Jaký je význam bílkovin pro sportovce?

Sportovec
Zveřejněno: 24.7.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Každý, kdo se intenzivněji věnuje nějakému sportu, si jistě uvědomuje, jakou roli při jeho snaze o vyšší výkony hraje správná výživa. Sportovní strava není jen nějakým výmyslem, ale nutností pro všechny, kteří to myslí se sportem vážně. Nezastupitelnou a velmi důležitou roli přitom hrají bílkoviny. Víte, proč jsou tak důležité a za jaké procesy v těle odpovídají?

Základní kámen našeho těla

Bílkoviny, nebo-li proteiny, jsou základními stavebními prvky všech živých tvorů. V těle jsou nepostradatelné, protože právě bílkoviny vytváří buňky a tkáně, ale podílí se také na mnoha dalších procesech jako je pohyb, ochranná funkce, přenos látek v těle a řízení různých tělesných funkcí. U sportovců je důležitý zvýšený příjem proteinů kvůli velké spotřebě energie a také pro nárůst a regeneraci svalové hmoty.

Dostatek bílkovin při zátěži

Cukry se v těle ukládají v zásobárnách, ale bílkoviny tuto možnost nemají, je proto potřeba je neustále doplňovat. Zdravá výživa pro tělo obsahuje vyvážený poměr všech potřebných látek, přičemž proteiny stojí na přední příčce. Fitness strava klade velký důraz na příjem dostatečného množství kvalitních bílkovin, ale i tak je při vyšší námaze vhodné sáhnout i po potravinových doplňcích s proteiny. Kolik jich je přesně potřeba, záleží na více faktorech. Pro udržení základních funkcí organizmu musí tělo dostat 0,5 g bílkovin na 1 kg tělesné váhy, pro běžný denní rytmus zdravého člověka je to asi 1 g/kg, u sportovců se pak poměr zvyšuje podle konkrétního sportovního zaměření. Obecně se dá říci, že pro vytrvalostní sportovce by měl být poměr zhruba 1-1,5 g/kg a u silových sportů 1,5-2 g/kg.

Nechte si poradit

Nevíte-li, zda dokáže vaše strava pokrýt nároky vámi zvoleného sportu nebo už byste měli přemýšlet nad doplňky stravy, nechte si poradit od výživového poradce. Sympatické zaměstnance má například obchod Zdraví a fitness.cz, který se zabývá prodejem sportovního vybavení a stravy. Tady vám dokáží odborně poradit a doporučit vhodné přípravky právě pro vás. Navíc vám je díky velkým skladovým zásobám mohou také obratem doručit. A nabízí ještě bonus v podobě zajímavých slev pro ty, kteří se na webu zaregistrují.

Mohlo by vás zajímat:  Nový trend hubnutí: chůze v přírodě i ve městě

Dbejte na správné stravování, abyste zbytečně nebrzdili svou snahu o lepší sportovní výkony. Právě strava hraje jednu z největších rolí a bílkoviny jsou v ní opravdu nepostradatelné.

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení