve všech případech je ale důležité vyhledat psychologa, který vám pomůže rozplést celý řetězec a který vám dá rady, jak těmto událostem v budoucnosti předejít.

Máte nějaké zkušenosti se šikanou v práci? Pokud ano, jak jste ji řešili?

Zdroje informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Šikana – Šikana (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mobbing – Mobbing (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bosování – Bosování (česky)

https://www.verywellfamily.com/bullying-impact-4157338 – Trvalé následky šikany (anglicky)

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení