Bolest svalů po cvičení: 8 tipů, které vám s ní pomohou

pexels-jonathan-borba-3076516
Zveřejněno: 19.1.2023 , datum poslední aktualizace: 9.2.2023

Cvičení je rozhodně záslužná činnost, protože kromě toho, že podporuje redukci hmotnosti a dobrou náladu, udržuje aktivní svalovou hmotu. Problém je v tom, že když to přeženeme, druhý den se nemůžeme ani hnout. Dá se od tohoto problému nějak osvobodit? Pokud chcete vědět víc, v tom případě určitě pokračujte ve čtení.

Svalová bolest už alespoň jednou překvapila každého. Když byla hodně velká, dost zásadně snížila naši chuť v pohybové aktivitě pokračovat. To je chyba, protože jak se svaly začnou více trénovat, častá a intenzivní bolest mnohdy ustoupí. Navíc, když své úsilí rychle vzdáte, nemůžete očekávat, že se v dohledné době dopracujete k vysněné (štíhlé) linii.

Jelikož vás může bolest překvapit ještě v ten stejný den, nebo druhého dne ráno, je dobré vědět, co máte v takové situaci dělat. Následně pro vás bude rekonvalescence a další cvičení mnohem jednodušší.

Pokud jste připraveni, tak můžeme jít na to.

Protahování

Bolest svalů po cvičení: 8 tipů, které vám s ní pomohou

Nejlepší věcí, kterou pro sebe můžete udělat, je to, že se rozhodnete věnovat důkladnému protahování. Vzhledem k tomu, že bolavý sval je v bolestivé kontrakci, protažení mu pomůže v tom, aby se vrátil po pohybové aktivitě zpátky do klidového režimu. Pokud se na protahování necítíte, pomůže vám i chůze s plaváním.

Odpočinek

Pokud se cítíte opravdu špatně, neměli byste posouvat limity své tolerance, zvlášť, pokud na ně ještě nejste připraveni. Z toho důvodu se často doporučuje, abyste si trochu odpočinuli a pokračovali jste v pohybové aktivitě až ve chvíli, kdy bolest pomalu ustupuje.

Teplý obklad

S tímto tipem byste měli zacházet velmi opatrně, protože ne vždy jde o nejlepší řešení. V úvahu pro vás může obklad přicházet, pokud bolest přetrvává i po 48 hodinách. Teplo dovede stimulovat prokrvení svalu, což vede k jeho lepší a rychlejší regeneraci.

Masáž

Bolest svalů po cvičení: 8 tipů, které vám s ní pomohou

Dalším způsobem, jak můžete odstranit nepohodlí po cvičení, které je způsobeno stažením svalů, je jemná masáž bolavého místa. Opět navíc dojde ke zvýšenému prokrvení tkáně, což podpoří svalovou regeneraci.

Lék na bolest

V případě, že je bolest opravdu nesnesitelná, může pro vás přicházet v úvahu užití léku na bolest. Mělo by se ale jednat až o poslední možné řešení.

Hydratace

Aby svaly fungovaly správně, je důležité, abyste v průběhu cvičení a po něm pili dostatečné množství (vhodných) tekutin. V takovém případě přispějete k lepší hydrataci organismu, která je důležitá i pro svaly. V úvahu pro vás mohou přicházet sportovní nápoje, zelený čaj nebo třeba voda s čerstvým ovocem a bylinkami.

Jídelníček

Bolest svalů po cvičení: 8 tipů, které vám s ní pomohou

Pokud bylo cvičení opravdu náročné, do půl hodiny od jeho skončení byste měli sníst nutričně hodnotné jídlo. Jeho součástí by mělo být dostatečné množství proteinů, sacharidů a vitamínů. (Což může být například řecký jogurt s hrstí lesního ovoce.)

Spánek

Organismu při rekonvalescenci po cvičení pomůže i to, když nebudete zanedbávat délku a kvalitu svého nočního spánku. Nezapomínejte na to, že během spaní dochází k opravě tkání, jejich obnově a růstu, což platí i pro svaly.

Kdy jít raději k lékaři

Někdy může za bolestí stát skutečnost, že jste si při cvičení způsobili úraz. V případě, že bolest nepolevuje v řádu několika hodin (cca 48/72), trpíte vážnými otoky, nemůžete se vůbec hýbat (natož se třeba postavit na nohy) a podobně, neměli byste otálet a měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Může jít například o přetržený vaz nebo o úraz svalu. Proto nepřeceňujte své možnosti a nakládejte si na sebe jen tolik, kolik jste schopni zvládnout.

Jak bojujete proti bolesti svalů po cvičení vy?

Mohlo by vás zajímat:  Závěsný systém TRX efektivně posílí svaly celého těla

Zdroje informací

https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/sore-muscles-dont-stop-exercising – Bolavé svaly po cvičení (anglicky)

https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/sore-muscles-after-workout – 5 tipů, co na bolest svalů po cvičení (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/fitness/quick-fixes-for-sore-muscles.aspx – Tipy na bolavé svaly po cvičení (anglicky)

 

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení