Meduňkový sirup: Účinky a recept

Meduňkový sirup
Zveřejněno: 27.4.2022

Hustý meduňkový sirup si mnoho lidí oblíbilo pít v čase před spaním. O meduňce lékařské se totiž říká, že má uklidňující účinky, které podporují ničím nerušený spánek. Jaké má tento sirup, který lze pít za studena, výhody? A jak přesně se dá doma připravit? To vše vám prozradíme níže.

Jak už bylo řečeno, meduňkový sirup a jeho účinky na spánek, už mnozí znají. Ve skutečnosti to ale není jediná výhoda, kterou vám může nabídnout. Někteří lidé ho používají na kašel, ale v tomto případě nemusí být meduňkový sirup až tak prospěšný.

Meduňkový sirup účinky

Jak s ním tedy správně zacházet, abyste z něj dostali maximum? A existují i nějaké zajímavější receptury na přípravu meduňkového sirupu, které obsahují i další snadno dostupné bylinky?

Použití meduňkového sirupu

Když pomineme skutečnost, že meduňkový sirup pijí někteří z nás před spaním, dá se využít i při mnoha dalších problémech, se kterými se lze v běžném životě setkat.

Meduňka, a sirup z ní, může mít pozitivní vliv na:

 • Redukci stresu
 • Redukci úzkostí
 • Zlepšení kognitivních funkcí
 • Trávení
 • Nevolnost
 • Menstruační křeče

Meduňkový sirup recept

Pokud se navíc rozhodnete, že si z meduňky uděláte balzám, můžete ho pravidelně aplikovat i na opary. Meduňkový olej lze zase použít na zmírnění bolesti zubů. Stačí ho trochu aplikovat na vatovou tyčinku a potřít jím dáseň.

Myslete ale na to, že někteří citlivější lidé mohou po požití meduňky pociťovat nežádoucí účinky. Patří mezi ně bolest hlavy, zvracení, bolest břicha a alergická reakce. Pozor si na ni musí dát i uživatelé některých léků. (Sedativa, barbituráty, léky na štítnou žlázu…)

Pokud vás meduňka zaujala, níže vám poradíme, s čím lze meduňku při přípravě sirupu kombinovat.

Mohlo by vás zajímat:  První jarní kytičky pro očistu těla, na bolavé klouby i jarní únavu

Recept na meduňkový sirup

Základní meduňkový sirup

Budete potřebovat:

 • 1 hrnek cukru
 • 1 hrnek vody
 • 1 hrnek čerstvých lístků meduňky

V dostatečně velkém hrnci zahřejte vodu spolu s cukrem a přidejte do ní umyté lístky meduňky. Tekutinu přiveďte k varu a za občasného míchání ji nechte probublávat asi 1 minutu. Počkejte, až se cukr rozpustí a tekutina získá táhlejší konzistenci a následně sirup sejměte z plotny. Poté ho nechte asi 30 minut stát. Před uchováním sirup sceďte přes sítko, nebo přes čisté plátno do čisté sběrné nádoby, a dejte ho do ledničky.

Meduňkový sirup s mátou

Meduňkový sirup

Budete potřebovat:

 • 2 hrsti čerstvých lístků máty
 • 2 hrsti čerstvých lístků meduňky
 • 1 kg cukru
 • 2 citrony
 • 1 l vody

Očistěte lístky máty a meduňky pod tekoucí vodou a následně bylinky nakrájejte na menší kousky. V dostatečně velkém hrnci dejte vařit vodu s cukrem a počkejte, až se cukr rozpustí. Jakmile se tak stane, dejte do hrnce i bylinky a nechte je chvilku vařit.

Po několika minutách sejměte hrnec z plotny a do cukrového rozvaru přidejte nakrájená kolečka citronu. Směs nechte stát přes noc. Ráno ji znovu povařte a nakonec ji přefiltrujte přes cedník, nebo přes čisté plátno do sběrné nádoby, kterou pak můžete uchovávat v ledničce.

Máte nějaký vlastní recept na domácí meduňkový sirup? Pokud ano, budeme rádi, když nám ho napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/lemon-balm-uses – Vše o meduňce (anglicky)

https://www.southernliving.com/recipes/lemon-balm-simple-syrup-recipe – Recept na meduňkový sirup (anglicky)

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení