Sociální deprivace: Jak se projevuje? A dá se nějak zvládnout?

Sociální deprivace
Zveřejněno: 27.12.2021

Sociální deprivace je velmi vážný problém. Dost zásadně totiž souvisí s tematikou sociálního vyloučení, kdy má jedinec pocit, že společnost a její normy stojí proti němu. Mnohdy je sociální vyloučenost způsobená několika faktory, mezi které patří finanční a rodinné zázemí a přístup ke vzdělání. Dá se s tím něco dělat?

Ne každý měl to štěstí, aby se narodil do milující rodiny, která je schopná mu poskytnout i kvalitní materiální zázemí. Přitom, tyto podmínky mají výrazný vliv na to, kam se budeme jako jedinci v budoucnosti ubírat.

Lidé, kteří jsou sociálně deprivovaní musí navíc čelit předsudkům, ztíženému uplatnění a mnohdy i ostrakizaci. To vše má pak za následek další prohloubení rozdílů.

Jaké negativní dopady může sociální deprivace mít? A existují nějaké způsoby, jak i přes zhoršené životní podmínky dosáhnout na lepší životní úroveň?

Negativní dopady sociální deprivace

Sociální deprivace

Sociální deprivace a boj s ní může u lidí, kteří jí trpí, vyvolat řadu různě vážných problémů, které se pak mohou replikovat dál. (Zjednodušeně, pokud se děti naučí, že je něco normální, je docela velká pravděpodobnost, že to budou v dospělosti předávat dál svým dětem. A tak to půjde neustále dokola.)

Mezi negativní jevy sociální deprivace patří:

  • Chudoba
  • Negramotnost
  • Zhoršený zdravotní stav (kvůli nedostatku znalostí a financí, které by zajistily poskytnutí potřebné péče)
  • Bezdomovectví
  • Sebevraždy
  • Opožděný vývoj
  • Mentální onemocnění
  • Násilí na dětech/Násilí v rodině

Co se s tím dá dělat?

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo trpí sociální deprivací (případně jste to vy sami, kdo tento problém má), i přes všechny těžkosti pro vás není všechno ztraceno. V první řadě je potřeba, aby měli tito lidé pokryté své základní potřeby. Mezi ně patří střecha nad hlavou a potrava.

Mohlo by vás zajímat:  Životní změna aneb Zvládneme začít znova?

V první řadě můžete podat žádost o sociální bydlení. Případně je dobré se informovat o různých příspěvcích (na děti, na bydlení…). Pokud máte nedostatek financí a není ve vašich silách si v dohledné době zařídit brigádu, nebo nastoupit do zaměstnání (nedostatečná kvalifikace, nedostupnost internetu, péče o malé děti, o které se nemá kdo postarat…), vaše základní potřeby může na přechodnou dobu pokrýt potravinová banka. Děti lze přihlásit i do speciálního programu, v průběhu kterého získají příspěvky na obědy.

Sociální deprivace

Co se týče přístupu ke vzdělání, pokud máte alespoň trochu stálé připojení k internetu, můžete vyhledat spoustu kurzů zdarma, které jsou zaměřené na mnoho různých oblastí. Například aplikace Duolingo vám pomůže zvládnout základy anglického jazyka. Jakmile si ho osvojíte, můžete se pustit do učení dalšího cizího jazyka, který můžete uplatnit při práci. Velmi dobrou příležitost představují i bezplatné kurzy na portále Nostis, které vznikly ve spolupráci s českými univerzitami a po jejichž absolvování lze získat osvědčení o jejich úspěšném dokončení.

Co se týče pracovního uplatnění, je vhodné se obrátit na personální agenturu, poptat se na úřadě práce (i když, všichni víme, jak to tam chodí) nebo pravidelně sledovat pracovní nabídky na internetu. I kdybyste měli chodit půl roku někam uklízet, je to pro vás šance, jak vydělat peníze, které vám pomohou překlenout těžké životní období.

Samozřejmě, problematika sociální deprivace a sociálního vyloučení je o dost komplikovanější. Věříme však v to, že vám tento článek pomůže najít správný směr, kterým byste se měli při řešení svých obtíží vydat.

Zdroje informací

https://en.wikipedia.org/wiki/Social_deprivation – Sociální deprivace (anglicky)

Užitečné odkazy:

http://www.nuv.cz/vystupy/pomahame-znevyhodnenym – Národní ústav pro vzdělávání: Pomáháme znevýhodněným (česky)

https://www.obedyprodeti.cz/o-projektu – Obědy pro děti (česky)

https://www.duolingo.com/learn – Duolingo (česky)

https://nostis.org/ – Nostis (česky)

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení