Záchvatové přejídání – zatočte s ním včas!

pexels-photo-205961
Zveřejněno: 18.5.2020 , datum poslední aktualizace: 19.7.2021

Jste ve stresu z toho, že nemůžete ven? Opustil vás partner a štve vás způsob vaší obživy? Anebo prostě jen nemůžete odolat všem laskominám, které před vás někdo položí na stůl? Ať už je váš problém jakýkoliv, dost možná ho řešíte záchvatovým přejídáním. Protože jde o velmi nebezpečný zvyk, povíme vám, jak s ním co nejrychleji skoncovat!

Prakticky všichni sníme o štíhlé a vypracované postavě. V cestě za tímto cílem nám ale často stojí naše vlastní psychika. A zrovna ta dostává v posledních několika týdnech pěkně do těla. Cítíte se vyčerpaní z toho, že musíte pracovat z domova, u toho učit děti a zároveň se starat o úklid a nákupy? BUM! Večer se za své utrpení odměníte horou nezdravého jídla, kterým se přecpete téměř k prasknutí. Někdo vám v něčem křivdil? Svůj žal a naštvání zaženete velkým kusem dortu, věnečkem z odpalovaného těsta, rakvičkou a jedním vrchovatě pocukrovaným koblížkem.

To, jak z této spirály včas uniknout vám nastíníme v následujících několika odstavcích.

Co je záchvatové přejídání?

Záchvatovité přejídání by se dalo charakterizovat jako nadměrný příjem jídla, který neodpovídá vašemu reálnému hladu. Často bychom ho mohli popsat i jako situaci, kdy náhle získáte přístup k mnoha různým dobrotám (které si buď nakoupíte sami, nebo je někdo připraví jako pohoštění na společenské akci), a vy nemáte to srdce si kteroukoliv z nich odepřít. Ze své zkušenosti určitě víte, že jakmile se jednou pustíte do jídla, nedáte si pokoj, dokud ho všechno nesníte. (Případně se ho do sebe snažíte dostat v co největším množství.) To může mít vážné následky.

photo-1575549595260-623d27ba5e44

Důvodů, které k tomuto chování vedou, je několik:

  • Krátkodobá, ale i dlouhodobá psychická nepohoda (hádka, křivda, deprese…)
  • Vyčerpání a únava (dokonce i ta mentální)
  • Strach, že vám někdo něco sní
  • Slabá vůle
  • Neúcta k sobě samému (nenávist k sobě a vlastnímu tělu, která se může projevit například bulimií)

Tohle se děje, když jíte příliš

Asi jste si všimli, že když toho sníte příliš mnoho, během chvíle se to odrazí i na vašich pocitech a na fyzickém stavu. Nemluvě o dopadech v dlouhodobém měřítku.

Mohlo by vás zajímat:  Jak umíte zvládat stres?

Během jídla, ale i bezprostředně po něm vás může začít bolet žaludek. Také dochází ke značnému zpomalení organismu, takže vás to může svádět k tomu položit se na gauč a v poklidu trávit vaši kořist. (Případně si dáte dokonce i šlofíka.)

pexels-photo-2454533

Tělo během této chvíle pracuje na plný výkon. To znamená, že se vám může dost významně rozkolísat hladina cukru v krvi. V takové situaci vás začne bolet hlava, nebo vás přepadne celková nevolnost. Přeplněný žaludek může v některých případech vyvolat i pocit na zvracení, nebo pálení žáhy. U některých lidí (především u těch, kteří trpí poruchami příjmu potravy a u těch, kteří drží dietu), se v této fázi objevují pocity nenávisti a viny.

Dlouhodobé záchvatové přejídání se pak negativně podepíše na vaší postavě a na většímu sklonu k některým civilizačním chorobám. (Mezi které patří třeba cukrovka 2. typu.)

Jak tomu říct DOST?!

Jak se zbavit záchvatovitého přejídání? Nebudeme lhát. Pokud jste si vypěstovali ze záchvatového přejídání zvyk, nebude pro vás lehké s ním jen tak přestat. Pravděpodobně budete potřebovat pomoc. Když ale na sobě začnete trochu pracovat, uvidíte, že se to postupem času zlepší.

pexels-photo-1640771

Vyzkoušejte:

  • Nekupovat všechny potraviny, které máte rádi a u kterých víte, že je musíte okamžitě sníst (k čemu nemáte přístup, to nesníte)
  • Nejezte kvůli tomu, že se nudíte
  • Trénovat svou vůli (snažte se nevolat donáškovou službu, nebo chodit do jídelních koutků v obchodních centrech, ve kterých sídlí hlavně fast food)
  • Věnovat zvýšenou pozornost svému psychickému stavu 
  • Více odpočívat, a to i mentálně (mentální únava může svádět k nutkání dodat si “trochu” energie navíc)
  • Zdravější životní styl s dostatkem pohybu
  • Změnit jídelníček (více proteinů a vlákniny, méně cukrů a zpracovaných potravin)

Někdy problémy se záchvatovým přejídáním pramení z vážnějšího problému. (Například u již zmíněné bulimie, kdy po záchvatu přichází snaha vyvolat si zvracení.) V takovém případě je nutné přiznat si, že to není v pořádku a někomu se svěřit. I přes počáteční stud a neschopnost se udržet máte šanci svou nemoc (při kvalitní a cílené péči) úspěšně porazit. To se ale neobejde bez toho, aby se rozpletly vaše skryté vzorce, které vedou k tomuto sebedestruktivnímu chování.

Mohlo by vás zajímat:  Chcete zintenzivnit svou snahu při sportu? Sáhněte po doplňcích stravy pro sportovce

Měli jste někdy se záchvatovým přejídáním problém? Pokud ano, jak se vám ho podařilo vyřešit?

 

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení