Nemáte čas na cvičení? Zacvičte si před prací

photo-1484452330304-377cdeb05340
Zveřejněno: 14.12.2018

Chcete žít zdravě, ale vaše pracovní vytížení vám nedovoluje trávit několik hodin denně v tělocvičně? I to se dá zvládnout. Tedy ovšem v případě, že si ráno trochu přivstanete. Pojďte se podívat na to, jak si můžete zacvičit ještě před odchodem do práce.

Cvičení je pro zdraví lidského těla naprosto zásadní aktivitou. Nejen, že pohyb zpevňuje kosti, ale také vám vykouzlí krásné a atraktivní tělo. Při správně zvoleném sportu a zátěži se vám také do krve vyplaví hormony štěstí, takže váš den bude najednou mnohem veselejší.

Jak ale skloubit váš náročný pracovní a mnohdy i rodinný život s péčí o sebe? Zvlášť, když z práce odcházíte až v pozdějších odpoledních hodinách a hned na to se musíte postarat o ostatní členy rodiny?

Abyste nemuseli šidit sami sebe, můžete vyzkoušet cvičení po ránu. 

Nestíháte cvičit přes den? Zacvičte si ráno

Odpolední a večerní cvičení pro vás může být náročné. Než se dostanete z práce do tělocvičny, už se vám zpravidla nic nechce. Do toho musíte obstarat nákup a udělat s dětmi úkoly. Než se nadějete, zjistíte, že je čas tak akorát na to ulehnout do postele. A při tom se sami na sebe zlobíte, protože jste opět porušili svůj cvičební plán.

photo-1521175776577-f8e0c1e5ecb7

Možná byste se měli zamyslet nad tím, zda trochu nezměníte svůj denní program a místo toho, abyste se po práci honili za nereálnými cíli, nezařadíte svůj pravidelný pohyb do časnějších ranních hodin.

Na ranním cvičení není nic špatného

Možná si říkáte, že cvičení po ránu není nic pro vás. Co byste ale řekli na to, kdybyste se ráno v klidu probudili a měli čas jen pro sebe? Nikdo by vás nerušil neustálými dotazy a mohli byste se plně soustředit na to, co právě děláte.

Mohlo by vás zajímat:  5 tipů, jak nabrat svaly bez posilovny: Dodržujte stravu!

I přesto se mnoho lidí stále zdráhá do ranního cvičení pustit. S tímto rozhodnutím se pojí celá řada obav a předsudků.

Mezi ně patří:

 • Neochota vstát časněji
 • Nutnost připravit snídani
 • Nutnost buzení dalších členů rodiny
 • Strach z ranního nestíhání a úpravy zevnějšku
 • Strach ze zápachu v práci

Ve skutečnosti se ale jedná spíše o výmluvy, proč od ranního cvičení upustit. Jak víme, řada lidí jsou spíše noční sovy, které si rády přispí. Mnohdy ale stačí vstát i jen o půl hodiny dříve.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro ranní cvičení, určitě dávejte pozor na jeho dobře zvolený typ. Pokud se chystáte na náročnější cvičení s vysokou zátěží, rozhodně k celkovému času připočítejte i čas potřebný pro snídani. Mohlo by se totiž stát, že vaše tělo nebude mít dostatek energie a živin pro budování svalové hmoty. V takových případech je vhodné sníst alespoň malou snídani, kterou mohou být cereálie, jogurt a kousek ovoce.

photo-1504712598893-24159a89200e

Jestli-že ale plánujete menší zátěž, například při cvičení jógy, můžete si dovolit trochu podvádět a cvičit už na lačný žaludek.

Někoho by mohl namítnout, že bez snídaně jeho váha během cvičení klesá mnohem rychleji než v případě, že se před cvičením nasnídá. Nenechte se zmást rychlým efektem. Při dlouhodobém aplikování tohoto modelu své tělo naopak značně limitujete.

Jaké jsou výhody/nevýhody

Důvodů, proč cvičit hned ráno po probuzení je hned několik.

 • Ráno jste plní energie
 • Nikdo vás neruší
 • Máte čas jen pro sebe
 • Nastartujete svůj metabolismus
 • Vyplavíte do krve hormony štěstí, které vám zlepší celý den

Stejně tak ale existuje i řada nevýhod.

 • Musíte vstát dřív
 • Můžete být ospalí
 • Nemáte chuť na jídlo a cvičit na lačno se vám nechce
 • Vystavujete se riziku nedostatku času
 • Po cvičení si budete muset dát sprchu
Mohlo by vás zajímat:  Podvrtnutý kotník je časté a velmi nepříjemné zranění

Při srovnávání informací z obou táborů je nutno podotknout, že převažují spíše důvody pro to ranní cvičení alespoň zkusit. Abyste mohli zhodnotit, zda je ranní cvičení pro vás je však potřeba několik týdnů vydržet.

photo-1533228705496-072ca298b122

Začátky bývají těžké, proto se může lehko stát, že své úsilí vzdáte již po prvním časnějším vstávání. Je to přirozené. Ráno se vám nechce vstávat a nemusí se hned dostavit kýžený efekt. Proto zkuste vydržet alespoň 3 týdny. Poté si tělo i mysl na nový režim zvyknou. Teprve pak můžete zhodnotit, zda negativní pocity vůči rannímu cvičení přetrvávají, nebo se jednalo jen o těžký start.

Příklad tréninku před prací

Nejvíce lidí vám dosvědčí, že úplně tím nejjednodušším způsobem cvičení, kterým můžete začít je běh. Můžete začít běhat pomalu a na kratší vzdálenost do doby, než si troufnete na trochu delší trasu a svižnější tempo.

photo-1523321826514-fcd51dbe0c2e

Pokud chcete docílit vypracovaného těla, pak můžete ráno zaběhnout do posilovny. Výhodou cvičení v posilovně je fakt, že je vám k dispozici široká škála přístrojů. Nevýhodou může být fakt, že některá centra otevírají až v pozdějších hodinách.

Vhodným cvičením po ránu je i domácí posilování s vahou vlastního těla. Velkou výhodou je, že k němu nic nepotřebujete a můžete čas trávit doma. Nevýhodou ale může být buzení ostatních členů rodiny, a i případných sousedů. Pak je možná dobré přemýšlet o pomalé a relaxační józe.

Ranní cvičení rozhodně stojí za to vyzkoušet. Máte s ním zkušenost? Dejte nám vědět do komentářů.

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení