Zvládáte-li stresy, zvládáte život!

Stress
Zveřejněno: 15.2.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Mnoho lidí žije v poslední době ve velkém napětí. Zvládat práci, domácnost, péči o aktivní dítě, nemocné či staré rodiče, domácí mazlíčky – to je takřka úkol pro Supermana. Není divu, že my, obyčejní lidé, tenhle nápor dlouhodobě zvládáme velmi těžce. U mnohých se dostaví psychické potíže, nespavost, bolestivost různých částí těla atp. Dříve nebo později naše tělo a psychika řekne “A dost!” a zhroutíme se. Ať už fyzicky nebo psychicky. Všichni dokážeme zvládat určité množství stresu. Jakmile nám stres přeroste přes hlavu, začneme se cítit nepohodlně.

Každý z nás má jinak nastavené hranice pro zvládání stresu. Jakmile nás tedy stres vyvede z rovnováhy, dochází v našem těle k obranným reakcím, které slouží k jejímu opětovnému získání. Jsme natolik individuální, že zatímco jeden dokáže tyhle stresy úspěšně házet za hlavu, jiní si je připouští až příliš.

Jak zvládat stresy?

Odborníci se domnívají, že při zvládání stresu je nejdůležitější změna postoje k okolnímu světu. V první řadě je nesmírně důležité přijít na to, co nám stresy způsobuje. Jakmile tedy odhalíme stresory, jsme postaveni před volbu, zda stresu dovolíme, aby nás takhle potrápil, nebo se vůči němu postavíme čelem a začneme jej řešit. Stresy však nemusíme vnímat pouze jako negativní záležitost. Stresy nám mohou pomáhat k lepším výkonům. Chceme-li stresy zvládat, musíme si uvědomit, že život není nalajnovaný. Musíme se naučit být flexibilní a brát život tak, jak jde. Je třeba se mu přizpůsobovat. Den co den. Někdy nás může trápit jeden velký problém, jindy naše tělo selhává při několika menších problémů. To, jak reagujeme na stresy je záležitostí naši citlivosti, kterou jsme získali během života. – perfekcionismus, neschopnost akceptovat změny atp. Zatímco krátkodobý stres nás dokáže vybičovat k lepším výkonům a vnímáme život jako pestrý, dlouhodobý a intenzivní stres má na naše zdraví velmi nepříznivý vliv.

Zvládáte-li stresy, zvládáte život!

Stresy můžeme zvládat nejen tak, že se jim postavíme čelem nebo se zhroutíme, ale také tak, že se prostě naučíme stresy přijmout a vyrovnat se s nimi. Rezignovat. V běžném životě to znamená, že se naučíme stresy házet za hlavu a jednoduše je neřešit.

Mohlo by vás zajímat:  Fascinující a záhadné fungování paměti

Např. jezdím-li do práce městskou hromadnou dopravou a nemám jinou možnost, než s ní jezdit. Z celého srdce to nenávidím a dokáže mi to otrávit celý den. Máme zde tedy několik možností,jak tuto situaci řešit.

  1. buďto se tím budeme donekonečna trápit a bude nás to stresovat
  2. prostě to nebudeme řešit, protože nemáme možnost to změnit
  3. pořídíme si auto nebo budeme jezdit na kole atp..

Jestliže si uvědomujete tyto možné způsoby řešení stresu, ale nedokážete se pro žádné z možných řešení rozhodnout,  způsobujete si další stres, než kdybyste se stresové situaci přizpůsobili a jednoduše ji neřešili

Jak zvládat stres v této době?

Všimli jste si někdy, že život na vesnicích či někde zcela na samotě u lesa je poněkud klidnější než ve velkoměstě? Chcete-li tedy zvládat stresy i v této uspěchané době, musíte si uvědomit, že nesmíte podlehnout přemrštěným nárokům moderní civilizace. Člověk ve svém životě potřebuje nejen práci a povinnosti, ale také zábavu a odpočinek. Stejně jako se staráte o práci, děti, manžela, rodinu, je třeba se starat také o sebe sama. Neodkládejte řešení vlastních problémů, vlastních přání a myslete také na sebe. V dnešní době je nejdůležitější zachovat si vnitřní klid a pohodu, protože jenom tak se vyhnete nepříjemným stresům a psychosomatickým nemocem, které s nimi souvisí.

Stres ovlivňuje imunitní systém

Určitá dávka stresu našemu tělu prospívá. Když je ho ale příliš, tak nám škodí. Lidé žijící ve stresu se velmi často mohou potýkat s únavou, tuhnutím svalů, podrážděností, nespavostí a poklesem imunitního systému. Dlouhodobý stres zvyšuje zvyšuje krevní tlak, hladinu cholesterolu, zhoršují trávení, u mužů ovlivňuje kvalitu spermií, růst vlasů, u žen zase zastavuje produkci pohlavních hormonů atp. Stresy také mohou vést k žaludečním vředům, cukrovce, onemocnění ledvin, astmatu či psychickým problémům.

Jak se vyrovnat se stresem?

Zaujetí postoje

V prvé řade si musíme uvědomit, že se běžným každodenním stresům prostě a jednoduše vyhnout nelze. Můžeme však vůči stresorům zaujmout jistý postoj, který nám pomůže je lépe zvládat.

Mohlo by vás zajímat:  Umíte nabídnout správně pomoc?

Řešení problémů

Řešíte-li problémy ihned, předejdete uchovávání negativních emocí v sobě. Díky tomu se v budoucnosti vyhnete negativním výbuchům.

Pozitivní myšlení

Naučte se myslet pozitivně. Vzpomeňte si na vše, co umíte, v čem jste dobří. Neodsuzujte se za to, že vám něco nejde jako ostatním. Jsou věci, které vám jdou naopak lépe.

Berte život s humorem a s nadsázkou

Snažte se brát život s humorem. Na mnohých situacích se dá najít něco komického.

Meditujte a hledejte vnitřní klid

Naučte si uchovávat vnitřní  klid za pomocí dechového cvičení či jógy.

Seznam priorit

Stresuje-li vás fakt, že nestíháte vše, co byste stíhat chtěli nebo měli, sestavte si seznam priorit. Opravdu nemusíte stihnout všechno, na co si jen pomyslíte. Sestavením seznamu priorit si ujasníte v hlavě seznam věcí, které jsou pro vás skutečně důležité a které naopak můžete s klidným svědomím odložit.

Zařaďte do svého slovníku slovíčko “Ne”

Naučte se říkat ne. Jestliže máte pocit, že od vás všichni pořád něco očekávají, naučte se říkat jednoduše ne. Ukažte svému okolí, že i vy jste jenom člověk a ne robot. Ukažte svému okolí, že existují hranice, které prostě nikdo nebude překračovat. A budou-li na vás naléhat, řekněte jednoduše ne.

Ne vše můžete ovlivnit – smiřte se s tím

Smiřte se s tím, že existují věci, které prostě nemůžete nijak ovlivnit ani je změnit. Proč se nad tím tedy stále dokonale trápit?

Rozmazlujte se

Tak, jak se snažíte dělat radost svým blízkým, snažte se dělat tu a tam radost i sobě. I vy jste člověk, který by se měl obdarovávat.

Správný výběr přátel a koníčků

Obklopte se kolem sebe přáteli a lidmi, kteří vám dodávají klid, pohodu a pozitivní energii, stejně jako koníčky, které vás těší.

Sportujte

A nezapomínejte na pravidelnou fyzickou aktivitu, díky které bude váš mozek vyplavovat hormony štěstí. Tělo Se zdravou fyzickou kondicí se nejen lépe vypořádává s psychickou zátěží, ale sport také uvolňuje vzniklé napětí, které vzniká pod vlivem stresu.

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení