Bikini fitness – poradíme vám, jak začít

pexels-photo
Zveřejněno: 27.1.2020 , datum poslední aktualizace: 21.6.2023

Vánoční hodování se neblaze projevilo na tvaru vaší figury? V tom případě asi začínáte hledat účinnou dietu, která by byla spojená se zdravějším životním stylem. Tím může být třeba Bikini fitness. Co všechno obnáší si povíme v dnešním článku.  

Máte ráda sport, ale zároveň máte pocit, že po něm nikdy nevidíte vytoužené výsledky? V tom případě jde nejspíš o to, že se cvičením a výživou nezabýváte komplexně. (Případně správně.) Pak můžete na vytrénované modelky ze sociálních sítí koukat třeba hodiny, ale stejné mety dosáhnete jenom velmi těžko.

Než abyste se ale pustila do nějaké vyloženě nezdravé (redukční) diety, prostřednictvím které přijdete maximálně o svaly, zkuste najet na celkově zdravější životní styl, ve kterém má hlavní slovo zdravá a vyvážená strava (s velkým podílem kvalitních bílkovin), kardio cvičení a v neposlední řadě také posilování. A kdo ví? Třeba se budete moci jednoho dne přihlásit na soutěž Bikini fitness.

Jak na to? 

Co je to Bikini fitness?

Bikini fitness je (dnes) převážně ženská disciplína, která je postavená hlavně na vypracovaném a přiměřeně vyrýsovaném těle. Jednoduše řečeno, ženy, které mají postavu vhodnou pro Bikini fitness bychom mohli označit za majitelky dnes tolik moderního Bikiny body. (Perfektního těla do plavek.)

Abyste se mohla do této kategorie dostat, je potřeba se zamyslet nad vaší cvičební rutinou. Je sice hezké, že chodíte třikrát týdne na zumbu a ve volných chvílích se věnujete super ženskému tanci. U těchto aktivit ale nenaberete skoro žádnou svalovou hmotu. (Nebo až za dlouho a značně nerovnoměrně.) Právě vyrýsované svaly jsou ale jedním z hlavních poznávacích znaků Bikini fitness.

Nemusíte mít ale strach, že by v něm měly šanci jen nepřirozené a mužsky vypadající kulturistky. Právě naopak. V soutěžích Bikini fitness vyhrávají hlavně ty ženy, které mají jemně, až středně vyrýsované svaly, ale stále vypadají jako ženy.

Jak začít s Bikini fitness?

Pokud jste byla do dnešního dne tak trochu gaučová brambora, rozhodně nepočítejte s tím, že pro vás bude disciplína Bikini fitness procházka růžovou zahradou. (To ostatně není ani pro ženy, které pravidelně trénují.) Pokud ale vydržíte a nevzdáte to v půlce, uvidíte, že vaše tělo bude vypadat lépe než kdy předtím.

Mohlo by vás zajímat:  10 věcí, které byste v létě měli stihnout. Zvládli jste už něco?

Před (finální) soutěží Bikini fitness, kdy se budete měřit se svými soupeřkami v jedné kategorii byste měla mít:

 • Dobrou motivaci
 • Pod kontrolou svůj jídelníček
 • Dobrý tréninkový plán
 • Čas
 • Finance

Kdo to myslí se soutěžemi v Bikini fitness vážně, pro toho je velmi důležité si uvědomit, že jeho snaha musí vycházet z jasných a pevných základů.

V první řadě se zkuste zamyslet nad tím, proč vás Bikini fitness vlastně tolik láká. Děláte to kvůli sobě? Chcete ukázat chlápkovi, který vás nechal, že máte na něco lepšího? Anebo to děláte proto, že už se vám nechce do konce života cvičit?

pexels-photo-416809

Každý, kdo uvažuje alespoň trochu racionálně chápe, že jít do něčeho tak náročného má smysl jen v případě, že to děláte pro sebe a chcete si tuhle záležitost maximálně užít. Jenom tak vám nebude líto všeho, co budete muset pro své místo na soutěži udělat. Je možné, že se ani tak úplně nevyhnete svodům, které představují drogy, nebo nějaké další pochybné praktiky. S vědomím toho, co je pro vás dobré ale pro vás bude jednodušší jim říct striktní NE.

Taky je potřeba si ujasnit, zda si můžete dovolit trávit téměř všechny dny v týdnu cvičením. Nejde jen o to, jak náročnou máte práci, ale i o to, zda to vaše děti, manžel (nebo partner) zvládnou. Muž vás také nebude muset chtít v této oblasti bezpodmínečně podpořit.

Co se týče ceny Bikini fitness, do ní zahrňte:

 • Zdravé jídlo
 • Permanentku do fitka
 • Trenéra 
 • Solárium/samoopalovací přípravky
 • Poplatky za soutěže
 • Cestovné a stravné (během výjezdů)
 • Vhodné bikiny a boty (které odpovídají pravidlům soutěže)
 • Další nepřímé náklady (hlídání dětí, paní na úklid…)

Poslední věc, na kterou byste měla během svých příprav myslet je ta, že vrcholem vašich příprav bude vystoupení před lidmi. Což znamená, že budete muset překonat případnou trému.

Jak začít s cvičením?

To, jak bude vaše cvičení efektivní záleží dost na tom, zda si zaplatíte osobního trenéra, který vám pomůže vyladit vaši formu k dokonalosti, nebo se do toho pokusíte vplout čistě sama za sebe.

Pokud se rozhodnete pro variantu číslo dvě, sice trochu ušetříte, ale vaše výsledky nemusejí být stejné. Navíc, pokud budete cvičení provádět příliš intenzivně, nebo špatně, můžete si ublížit.

Mohlo by vás zajímat:  Nemáte čas na posilovnu? Začněte cvičit v pohodlí domova

pexels-photo-2247179

Úplně nejlepší bude, když se nebudete věnovat jen posilování, ale zaměříte se i na tolika lidmi nenáviděné kardio. (Běh, jízda na kole, tanec, skákání přes švihadlo…) To vám pomůže dostat se do fáze, kdy tělo začne uvolňovat (a tím pádem i spalovat) tuk. Samotné kardio ale dlouhodobě nic moc neřeší, protože vaše tělo bude po něm vypadat jinak než po posilování.

Podívejte se také: Cviky na hamstringy 

Posilování je důležité proto, že se vám vyrýsuje postava. Svaly vám taky pomohou spálit větší množství kalorií, protože jejich udržení je pro tělo dost náročné. (Zjednodušeně řečeno, svaly na svůj provoz spotřebují extra velké množství energie.) Pokud ale budou zakryté tukem, tak je sice budete mít, ale nebudou na první pohled tak dobře vidět. (Čímž se opět dostáváme k důležitosti kardia.)

Pokud vám smíme radit, jděte na to od lesa a: 

 • Každý den se věnujte posilování jiné tělesné partie (takže tělo bude moci průběžně regenerovat)
 • Nenakládejte si hned co největší váhu
 • Dodejte tělu bílkoviny, vitamíny, minerály a další živiny (každý den)
 • Nezapomínejte na protahování před zahájením a po dokončení cvičení

Jídelníček a dieta pro Bikini fitness

photo-1539137071648-943c78fcbc84

Co si budeme povídat. Během příprav na Bikini fitness soutěže budete muset dbát i na jídelníček a dietu. To znamená sbohem párkům, chipsům, hranolkům, dortíkům a dalším laskominám, kterými si spravujete perný den.

Místo nich do své stravy zařaďte:

 • Vejce
 • Ovesné vločky
 • Mandle
 • Libové maso
 • Rýži
 • Kvalitní arašídové máslo
 • Banány
 • Avokádo
 • Rajčata
 • Brokolici
 • Lněné semínko
 • Zelené fazolky

Potravin, které můžete jíst existuje dost. Mělo by ale platit, že se budete vyhýbat ovoci a dalším potravinám, které obsahují sacharidy a škroby. (Případně je si je nebudete dopřávat ve velkém.)

Pokud chcete pro sebe udělat ještě něco navíc, udělejte si výlet do obchodu se sportovní výživou a nakupte si proteiny. (Třeba v prášku.) Vhod vám nejspíš přijde i kloubní výživa, která zamezí rychlému a bolestivému opotřebení kloubů během náročného tréninku.

Zajímali jste se někdy o Bikini fitness? Případně, byli jste na nějaké soutěži? Napište nám své zážitky a zkušenosti do komentářů. 

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení