Zbavte se nerozhodnosti!

Nerozhodnost
Zveřejněno: 5.2.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Někdy nás život postaví do situace, kdy se budeme muset rozhodnout, jakým směrem se vydáme. Každé takové rozhodování – ať se již jedná o cokoliv (závažné či nezávažné) má dvě strany. Vždy si uvědomíme, že nám tohle rozhodnutí něco přinese, ale také něco vezme. Jak se tedy naučit rozhodovat? Je skutečně pravdivé rčení: Risk je zisk? 

Jsme-li postaveni před nutnost učinit nějaké rozhodnutí,  většina z nás se spoléhá na dřívější zkušenosti a emoce. Někteří poslouchají svou intuici, a pak se již dokáží za svým rozhodnutím neohlížet. Jenomže někdy se nám může stát, že se dostaneme do situace, kterou budeme muset rozhodnout a není zde nic, o co bychom se mohli opřít. Jak si tedy s takovou situací počít?

Jak se tedy lidé rozhodují?

Rozhodování je velice individuální, avšak obecně lze říci, že muži riskují více než ženy. Je to dáno evolučně. Muži již odnepaměti byli nuceni lovit a postupovat rizika. Ženy naopak měli za úkol udržovat oheň a ochraňovat obydlí. Zatímco muži vždy museli riskovat, ženy sázely na jistoty. Současně také můžeme říci, že extrovertní typ osobnosti bude také odvážnější při svých rozhodnutích než introvert. Stejně tak optimista oproti pesimistovi. Nerozhodní jedinci to mají podstatně těžší než všichni ostatní. Těmto jedincům k rozhodnutí nepomůže ani kupa racionálních argumentů. Žádný argument je neuspokojí natolik, aby si přestali klást další a další otázky, které prohlubují jejich vlastní nejistotu.

Zbavte se nerozhodnosti!

Riziko jako hnací motor

Někteří lidé však potřebují ve svém životě jistou míru adrenalinu v podobě riskování. Stereotypní život by je pohřbil za živa, proto neváhají a riskují své peníze, život, práci atp. Někteří jedinci potřebují dnes a denně překonávat sama sebe. Potřebují být vždy na hranici, kdy jim riziko přináší potěšení a současně také ohrožení. Pro někoho je tento životní styl nezbytností, pro jiné je to až příliš děsivé. Přesto však nelze říci, že klidní jedinci, kteří se těmto a podobným riskům zcela vyhýbají, mají klidnější, spokojenější či bezstarostnější život.

Mohlo by vás zajímat:  Jsem mingles a naprosto mi to vyhovuje!

Risk a partnerské vztahy

Mnoho lidí se bojí učinit rozhodnutí, které se týká partnerského vztahu. Již při výběru partnera máme strach riskovat a přemýšlíme, zda by to s tímto partnerem mohlo vyjít či nikoliv. Máme strach začít se vázat. Riskovat svou svobodu, své city, své naděje…. Co kdyby nám to opět nevyšlo? V takovém případě se odborníci přiklánějí ke snadnému řešení. Napsat si seznam toho, co je pro vás důležité a poté svůj potenciální protějšek obodovat. Jestliže splňuje nadpoloviční většinu, pak byste se mohli pokusit začít budovat vztah. Mnoho lidí po předešlých neúspěších jsou paralyzováni vlastním strachem z dalšího neúspěchu, jiní naopak v první fázi zamilovanosti mají zase nasazené růžové brýle a riskují zcela nevědomě. Velmi často se rozhodujeme, zda uzavřít sňatek či nikoliv. Řada lidí si nechá otevřená zadní vrátka, než aby svůj vztah zpečetili sňatkem. Zrovna v tomhle případě je nutné si uvědomit, že každý vztah je risk. Pokud nám je s někým dobře a víme, že spolu vycházíme, je dlouhé zvažování spíše nevhodné.

Jak tedy zvážit rizika?

Odborníci radí, abychom si před každým vážným rozhodnutím položili otázky, jaké přínosy a jaké rizika nám změna přinese a následně je racionálně vyhodnotili. Každé rozhodnutí bychom měli činit jen a jen sami za sebe, protože to, co je pro nás důležité, může být pro druhé naprostou banalitou. Pokud se nemůžete rozhodnout, ať už se vaše rozhodnutí týká vztahů, práce či čehokoliv jiného, napište si vždy seznam pro a proti. Vždy odložte pocity stranou a uvažujte racionálně. Sundejte si růžové brýle, nenechte se nikým manipulovat a přijměte již předem zodpovědnost za svá rozhodnutí.

 

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení