Nebaví Vás běhat samotnou? Zkuste to s hudbou, nebo s kamarádkou

photo-1523321826514-fcd51dbe0c2e
Zveřejněno: 23.5.2019

Běhání je v posledních několika letech na prvních příčkách nejoblíbenějších sportů. Občas se ale stane, že se dostanete do stereotypní rutiny. Nebo hůř – chcete začít běhat, ale samotnou vás to nebaví. Víte, jak tuto krizi hravě překonat? 

Kdo pravidelně běhá (nebo se o to alespoň pokouší), ten ví, že se jedná o poměrně vděčný sport. Hlavně proto, že k jeho provozování není skoro vůbec nic potřeba. Stačí jen pohodlné oblečení, kvalitní boty a chuť pro sebe něco udělat.

Jenže, když s běháním začínáte, možná máte strach. Jste zvyklá žít ve společnosti dalších lidí a sdílet s nimi své zážitky. Představa, že si pravidelně vyběhnete jen tak samotná vám pro nový životní krok příliš motivace nepřidá. Ale abychom začátečníkům nekřivdili, problémy s motivací se mohou projevit i u těch, kteří si do teď vystačili sami.

Může se zdát, že jakmile přijdete o pozitivní náboj, je velmi těžké s tím něco udělat. Ve skutečnosti je ale řešení mnohem blíž, než si myslíte. 

Proč neběhat sama?

Člověk je tvor, který se velmi rád socializuje. Baví nás sdílet naše zážitky a dojmy. Týmovou aktivitou získáváme postavení ve skupině a budujeme silné společenské kontakty. Co se týče konkrétně běhání, další osoba může fungovat jako účinná berlička. Pokud se totiž jedná o podobně motivovaného jedince (či o někoho, kdo je k běhu motivován víc, než vy), spíše vás vytáhne ven i přesto, že se vám zrovna nechce.

Mnoho žen (více než mužů) má také strach, že u sportu samotné jen tak nevydrží a opět spadnou do své zajeté rutiny. Často se jedná o ty ženy, které nemají příliš silné pouto k aktivnímu pohybu. Rády by udělaly něco pro svou postavu i zdraví, ale běhají jen proto, že si to chtějí buď vyzkoušet, nebo je nenapadá žádný lepší způsob cvičení.

Jak najít motivaci a chuť k běhání?

Možností, jak si zpříjemnit, nebo alespoň trochu ozvláštnit pravidelné běhání je obrovská spousta. Dost možná zjistíte, že vás řada z našich tipů zprvu vůbec nenapadla. Sama ale uvidíte, že běhání nemá takřka žádné limity. Snad jen ty, které si dáte vy sama.

Běhání s hudbou

Asi nejklasičtější způsob, jak zahnat nudu během cvičení je poslech vaší oblíbené hudby. Tu můžete poslouchat buď na telefonu, nebo prostřednictvím nejrůznějších MP3 a MP4 přehrávačů. Velmi oblíbené jsou i aplikace typu Spotify, které zvládnou přehrávat i v režimu offline.

photo-1519625073050-2815233885ab

Výhodou je, že si sama můžete vytvořit svůj vlastní hudební list písniček, které vás buď podnítí k běhu rychlejším tempem, nebo se naopak skvěle hodí pro poklidné vyběhnutí do lesa. Hitem posledních několika let je i poslech inspirativních podcastů (mluveného slova), které slouží například k osobnímu rozvoji.

Mohlo by vás zajímat:  Tantrická jóga pro ženy

Pokud se rozhodnete tento způsob běhání vyzkoušet, dávejte pozor na to, abyste hudbu neposlouchala na co nejvyšší hlasitost. Nejen, že kvůli ní trpí vaše ušní bubínky, ale také se vystavujete většímu riziku nehody (třeba, když neslyšíte klakson auta, zvonek od kola atp.).

Běhání s kamarádkou

Dalším tipem, který se vám přímo nabízí je běhání s vaší kamarádkou. Ta vás totiž zná nejlépe. Patrně vás provázela v různých situacích a zvládne vás vidět nenamalovanou, rozcuchanou a zpocenou. Ke všemu vám pomůže překonat vaši přirozenou nechuť k pohybu.

Jenže, běhání s vám blízkou osobou je tak trochu dvousečná zbraň.

Vystavujete se totiž riziku, že: 

  • Ačkoliv vám kamarádka přislíbí pravidelnou účast při běhání, najednou nemá na běhání čas. (Ať už záměrně, nebo vlivem nedostatku času.) Pokud tedy nenajdete svůj vnitřní motor, z běhání nakonec nebude nic.
  • Vaše běhání se postupem času transformuje do posedávání na lavičce, které bude doplněné nekonečným tlacháním. Možná se skvěle pobavíte, ale to můžete dělat i jindy.

Kvalitní výběr parťačky pro běhání je tedy v tomto ohledu zcela klíčový.

Běhání se psem

Hitem posledních několika let je i běhání se psem. Lidé běhají s čivavou, zlatým retrívrem i s vlčákem. Samozřejmě, pokud je váš pes od přírody spíše aktivní a sportovně založený, bude to pro vás snazší, než když se budete snažit k pohybu přemluvit vašeho umazleného pekingského teriéra či pudlíka, kterým je nejlépe doma na gauči.

photo-1514895094592-76b5fb7667ee

Velkou výhodou je, že psi mají sami o sobě obrovské množství energie, takže si běhání s vámi budou vyloženě užívat. Také budou šťastní, že je během dne pořádně vyvenčíte, za což vám budou neskonale vděční.

Než se však do běhání s vaším čtyřnohým miláčkem pustíte, zvažte: 

  • Zda je váš pes v dostatečně dobré kondici (může být starý, po úrazu, po operaci…)
  • Návštěvu veterináře v případě, že si nejste zdravotním stavem svého psa jistá
  • Zakoupení výživových doplňků (pro vás) i pro psa (důležitý je hlavně kolagen, který chrání klouby)
  • Pořízení vhodného vodítka (zadrhávací vodítka, a vodítka která držíte v ruce jsou pro běhání zcela nevhodná)

Se psem je také vhodnější běhat po lese než po vašem místním sídlišti. Rozhodně by vám neměla chybět ani voda k napití pro oba a záložní pytlíky na exkrementy. V terénu nezapomínejte ani na ochranu proti klíšťatům (taktéž pro oba).

Dost možná bude potřeba psa i trochu usměrnit. Pokud budete běhat na nedaleké cyklistické stezce, rozhodně není žádoucí, aby se váš miláček pletl ostatním pod kola.

Mohlo by vás zajímat:  Hlavní je chodit

Běhání s kočárkem

Jste maminka a nemáte dostatek možností hlídání? Být matka není výmluva. Běhat se dá pohodlně i s kočárkem. Samozřejmě, je potřeba běhat trochu více s rozmyslem. Jen tak totiž předejdete nepříjemným nehodám. Dost možná bude potřeba trochu investovat. Na druhou stranu, vaše peníze se vám velmi brzy vrátí. (Především na vaší pohodě, zdraví i postavě.)

Než vyběhnete poprvé, zajistěte si: 

  • Vhodný kočárek (ideálně určený přímo na běhání)
  • Pořiďte dítěti kvalitní ochranu před sluncem i před deštěm (různé pláštěnky a potahy na kočárek a podobně)
  • Dítě by mělo být oblečené úměrně venkovnímu počasí (platí hlavně pro chladnější a zimní dny, kdy prochladne rychleji než vy)

photo-1542128961-ccec213a5c53

Zda je pro dítě běhání s kočárkem vhodné je dobré konzultovat i s lékařem. Určitě neběhejte s dítětem, které samo ještě neudrží vzpřímenou hlavu. Také myslete na to, že dítě bude chtít v průběhu běhání jíst, nebo uspokojovat jiné fyziologické potřeby, takže je dobré mít u sebe všechno potřebné. Určitě se připravte i na to, že dítě nemusí být z prvního běhání zrovna nadšené (je to pro něj úplně nová zkušenost). Bude možná nutné si běhání s ním naplánovat na dobu, kdy se bude cítit uvolněně a příjemně. (Například po vyspání, po jídle, po společném hraní si…)

Běhání ve skupině

Posledním a neméně zajímavým řešením je, abyste se zapojila do některé lokální běžecké skupiny. Může se jednat o oficiální běžecký klub, nebo o partu nadšenců, kteří se o víkendu či po práci mile rádi proběhnou.

photo-1452626038306-9aae5e071dd3

Běhání si užijete i v případě, že se zúčastníte běžeckých akcí. V průběhu roku se konají různé charitativní a vytrvalostní běhy. Oblíbená je i účast na maratónech a závodech. Ty jsou určené jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé běžce. Tím, že se do některé z těchto akcí zapojíte získáte spoustu skvělých zážitků a cenné kontakty na další nadšence ve vašem okolí.

Zároveň si otestujete své vlastní schopnosti. A kdo ví? Třeba zjistíte, že jste schopná uběhnout mnohem delší trasu (nebo čas), než jaký byste bývala čekala.

Shrnutí

Jak vidíte, možností, jak si ozvláštnit pravidelné běhání je velká spousta. Výhodou je, že jsou vhodné i pro ty z vás, které o pravidelném běhání teprve přemýšlí a nejsou si jisté, jak by měly začít. Také vidíte, že běhat se dá i v případě, že máte čtyřnohého přítele, nebo malé dítě. V těchto případech je ale dobré nepodcenit situaci a na běhání se řádně připravit. Jen tak totiž nedojde k nechtěnému zranění či nehodě, které byste si mohla dlouho vyčítat.

Jak překonáváte nechuť k běhání vy? Vyzkoušela jste některou z výše uvedených metod? Budeme rádi, když se o své zkušenosti podělíte do komentářů. 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení