Jaký vliv má na člověka počasí

pexels-photo-293029
Zveřejněno: 28.10.2019

Lidské tělo je velmi zajímavý mechanismus, který funguje za každého počasí. Byla by ale chyba tvrdit, že na něj klimatické podmínky nemají vůbec žádný vliv. Kromě toho, že počasí působí na naši psychiku může ovlivnit i naše celkové zdraví. Jak? To si prozradíme v dnešním článku. 

Možná jste si toho už všimli. Když je venku teplo a slunečno, celý svět se najednou rozzáří. Kromě toho, že máte dobrou náladu byste chtěli trávit maximum času někde venku. A vůbec nezáleží na tom, jestli sportem, nebo jenom lenošením s knihou. Zároveň vám jde všechno dobře od ruky, a i vaše tělo se těší z ukázkové kondice.

photo-1523712999610-f77fbcfc3843

Na druhou stranu, když je teplo až příliš, máte tendenci být méně produktivní a nevrlí. A když je venku ošklivo, vlhko a chladno? Pak je ten nejlepší čas se schoulit pod deku a u dobrého filmu zahnat otravnou rýmu a životní splín.

Někdo může říct, že je to jen náhoda. My ale říkáme, že za vše může počasí. Je tu ale ještě něco dalšího, na co může mít vliv? 

Dopad počasí na náladu člověka

To, že má počasí jisté účinky na náš duševní stav je celkem známá věc. Ne každý ale dokáže vysvětlit, jakým způsobem se to projevuje a proč k nim vůbec dochází.

I když se těmito otázkami dlouho nikdo nezabýval, v posledních letech došlo k několika studiím, které naznačují, jak by mohlo provázání počasí s naším tělem a psychikou přesně fungovat. Některé z nich jdou trochu dál a dávají nám příklady, jak se máme na změny ročních období co nejlépe připravit, aby nebyla narušena kvalita našeho života.

Přesto, že máme v tomto ohledu stále co zkoumat, z výzkumů plyne, že na naše duševní reakce může mít vliv: 

  • Nízká/vysoká hladina přirozeného slunečního svitu
  • Teplota
  • Všeobecný diskomfort

Je to vlastně celkem logické.

Přirozené sluneční světlo má vliv na produkci hormonu serotoninu, který je zodpovědný za dobrou náladu a svým způsobem i za pocit životního štěstí. Na jaře a v létě ho máme dostatek. Dny už nejsou šedé, všechno roste, a i my jsme naklonění různým experimentům. (Chceme zhubnout, nebo si osvojit nový sport.)

S tím, jak přirozeného světla ubývá se produkce serotoninu snižuje. To se podepíše na naší horší náladě. Z té pak vznikají sezónní podzimní a zimní deprese, které s příchodem jara zase odezní.

Mohlo by vás zajímat:  Stres - hlavní příčina zdravotních problémů

pexels-photo-326603

Na naši náladu ale působí i teplota. Bylo prokázáno, že s vyšší teplotou jsou lidé agresivní a nerudní. Pokud nevěříte, stačí si vzpomenout, jaký stres zažíváte na ucpané dálnici při cestě na letní dovolenou. V zimě jsme zase vystavení temnu a chladu, což může vyvolat silné pochybnosti o vlastním životě.

Hodně ale udělá i všeobecný diskomfort. V létě nám vadí horko, dusno a oblečení lepící se na tělo. V kombinaci s nekonečnou dopravní zácpou, nebo přeplněným prostředkem MHD nás může horko přivést doslova k šílenství. V zimě jsme zase zmrzlí a ospalí, takže bychom nedělali nic jiného, než zůstali zavření doma a zůstali tam až do nejbližší jarní oblevy.

Dále bylo zjištěno, že počasí může mít vliv na: 

  • Zlepšení depresivních stavů
  • Vznik sezónní depresivní poruchy
  • Projevy toho nejhoršího v nás (hlavně v létě)
  • Četnost sebevražd (na jaře a v létě)

Jak bránit svou psychiku?

Dost možná se vám výše uvedený seznam ani trochu nelíbí. Není tedy nic jednoduššího než se na nepřízeň počasí pořádně psychicky připravit.

Pokud se chcete vyhnout splínu z temného počasí, vyzkoušejte světelnou terapii. Nejlepší je, pokud ji podstoupíte ve specializovaném středisku. Některé lampy jsou ale vhodné i pro domácí užití. Jestli je to pro vás alespoň trochu možné, snažte se být i v chladnějších měsících co nejvíce venku. Bohatě stačí, když si uděláte krátkou procházku během pauzy na oběd.

Abyste předešli špatné náladě, která by byla zapříčiněná chladem, naučte se teple oblékat. Začít můžete třeba tím, že si obstaráte šály, čepice, punčochy a svetry z kvalitního, a hlavně hřejivého materiálu. Pro zvýšení hormonu štěstí a lepší cirkulaci krve doporučujeme i pravidelné cvičení. (I kdyby mělo zabrat jen 15 minut denně.)

Když se udělá zima a deštivo, pokuste se vyhnout zbytečnému přejídání. To vám na moment možná uleví, ale po něm přijdou výčitky a nepříjemné pocity, které jsou spojené s vyšší hmotností. Ty se budete snažit zahnat dalším jídlem. A kruh se uzavře.

pexels-photo-652348

V létě to ale se sluncem nijak nepřehánějte. Hodně pijte a noste prodyšné oblečení z lehkých materiálů. Pomáhá i chlazení zmrzlinou, klimatizací nebo přiměřeně studenou vodou v bazénu. (Když to nejde, noste si s sebou malý rozprašovač, kterým si osvěžíte tělo a tvář.)

Dopady počasí na naše zdraví

Počasí má nemalý vliv i na naši fyzickou kondici a zdraví. Zatímco na jaře a v létě jsme velmi aktivní, na podzim a v zimě se svalíme na pohovku a konzumujeme nejrůznější (kalorické) dobroty. Nejen proto, že v nás vyvolávají pocit spokojenosti, ale i kvůli formování tukových zásob, které nás chrání před chladem. (Děkujeme našim předkům.)

Mohlo by vás zajímat:  Strach ze selhání dokáže paralyzovat na dlouhá léta

photo-1516126491303-6f54240c8491

Počasí nahrává i rychlému (nebo naopak pomalejšímu) šíření některých nemocí, mezi které patří třeba alergie, astma, nachlazení nebo chřipka. U žen může v zimě docházet i k častějším zánětům močových cest.

Velkou roli ale opět hraje sluneční světlo, které ovlivňuje:

  • Sílu kostí
  • Vznik některých druhů rakoviny (rakoviny střeva, rakoviny vaječníku a prostaty…), při jeho absenci
  • Stav a kvalitu kůže
  • Revmatoidní artritidu

Je ale potřeba, abyste se mu vystavovali s rozmyslem. V létě se na něm pohybujte buď v ranních, nebo naopak v pozdějších odpoledních hodinách. V opačném případě si koledujete o úpal, úžeh a sluneční spáleniny, které mohou vyústit až v rakovinu kůže.

To ale nejsou všechny vlivy, které na nás počasí má. Bohužel, hodně z nich souvisí i s globální změnou klimatu.

Často se hovoří o rizicích, mezi které patří: 

  • Hladomor
  • Nižší výživnost vypěstovaných plodin
  • Vyšší riziko nemocí spojených se sluncem (alergie, úpaly, dehydratace, rakovina kůže…)
  • Přemnožení hmyzu (zvlášť toho exotického)
  • Kontaminace vody
  • Rozvoj cizokrajných nemocí
  • Vyšší počet alergiků a astmatiků
  • Vyšší úmrtnost (v důsledku podvýživy a šíření nemocí)

Nemusí to ale vůbec zacházet tak daleko. Bohatě stačí, když půjdete po namrzlém chodníku a po pádu si zlomíte ruku, nebo nohu. Vlivem namrzlé silnice může dojít i k hromadným automobilovým nehodám. V létě to ale není o moc lepší, jelikož jsou řidiči méně bystří a rychleji unavení z neustálého horka.

Také se běžně stává, že když se v zimě zpotíte (třeba při venkovním sportu) a na nějaký čas si odhodíte svršky, za pár dnů se vás chytne zápal plic.

Hodně nemocem ale předejdete tím, že se budete pravidelně otužovat a saunovat.

Působí počasí stejně na všechny?

pexels-photo-1427741

Po stránce psychiky snáší každý počasí jinak. Zatímco někdo miluje tropické radovánky u vody, jiný se těší z pořádné chumelenice, která trvá od listopadu do března. To, jaké roční období preferujete může způsobit, že je vám hůře v čase, který mají jiní lidé obecně v oblibě. (A naopak.)

Teplo a zima ale na zdraví lidského organismu funguje až na pár světlých výjimek stejně.

Jaké změny na sobě během roku pozorujete vy? Budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů. 

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení