Anaerobní cvičení: Jeho hlavní výhody a kdo by ho měl cvičit?

athletic-woman-in-fighting-stance-practicing-marti-2023-11-27-05-03-23-utc (1)
Zveřejněno: 6.7.2024

Pokud nejste úplnými nováčky, nejspíš dokážete rozlišovat různé druhy pohybových aktivit. A právě k nim patří i anaerobní cvičení, u kterého mnoho lidí tápe v tom, co do této kategorie vlastně všechno patří. Proto se na něj v článku zaměříme blíž a popíšeme si jeho hlavní výhody.

Aerobní cvičení může probíhat delší dobu a během cvičení je přitomno větší množství kyslíku. Většina lidí ho má zafixováno jako vhodné cvičení na podporu dobré fyzické kondice a hubnutí. Navíc patří k druhům cvičení, ke kterým snadno najdete motivaci i doma.

Ale anaerobní cvičení? Není to náhodou to, když děláte něco špatně? Ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí.

Tak se pohodlně posaďte a pojďte zjistit víc!

Co je anaerobní cvičení?

anaerobní cvičení

Anaerobní cvičení je podobné aerobnímu cvičení, ale využívá jinou formu energie – rychle a okamžitě. Mezi anaerobní cvičení patří vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), posilování, kruhový trénink a silový trénink. Vzhledem k tomu, že tento typ cvičení bývá velmi intenzivní, dochází k tvorbě laktátu. Kyselina mléčná ve svalech pak může způsobovat notoricky známou a velmi nepříjemnou bolest po cvičení.

Zároveň má ale anaerobní cvičení mnoho zdravotních výhod. Z toho důvodu byste ho neměli ze své životosprávy vynechávat.

Aerobní vs. anaerobní cvičení

Anaerobní cvičení zahrnuje krátké, rychlé a vysoce intenzivní cviky, při kterých tělo nevyužívá kyslík jako při kardio (aerobních) aktivitách. Místo toho anaerobní aktivity rozkládají glukózu, která se již nachází ve svalech.

Často existuje šedá zóna, kde se aerobní a anaerobní cvičení překrývají. Vaše aerobní cvičení se může změnit v anaerobní, pokud zvýšíte intenzitu za hranici, kdy jste schopni tuto činnost udržet. 

V souvislosti s tím existuje termín anaerobní práh, který označuje nejvyšší intenzitu cvičení, kterou můžeme udržet po delší dobu, aniž by se nám v krvi výrazně zvýšil laktát. Co se týče anaerobního tepu, jedná se o hodnotu nad 175 t/min.

Druhy anaerobního cvičení

druhy anaerobního cvičení

Jak už bylo uvedeno výše, jedním z druhů anaerobního cvičení je HIIT, během kterého se střídají rychlé aktivity (skákání přes švihadlo, běh…) s těmi pomalejšími.

Mezi další druhy anaerobního cvičení patří silový trénink, během kterého zvedáte těžké váhy. A v neposlední řadě také kalinestika.

Zdravotní výhody

Mezi hlavní benefity anaerobního cvičení patří třeba posílení kostní hmoty. Na druhou stranu, pokud trpíte osteoporózou nebo úbytkem kostní hmoty, který jí sice ještě nedosahuje, ale nejste úplně fit, tyto druhy cvičení pro vás nejsou kvůli zvýšenému riziku úrazu vhodné.

Dále anaerobní cvičení nabízí:

  • Efektivní podporu hubnutí
  • Růst aktivní svalové hmoty
  • Udržování aktivní svalové hmoty i ve starším věku

Na co si dávat pozor?

zásady anaerobního cvičení

Anaerobní cvičení je opravdu náročné, takže je důležité dbát na jeho správné provedení. Jinak hrozí, že byste si mohli dokonce i ublížit. A to určitě nechcete.

Proto:

  • Se před cvičením vždy alespoň 5 minut rozehřívejte
  • Před trénováním malých svalů dávejte přednost tréninku skupin větších svalů
  • Zátěž zvedejte až tehdy, kdy vám malá přijde příliš snadná (a to nebude hned)
  • Vždy točte cca 10 cviků během jedné lekce
  • Preferujte správnost provedení cviku před rychlostí jeho provedení

Po nějaké době se navíc může stát, že cviky ztratí svou účinnost. Z toho důvodu se nezdráhejte měnit druhy pohybových aktivit a jejich zátěž.

Jak už navíc bylo jednou uvedeno výše, v případě zdravotních problémů se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem, protože ne pro všechny je tento typ cvičení bezpečný.

Pro získání větší jistoty v tělocvičně si pak neváhejte zaplatit osobního trenéra, který se ujistí, že vše děláte správně.

Mohlo by vás zajímat:  Bikini fitness – poradíme vám, jak začít
Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení