Zmrazování vajíček: Nový trend budoucnosti?

Lékař
Zveřejněno: 25.2.2015 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Zmrazování vajíček – přijde vám to jako nějaké sci-fi? Kdepak, jedná se o realitu a možná se z toho v budoucnosti stane také velký trend. A proč by také ne? Zmrazují se spermie, proč by si ženy nemohly nechat zmrazit vajíčka, aby si tak pojistily plodnost v pozdějším věku? Některé zahraniční firmy dokonce tuto možnost nabízí svým zaměstnankyním, o které nechtějí přijít.

Zmrazení vajíček představuje pro mnoho žen příležitost, jak si zachovat plodnost i v pozdějším věku. Mnoho žen tuto možnost vítá, přestože zmrazení vajíček nezaručuje úspěšné početí jedince. V ničem neexistuje 100 % jistota a v tomto rovněž také ne.

Díky moderní medicíně můžeme mít mnohdy dojem, že můžeme činit zázraky. Vše, co dříve bylo považováno za sci-fi, se v dnešní době stává skutečností. Zmrazení vajíček je již realitou, která však není zdarma a kterou si nemohou dovolit všichni. Samotné zmražení s sebou nese riziko, že některá vajíčka tento proces nepřežijí a ta, která přežijí a budou použita při umělém oplodnění, jsou zase „méně kvalitní“ než vajíčka „čerstvá“.  Zmrazit se dají nejen neoplodněná vajíčka, ale také oplodněná embrya. Technika zmrazování se každým dnem vyvíjí a vylepšuje.

Zmrazování vajíček s sebou nese mnoho otázek – jak etických, tak jakýchkoliv jiných. Co se stane, když budou všechny ženy odkládat těhotenství na pozdější věk? Co by se stalo, kdyby se zmrazování vajíček stalo běžnou možností všech žen? Ať se na zmrazování vajíček díváte jakkoliv, jedná se o přelomovou záležitost, která rozšíří ženám jejich možnosti. Ženy si již nemusí dělat starosti s tím, že jejich tělo stárne a mohou si tak vybrat období pro těhotenství přesně podle svých potřeb. Stejně jako se mění společnost, mění se i pohled žen na těhotenství a ne každá žena chce mít děti do 30 let. Ženy mají i jiné zájmy než být pouze matkami, nechtějí být závislé na svých mužích a nemusí své mládí věnovat dětem. Rovněž se zde můžeme ptát, zda je právě mládí vhodné pro početí. Ano, naše tělo je zdravé a při síle, ale skutečně jsme psychicky připravené na mateřství?  Je statisticky dokázáno, že starší matky jsou trpělivější a klidnější. Zmrazování vajíček však neslouží pouze těm ženám, které chtějí odložit těhotenství kvůli kariéře nebo proto, že se na to jednoduše ještě necítí. Zmrazení vajíček mohou využít také ty ženy, které musí své těhotenství odložit z důvodu nemoci. Zatímco donedávna mnoho žen kvůli rakovině nemohla již mít děti, zmrazování vajíček jim opět dává novou šanci a naději.

Mohlo by vás zajímat:  Stres - hlavní příčina zdravotních problémů

Zmrazování vajíček: Nový trend budoucnosti?

Pro mnoho lidí je zmrazování vajíček nemorální a odsouzeníhodné. Především lidé, kteří zastávají přirozenost jako takovou, mají se zmrazováním vajíček morální problém. Mnohým se nezamlouvá fakt, že je vyšší pravděpodobnost, že starší matka zemře dítěti dříve než matka, která počala své dítě brzy. Faktem však zůstává, že mužské spermie se zmrazují již několik let a nikdo se nad tím nepozastaví. Stejně jako se nikdo nepozastaví nad tím, když má šedesátiletý muž vlastní batole. Vše je mu odpuštěno. Vidí-li však společnost starší dámy s batoletem, hned jí řada lidí odsoudí.

Díky zmražených vajíček se dodnes narodilo přes 2000 dětí. Tyto děti se nijak neliší od dětí, které byly počaty přirozenou cestou. Nejlepší věk pro zmrazení vajíček do ženiných 35 let. Této metodě se říká odborně vitrifikace a vajíčka jsou zmražená v -196 °C a mohou tak být uchována mnoho let.

A jaký máte vy názor na zmrazování ženských vajíček?

[yop_poll id=”52″]

Nenašli jste vhodnou odpověď na anketní otázku v možných odpovědích? Nevadí! Vyjádřete se v komentáři.

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení