Hypopresivní metoda

Břicho, Cvičení
Zveřejněno: 12.1.2016 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Kdo by v dnešní době nechtěl mít štíhlý pas? Ze všech stran nás ovlivňují plakáty a reklamy fitness dívek a mužů s vypracovanými břišními svaly. Možná právě i Vy trávíte Váš volný čas v posilovně a děláte spoustu sedů lehů, ale stále nevidíte požadovaný výsledek? Nejen Vám bych ráda představila novou revoluční cvičební metodu, kterou docílíte užšího pasu za velmi krátkou dobu a mnoho dalších zlepšení. Mezi ty nejdůležitější patří zlepšení držení těla, odbourání bolesti zad, prevence a léčba močové inkontinence stresové, zpevnění pánevního dna, zlepšení sportovních výkonů a také sexuálních funkcí.

Jedná se o Hypopresivní metodu, kterou objevil v 80. letech belgický doktor Marcel Caufriez a nejprve ji aplikoval v poporodní rehabilitaci. Jeho záměrem bylo objevit metodu, kterou by se posilovaly hluboké svaly břišní, ale bez negativního dopadu na ženské pánevní dno a meziobratlové ploténky, které bývají často přetěžovány.

Tato metoda je posturální dechové cvičení, které se skládá ze souboru přesně definovaných pozic a rytmicky se opakujícího dýchání s aktivním využitím pohybů bránice. Cílem tohoto cvičení je snížení tlaku v hrudní, břišní a pánevní dutině a zároveň zpevňování vnitřních svalů břišních – tj. svalu transversálního a šikmích bočních. Pravidelným opakováním se specifické držení těla spolu se svalovými kontrakcemi, zapisují do našeho nervového systému a tak se pro nás stávají přirozené a automatické. To znamená, že budeme stát rovněji, nebudou nás bolet záda a uvidíme naše břicho pložší a pevnější a to bez nějakého úmyslného zatínání.

Jak již bylo řečeno jedná se o dechovou metodu, která využívá dechových pauz po výdechu- apnoe. Tudíž dochází po krátkou dobu k hypoxii, která má vliv na zvýšení sportovních výkonnů a má pozitivní vliv na spalování energie. Také lidé co trpí asmatem, pocítí velké zlepšení v dýchání třeba při běhu. Na druhou stranu dochází k uvolnění bránice, což má vliv na náš psychický stav a držení těla. Během dechové pauzy vtahujeme bránici směrem vzhůru, tím dojde k podtlaku, který vyvolá reflexní cestou svalovou kontrakci břišních svalů a svalů pánevního dna. Pravidelným opakováním se pak zapisuje vše do našeho nervového systému a stává se tak pro nás automatické. V tomto spočívá podstata této metody, avšak bez konktrétního držení těla by nebyla metoda ucelena.

Mohlo by vás zajímat:  Mrzne až praští, tak hurá na hory

Je třeba zmínit rozdíl mezi klasickými cviky na břicho vs. Hypopresivní metoda

Klasickými cviky myslím klasické sklapovačky, sedy lehy, zvedání nohou, trupu nebo obojího najednou. Tímto způsobem posilujeme hlavně příčný břišní sval, který pokud bude pokryt silnou vrstvou tuku, nebude stejně vidět. Opakováním sklapovaček tento tuk nezmizí, jak si ještě někteří lidé myslí. Nehledě na to, že při špatném provádění si můžeme poškodit krční nebo bederní páteř. Při těchto cvicích dochází k nárustu nitrobřišního tlaku, který může v některých případech oslabit naše pánevní dno. To může mít dále za následek: močovou inkontinenci, vyhřeznutí ploténky, sexuální dysfunkce či zácpu. Je spousta studií, které prokazují, že veškerá aktivita nejen sportovní, během které dochází k nárustu nitrobřišního tlaku, může způsobit močovou inkontinenci. Už to není téma jen starších žen, které měly děti. Častěji se setkáváme s tímto problémem hlavně mezi sportovkyněmi, které se aktivně věnují atletice (hlavně vzpěru), sportovnímu aerobiku, cross fitu..atd…

Nutno uvést, že v roce 1982 bylo zveřejněno na 65. kongresu anatomické asociace v Limoges, že v břišních svalech převládají svalová vlákna typu I. (slow oxidative) nad ostatními, tudíž by se nemělo přistupovat k břišním svalům stejně jako například ke svalům hýžďovým, kde je jiný poměr svalových vláken.

Oproti tomu Hypopresivní metoda zvyšuje klidový svalový tonus břišních svalů. A to svalu transversálního, který vytváří přirozený korzet našemu tělu a šikmích bočních svalů, které dělají tvar našeho pasu. Ke svalové kontrakci dochází reflexní cestou pomocí nervového systému. Velmi blahodárně působí po porodu, kdy navrací ženské vnitřní orgány na své původní místo. Přehled pozitivních účinků na naše tělo:

  • zúžení obvodu pasu (až 8%)
  • tonická relaxace bránice
  • aktivace břišních svalů a svalů pánevního dna
  • zlepšení držení těla
  • zvyšuje metabolismus
  • zlepšuje sexuální funkce
  • zvyšuje dechové parametry
  • prevence a léčba močové inkontinence, všech typů kýl a diastázeHypopresivní metoda je složitější než klasické břišní cviky. Klade se velký důraz na držení těla. A proto je důležité alespoň ze začátku navštěvovat buď soukromé nebo skupinové lekce, pod vedením instruktora.Postup a nutné úkony zahrnují:
  • Rozkročíme nohy na šíři boků
  • Aktivně se vytahujeme vzhůru od temena hlavy
  • Držíme bradu dolů
  • Odtáhneme lopatky od sebe (pokrčíme lokty a tlačíme dlaně směrem od těla – přesný směr závisí na postavení paží)
  • Nehrbíme se a tlačíme ramena daleko od uší
  • Přeneseme váhu celého těla dopředu
  • Dýchání:
    • Nádech nosem – otevíráme žebra
    • Výdech pusou – zavíráme žebra – celé opakujeme ještě jednou
    • Nádech nosem – otevíráme žebra
    • Výdech pusou – zavíráme žebra a snažíme se vydechnout veškerý obsah plic
    • Zadržíme dech a otevřeme žebra (jako děláme při nádechu, ale bez nádechu)
    • Držíme co vydržíme (ideálně 20s) a poté se nadechneme nosem a pomalu opět vracíme břicho na své místoExistuje mnoho pozic. Je dobré jich procvičit vždy větší počet, tak aby naše bránice a pánevní dno, bylo vůči sobě v různých rovinnách. Cvičíme v délce 20-30min, ideálně 2x týdně. Standartní doba pro reprogramování břišní stěny jsou 2 měsíce pravidelného cvičení, avšak dobře se cítíte i po každém cvičení.
Mohlo by vás zajímat:  Vkročte do nového roku tou správnou nohou

Já sama jsem se tuto metodu naučila ve Španělsku, kde je velmi rozšířená a oblíbená. ve Španělsku jsem žila a pracovala jako fitness trenérka. Po návratu do České Republiky jsem pocítila nutnost tuto metodu rozšířit i tady u nás, jelikož jsem pozitivní účinky pocítila i sama na sobě. Také jsem prováděla mnoho sedů lehů s využitím různého náčiní, ale vždy jsem viděla moje břicho vypouklé směrem ven, když jsem se nehlídala a neměla jsem ho zatnuté. S tím už je teď konec. Po zařazení tohoto cvičení do mého programu jsou moje břišní svaly pevné a na svém místě.

Ivana Chalupecká

www.fitbelly.cz

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení