Kvůli astmatu rozhodně nemusíte své dítě omlouvat z tělocviku. Příklad najdete třeba u známé tenistky Petry Kvitové, desetibojaře Tomáše Dvořáka, dále je to man Ševele, Haile Gebrselassie, Cathy Freemanová nebo legendární plavec Mark Spitz. S touto nemocí lze sportovat totiž i vrcholově a jak vidíme, můžete i vyhrávat. Na co si dát pozor a jak se chovat při sportu, pokud trpíte astmatem?
Astma často vyřazovalo účastníky z turnajů a sportovních akcí. Dnes už se lékaři na astma dívají jinak a pohyb naopak doporučují. Udržuje fyzickou kondici a posiluje imunitní systém. Výborné je třeba plavání nebo cyklistika, které zvyšují kapacitu plic, což se astmatikovi hodí. Pohyb sám o sobě sice jako prevence astmatu nefunguje, protože se na jeho vzniku značně podílejí genetické dispozice, souhra faktorů a vlivů zahrnující i dlouhodobý stres nebo vystavení se různým druhům alergenů.
Obsah článku
Astma bronchiale
Astma bronchiale neboli průduškové astma je chronické zánětlivé onemocnění malých dýchacích cest, při kterém dochází k opakujícím se zánětlivým procesům. Ty vznikají v reakci na různé stimuly z vnějšího prostředí, třeba alergické reakce na pyly nebo roztoče. Existuje i pozátěžové astma, které je vyvoláno zátěží zejména v zimních měsících.
Akutní a chronické astma
Zánětlivá reakce je akutní a chronická. Akutní projevy znají všichni, co zažili akutní astmatický záchvat. Mezi základní symptomy patří pocit těžkosti a stísněnosti na hrudníku, dechová nedostatečnost, kdy není možné vydechnout, ale obtížný je i nádech, hvízdání při výdechu nebo dráždivý a suchý kašel. Chronická forma zánětu způsobuje přestavbu dýchacích cest, která se projevuje trvale se zhoršující funkčností dechového aparátu a častěji se opakujícími akutními záchvaty s uvedenými příznaky.
Sport a astma
Zákaz sportu se dnes objevuje výjimečně, při těžkých formách tohoto onemocnění. Trénované tělo se s ataky astmatu vyrovnává mnohem lépe. Záleží však na stupni tohoto onemocnění. Sportovat se zakazuje u těžkých a obtížně léčitelných typech astmatu. U lehké nebo středně těžké formy astmatu, které je při léčbě zcela pod kontrolou, se fyzický pohyb dokonce doporučuje a je možné sportovat i závodně nebo vrcholově. Dalším důvodem, proč by se měli astmatici pravidelně věnovat pohybu je prevence před obezitou, která krátí dech už sama o sobě a statikům značně neprospívá.
Potíže s astmatem
Astmatiků stále přibývá. Dnes má v dětství astma v nějaké formě už každé desáté dítě. Část z nich musí dokonce používat i příruční inhalátor ve spreji, které známe pod pojmem dýchátka nebo dýchadla. Více astmatem trpí chlapci než dívky. Část z nich z astmatu vyroste a mezi dospělými udávají statistiky už jen 5 % astmatiků a překvapivě zde už zase převažují naopak ženy. Sportovat může i ten, kdo má astma již od dětství, ale i ten, komu se astma projeví až v dospělosti. Pokud jsou astmatici léčeni, nemají obtíže a dodržují všechna doporučená opatření, tedy zejména nekouří, při sportu jim žádné ohrožení nehrozí.
Astma a trénink
Některým astmatikům se dostaví potíže po velké fyzické námaze a nehodí se pro ně vrcholový sport jako běh. Neznamená to však, že by se neměli hýbat vůbec. Například vytrvalá chůze v ostřejším tempu je velmi prospěšná. Astmatici by se měli před tréninkem více zajímat o to, jaké je počasí a dát si pozor v extrémních situacích, kdy je třeba velké horko, silný mráz nebo vyšší obsah smogu v ovzduší, jenž mohou vést k dýchacím potížím.
Astma, sport a medikace
Mezi nutná opatření při sportu u astmatiků patří medikace, tedy užívání léků. Pokud je to prospěšné, užívají se léky dlouhodobě a preventivně, aby se předcházelo astmatickým záchvatům. Léky současně zabraňují stále většímu poškozování sliznice dýchacích cest.
Základem léčebné terapie jsou protizánětlivé léky, hlavně kortikosteroidní hormony a beta2-mimetika, které se podávají v inhalátorech. Díky této formě užívání nemocným stačí o dost nižší dávka, než je u formy tablet. Dále se podávají inhalačně léky pro uvolnění stažených hladkých svalů v plicích. Nové přípravky kombinují oba typy léků v jednom inhalátoru. Dlouhodobé preventivní se předepisuje všem astmatikům a pro sportovce platí dodržování lékařských doporučení a pravidelnost užívání těchto prostředků dvojnásob.
Léky by se měly aplikovat 15 minut před cvičením a následovat by měla dechová rozcvička. Při záchvatu je třeba okamžitě přestat se cvičením, zaujmout polohu v sedě a lehkém předklonu, ve které se nejlépe dýchá a ihned aplikovat úlevové prostředky.
Postupy léčby astmatu
Léčba astmatu zahrnuje léčbu farmakologickou i nefarmakologické postupy. Vzhledem k tomu, že jde o zánětlivé onemocnění, je nutná důsledná eliminace dalších zánětů, ať už bakteriálních nebo virových. Je třeba zjistit, co je specifický spouštěč a vyhnout se mu. Při senné rýmě a záchvatech vyprovokovaných pyly se vyvarovat pobytu v přírodě. Při pozátěžovém astma nejsou v zimě vhodné běžky, kdy hluboké dýchání studeného a suchého vzduchu vyprovokuje záchvat. Lepší je posilovna, tělocvična, bazén nebo squashová hala.
Astma a doping
I když tyto medikamenty zvyšují kapacitu plic, nelze je považovat za doping. Pokud je bere člověk, který má diagnostikované astma, o doping nejde. Už se sice u sportovců, jenž nejsou astmatiky, objevilo užívání inhalátorů pro dosažení vyšších výkonů, ale u skutečného dopingu se používají mnohem silnější podpůrné prostředky. Přesto jsou některé léky na astma a alergie u vrcholových sportovců zakázány a brány jako nedovolená podpora. Zejména klenbuterol, který zlepšuje trakční kinetiku svalu a urychluje svalovou kontrakci. Pak se musí najít u sportovců vhodné alternativy těchto prostředků.