Znáte ten vzrušující pocit, když potkáte někoho, s kým si rozumíte, a okamžitě vám začnou poletovat motýlci v břiše? V tom případě na vás nejspíš působí zamilovanost. Vzhledem k tomu, že míchá v těle specifický chemický koktejl, někteří jedinci se mohou stát na pocitu zamilovanosti dokonce i závislí. Jak se zamilovanost projevuje? Co to vlastně je? Jak dlouho trvá? A jak působí na muže a ženy?
Láska a zamilovanost je opěvovaná mnoha umělci napříč historií. A má to svoje důvody. Pokud se setkáte s někým, kdo ve vás vyvolá potřebnou odezvu, v těle se začne míchat komplikovaný chemický koktejl. Ten pak způsobuje, že na druhého myslíme v jednom kuse. A někdy také děláme věci, které bychom jinak vůbec nedělali.
Lidé se snaží zamilovanost a lásku dlouhodobě analyzovat a pochopit. Stále toho o nich ale ještě mnoho nevíme.
Obsah článku
Jak zamilovanost působí na náš mozek
V roce 2005 vedla Helen Fisher výzkumný tým, který publikoval průlomovou studii, jež zahrnovala první snímky mozku osob v romantickém milostném vzplanutí pořízené pomocí funkční magnetické rezonance.
Její tým analyzoval 2 500 snímků mozku vysokoškolských studentů, kteří si prohlíželi obrázky někoho, kdo je pro ně výjimečný, a porovnal je se snímky pořízenými, když si studenti prohlíželi obrázky známých. Fotografie lidí, které romanticky milovali, způsobily, že se mozek účastníků aktivoval v oblastech bohatých na dopamin, což neurotransmiter dobrého pocitu.
Dvě z oblastí mozku, které vykazovaly aktivitu při skenování pomocí fMRI, byly kaudátní jádro, oblast spojená s detekcí a očekáváním odměny a integrací smyslových zážitků do sociálního chování, a ventrální tegmentální oblast, která je spojena s potěšením, soustředěnou pozorností a motivací usilovat o odměnu a získávat ji.
Když se zamilujeme, zaplaví náš mozek chemické látky spojené s okruhem odměny, což vyvolá řadu fyzických a emocionálních reakcí – bušení srdce, zpocené dlaně, zarudlé tváře, pocity vášně a úzkosti. Během počáteční fáze romantické lásky se zvyšuje hladina stresového hormonu kortizolu, který mobilizuje naše tělo, aby se vyrovnalo s nastalou „krizí“.
Se stoupající hladinou kortizolu se vyčerpává hladina neurotransmiteru serotoninu. Nízká hladina serotoninu urychluje to, co Schwartz popsal jako „vtíravé, šíleně zaměstnávající myšlenky, naděje, hrůzy počáteční lásky“ – obsedantně-kompulzivní chování spojené se zamilovaností.
Jak dlouho zamilovanost trvá?
Je to případ od případu, ale běžně se uvádí horizont mezi šesti měsíci a třemi roky. Právě v tomto období máme často růžové brýle a druhý se nám jeví jako dokonalý.
Liší se zamilovanost u mužů a žen?
I když jsme všichni lidé, vlivem kulturních a evolučních dynamik může docházet k tomu, že muži a ženy prožívají a vyjadřují zamilovanost rozdílným způsobem.
Například až tolik neplatí, že ženy bývají zamilované jako první. (Byť jde o častý jev ve filmech, seriálech i literatuře.) V praktickém životě se muži obvykle zamilovávají rychleji a také častěji vyjadřují lásku. Muži se zároveň zamilovávají do žen o něco dříve. Zdrženlivost žen může do určité míry brzdit nízká důvěra v to, zda muž zvládne učinit ve vztahu k ní potřebný závazek.
Na druhou stranu, když si žena ujasní, jaký je její postoj k muži, pak obvykle ve vztahu mnohem častěji říká, že druhého miluje.
Muži mohou zase mnohem častěji zaznamenávat lásku na první pohled a neopětovanou lásku. Ženy se navíc při pocitu zamilovanosti fixují na jednu, případně na menší počet osob, než jak je tomu u mužů. Ženy navíc při výběru partnera často až tak neřeší vizuální stránku. U dlouhodobých partnerů ale muži i ženy obvykle vyhledávají podobné kvality (inteligence, pochopení…).
V neposlední řadě se však ženy dovedou s případným koncem vztahu, který navíc mohou provázet různé problémy, snáz vyrovnat. Muži mohou mít tendenci na něm i přes existující problémy lpět.
Nevýhody zamilovanosti
Pocit zamilovanosti je krásný a dovede v nás probudit nový zájem o život. Na druhou stranu je ale potřeba vnímat i jeho možná negativa, kvůli kterým se nechováme normálně. Někdy navíc může tento cit způsobit vážnější potíže, které mohou ohrozit život a zdraví.
Mezi možná negativa patří:
- Neschopnost se soustředit
- Obsesivní chování
- Nespavost
- Nechutenství
- Impulzivní jednání
- Úzkosti a strach z odmítnutí
- Změny povahy a chování
- Ztráta sebekontroly
- Závislost
Stalo se vám někdy, že se vám zamilovanost vymkla z ruky?
Zdroj
https://hms.harvard.edu/news-events/publications-archive/brain/love-brain – Láska a mozek (anglicky)
https://www.bustle.com/wellness/differences-between-how-men-women-fall-in-love-according-to-science – 11 rozdílů mezi zamilovaností mužů a žen (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324459 – Odvrácená strana zamilovanosti a lásky (anglicky)