Jaký vybrat vánoční stromek domů

vánoční stromek
Zveřejněno: 9.12.2019

Vánoční stromek by nám měl vydržet, aniž by mu opadalo jehličí alespoň do Nového roku nebo do Tří králů. Před výběrem vánočního stromku proto musíme znát výšku místnosti, ve které bude náš stromek stát a nezapomenout přičíst výšku stojanu.

Nejprve si rozmyslete, jak má být váš vánoční stromek vysoký. Pokud byste pak totiž chtěli dodatečně stromek seříznout, mohlo by to uškodit konečnému vzhledu stromku. Pokud chcete stromek co nejvyšší a nejhezčí, raději pro něj vyrazte s předstihem. Pokud jde o menší stromek, který se nám vejde kamkoli a vlastně je velmi praktickým řešením, budete muset déle vybírat, protože bude větší výběr. Běžný vánoční stromek má výšku asi 1,5 až 2 metry. Stále více vyhledávané jsou i vánoční stromky menší jak 1,5 metru a dokonce i než 1 metr.

vánoční stromek1

Vánoční stromek umělý anebo živý

Hned na úvod je třeba zmínit zásadně odlišné možnosti. Stromek si můžete pořídit i umělý a každý rok jej pak jen rozložit a ozdobit. Můžete si také pěstovat stromek celoročně v nějaké venkovní mobilní nádobě a na Vánoce si jej pouze na chvilku dočasně umístit do svého interiéru. Způsobí mu to ale teplotní šok. Přesto to vydrží. Jen je třeba jej pak zase postupně zvykat na zimu. Toto řešení preferují zejména milovníci přírody a ekologové. Nenoste si ale stromek s balem přímo z lesa. Raději si kupte již pěkně prokořeněný v nádobě.

Jak je to se stromkem v květináči

Pokud si chcete pořídit vánoční stromek v květináči, musíte vybírat opravdu důkladně. Stromek musí být v květináči zasazený už koncem léta, aby se hodil nejen k dalšímu pěstování, ale i k použití na vánoční stromeček v interiéru. Stromky sázené narychlo před Vánoci mají totiž velmi často zkrácené kořeny a po přesazení většinou dobře neporostou, ale naopak velmi často uhynou. Prohlédněte si dobře kořeny, které musí být zdravé, bohatě rozvětvené, na konci jemnější a určitě musí kořenový bal držet v celku.

Mohlo by vás zajímat:  Flextor kloubní výživa: Recenze

vánoční stromek2

Jak vybírat klasický vánoční stromeček

Před pořízením tradičního řezaného vánočního stromku si ujasněte představu, jak by měl stromek vypadat. Většinou si jej pamatujeme z dětství a podle toho vybíráme. Stromek kupujte raději těsně před Vánoci a uskladněte jej venku a v chladu. Do okamžiku zdobení jej proto nechte třeba na balkóně nebo na terase. Proti silnějšímu větru jej přivažte raději k zábradlí, aby vám neodlétl. Vhodný je i chladnější prostor na uskladnění, třeba jako nevytápěný sklep, kde jsou teploty těsně okolo nuly. Můžete jej také venku na zahradě kvůli vlhkosti zapíchnout do sněhu.

Volba místa prodeje

Prodejce, od kterého stromek koupíme, by měl prodávat stromky venku, mít jasně stanovené ceny a umět nám poradit s výběrem stromku i s tím, jak se o stromek postarat. Ujistěte se, jaký je původ stromků. Pak se věnujte druhu a vzhledu. Doporučujeme nakupovat v zahradnickém centru, nebo přímo od lesníků. Můžete si vzít ke stromku i spoustu chvojí a větviček pro dozdobení interiéru a exteriéru. Můžete si vybrat stromek i přímo ve školce, kdy budete mít jistotu, že není již dlouho uříznutý a bez vody. Můžete se zaměřit i na venkovní stánky, kde jsou vánoční stromky stále v chladu a neopadávají.

vánoční stromek3

Jedli, smrk nebo borovici

Smrk má hustší korunu, ale zase rychle opadá. Smrk pichlavý vydrží déle než smrk ztepilý. Borovice má řidší jehličí, ale vydrží velmi dlouho. Krásně voní a je zlatou střední cestou. Jedlička je sázkou na jistotu, ale bude vás stát více peněz. Jedle bělokorá je tradiční český vánoční stromeček. Krásně provoní celý byt, neopadává a na temně zelených jehlicích vaše vánoční ozdoby dokonale vyniknou. Jedle nordmanská je na tom podobně a cenově je dražší. Nejdražší je pak jedle kavkazská.

Mohlo by vás zajímat:  Deprese v těhotenství

Jak vybírat stromek

Záleží na tom, jaký tvar a bohatost jehličí u stromku preferujete. Vybírejte stromek pěkně rostlý, zdravý a zcela nepoškozený. Jakmile stromek opadává už při výběru, už jej nikdo nevzkřísí. Jehličí musí být pružné a jasně zelené. Dejte si také pozor na přílišné výrony pryskyřice, které by vám mohly doma něco ušpinit. Nekupujte stromek, když je zabalený. Nechte si jej rozbalit a zkontrolujte, jak je rostlý, rovný, hustý, zda nejsou větve polámané, jehličí nezasychá a neopadává. Prohlédněte stromek ze všech stran. Vyhnete se stromku s deformovanými větvemi a nesymetrickému. Větve stromku by měly volně a symetricky splývat do prostoru.

vánoční stromek4

Přeprava vánočních stromků

Stromek si nechte zabalit do ochranné sítě, aby se větve nepolámaly při přepravě. Stromek pak necpěte násilím do stísněného prostoru nebo do kufru automobilu. Dejte jej raději na střechu vozu, kde může volně ležet. Mnohdy je také lepší vzít jej jen do ruky a vyrazit domů pěšky. Pokud to nemáte daleko, můžete si udělat si pěknou předvánoční procházku.

Na co nezapomenout

  • Stromek je nutné pravidelně a zavlažovat, aby si udržel svou přirozenou vůni a barvu. Nejlepší jsou stojany na vodu.
  • Zalévejte stromek obyčejnou a odstátou vodou. Nepoužívejte vodu ze změkčovačů a filtračních konvic. Jakkoliv upravená voda má vysoký obsah sodíku a zkracuje životnost stromečku.
  • Nezapomeňte, že voda nesmí vyschnout, jinak zaschne řez a stromek nemůže vodu přijímat. Pak musíte obnovit příjem vody a udělat nový řez na kmeni. To ale na nazdobeném stromku nelze snadno.

Až si vyberete pro vás ten nejkrásnější stromeček, můžete si jej nazdobit vkusně a podle svých představ. Vyberte si styl i barevnou kombinaci a udělejte si Vánoce podle svých představ. Kromě ozdob nezapomeňte na světýlka a na vrchol dejte špici nebo hvězdu. Můžete přidat i řetězy a stříbro.

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení