I když se zdá, že se nám podařilo dostat šíření koronaviru pod relativní kontrolu, není vyloučeno, že se ještě letos budeme potýkat s jeho dalšími vlnami, během kterých budeme muset zůstat sedět doma. Občas nám ale v rozletu brání ošklivé počasí, během kterého na nás často padne nuda. Abyste byli všichni, včetně vašich dětí, v pohodě, vyzkoušejte tyto tipy na domácí tvoření.
V posledních několika týdnech jsme si vyzkoušeli, jak si dokážeme poradit s přebytkem času, během kterého nemáme takříkajíc do čeho píchnout. Někdo nudu zaháněl sledováním filmů a seriálů, jiný pečením rohlíků a někdo zase konflikty. Příště, až budete muset zůstat doma (třeba kvůli deštivému počasí), vyzkoušejte vyrábění s dětmi.
Možná budete namítat, že se jedná o aktivitu, která patří do školy, či do školky a že na něco takového nemáte od přírody vlohy. Když ale překonáte svoji nechuť k lepidlu, pastelkám a nůžkám, zjistíte, že kromě prohloubeného vztahu s potomky si užijete spoustu skvělé zábavy.
Pokud nejste tvořiví, vyzkoušejte některý z našich tipů, které zvládnete realizovat i v čistě domácích podmínkách.
Obsah článku
Netradiční venkovní zvonkohra
Pokud se občas díváte kolem sebe, nejspíš jste se setkali s trendem věšet si na zahradu, na balkon či do dveří různě velké zvonkohry. Téměř jisté je i to, že jste během nějakého úklidu našli hromadu klíčů, které už dávno ničemu neslouží. A právě spojení těchto dvou prvků skýtá dobrou příležitost, jak jim vdechnout nový život.
Budete potřebovat:
- 5 a více starých klíčů
- Kus silnější větve
- Rybářský vlasec
- Akrylové barvy
Začněte tím, že si rozdělíte staré klíče, které mohou mít libovolnou velikost a tvar. Nabarvěte je z obou stran barvami a pokud chcete, ošetřete jimi i očištěnou větev. Jakmile je barva na větvi zaschnutá, na její konce navažte vlasec, tak, aby ji šlo pověsit. (Třeba na háček.) Nakonec navažte vlasce do dírek na klíčích a pověste je na větev. Voilá! Barevná a vysoce originální zvonkohra je na světě.
Kolíčková letadla
Nemusíte být piloti, abyste milovali letadla. Zvlášť dvouplošníky, které si dokážete během chvíle vyrobit z nastříhaných pěnových dřívek a pár starých kolíčků. Kromě toho, že vypadají hezky se budou dobře vyjímat na vaši, nebo dětské nástěnce.
Budete potřebovat:
- Několik dřevěných kolíčků
- Pěnové archy na tvoření (lze si je nastříhat za pomoci manikúrních nůžek)
- Lepidlo
Pěnovou (ideálně barevnou) hmotu nastříhejte na delší a kratší širší “dřívka”. Také si z ní nezapomeňte vystříhat několik menších půlkruhů, které nebudou delší než šířka kratších dřívek.
Vezměte dřevěný kolíček a lepidlo (klidně z tavné pistole) a vepředu mu z obou vnějších stran (nad sebe) nalepte dvě barevná dřívka. Nezapomeňte, že přední část letadla je ta, za kterou jde kolíček připevnit. Do zadní části letadla nalepte (pouze na vrchní stranu) jedno kratší dřívko. Do jeho středu vertikálně (po směru kolíčku) nalepte půlkruh. Jakmile lepidlo zaschne, můžete si hrát.
DIY krmítko
Krmítka jsou oblíbená u dětí každého věku. Největší úspěch ale mají tehdy, když se do nich přijde krmit ptáček. Dnes ale nebude řeč o klasických budkách, ale o ornamentálním krmítku, které je dobrou alternativou k prodávaným koulím.
Budete potřebovat:
- 4 hrnky zobání pro ptáčky
- ½ hrnku teplé vody
- Balíček želatiny
- ¾ hrnku mouky
- 3 lžíce kukuřičného sirupu
- Trochu oleje
- Formičky na mini bábovky
- Mašle, nebo provázky
Začněte tím, že dáte želatinu do vody. Do ní poté zašlehejte mouku a kukuřičný sirup. Hned potom do směsi přidejte zobání pro ptáčky a to vše následně napěchujte do forem na bábovky, které předtím lehce vymažete olejem. Po několika hodinách bábovky vyklopte a jejich obsah nechte sušit dalších 24 hodin. Nakonec do dírek navažte mašle, nebo provázky a zobání pověste někam ven. Ideálně na místo, kde na něj nebude pršet.
Malování bublinou
Všichni milujeme foukání bublinek. Není proto důvod, proč by je nešlo použít na malování papíru. Oproti jiným technikám s nimi dokážete vykouzlit zajímavé a velmi abstraktně vypadající obrázky.
Budete potřebovat:
- Tekuté mýdlo
- Několik temper
- Kelímky
- Brčka
- Tvrdé papíry
Začněte tím, že půlku šálku, nebo kelímku naplníte vodou. Do ní rozmíchejte hodně tekutého mýdla a nakonec do ní dejte temperovou barvu. Do každé nádoby dejte vlastní brčko, kterým budete (dovnitř) foukat vzduch. POZOR! Je extrémně důležité hlídat, aby děti vodu nepily!
Jakmile spolu s dětmi nafoukáte dostatek bublin (ideálně by měl mít každý koflík pěnovou čepičku), vezměte papír a lehce ho přitiskněte nahoru. Barevné bublinky se obtisknou na papír a vytvoří na něm zajímavý efekt. Takto pokračujte až do chvíle, dokud nebudete spokojení se svým výtvorem. Nechte ho uschnout a pověste ho na zeď, nebo na nástěnku v dětském pokoji.
Malovaný květináč
Květináče z pálené hlíny má doma skoro každý, takže si je můžete zkusit trochu vylepšit. Kromě toho, že je to snadné a zábavné tak získáte zajímavý a bezpochyby designový kousek.
Budete potřebovat:
- Několik cihel, nebo čehokoliv jiného, na co lze postavit květináče vzhůru nohama
- Igelit na podlahu
- Akrylové barvy
- Pásku na přelepení děr na dně květináče
Obraťte květináče dnem vzhůru a postavte je na podstavce z cihel. Nejlepší je, když je každý květináč podepřený ze dvou stran a má volný střed. Před zahájením barvení přelepte díru květináče páskou. Poté už jen otevřete barvy a nechte děti, ať je nechají podle libosti stékat po stěnách. Jakmile zaschnou, květináče přestříkejte bezbarvým lakem a můžete začít sázet.
Jaké tipy na domácí tvoření s dětmi máte vy?