Jaký je význam vitaminů pro sportovce?

Sportovec
Zveřejněno: 29.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Vitaminy jsou látky pro naše tělo a jeho správné fungování nezbytné. Při našem dobrém zdravotním stavu a konzumaci pestré a vyvážené stravy jich zpravidla přijmeme dostatek, není tedy třeba je doplňovat pomocí vitamínových preparátů. U sportovců je tomu ale jinak, protože jejich fyzická námaha klade na tělo vyšší požadavky. Čím větší je sportovní výkon, tím stoupá i spotřeba vitaminů. Proto by všichni, kteří se sportu věnují více než jen rekreačně, měli přemýšlet o užívání vitamínů ve formě potravinových doplňků.

Proč sportovci potřebují více vitaminů?

U sportovců vzniká při sportovním výkonu vyšší spotřeba energie a tím i vitaminů, které se podílejí na metabolických procesech v těle. Kromě klasické denní dávky vitaminů, kterou potřebuje každý člověk, tak tělo musí pokrýt ještě tyto nároky. Kromě toho se vitaminy rozpustné ve vodě odplavují s potem, kterého se při sportu tvoří také více než obvykle. Organizmus si vitaminy neumí až na výjimky vyrobit sám, takže je nezbytné přijmout je zvenčí. Ani nutričně bohatá strava jich ale v takovém případě již nepřináší dostatek. Dalším důvodem bývá jídelníček upravený pro konkrétní sportovní zátěž. V takových případech jsou totiž například často omezovány tuky, jenže bez nich se nemohou správně vstřebávat vitaminy rozpustné v tucích. Jindy jsou některé vitaminy v pozadí kvůli snižování příjmu vlákniny, jelikož se ve větším množství objevují právě v potravinách bohatých i na ni. To vše vede k tomu, že tělo, co se týče vitaminů, strádá.

Které vitaminy jsou nejdůležitější?

Podstatné jsou samozřejmě všechny vitaminy, ale nejdůležitější v případě sportovců jsou vitaminy skupin C a E, které jsou zodpovědné za zásobování svalů a tkání, a skupiny B, které zajišťují metabolismus sacharidů a proteinů a mají na svědomí správně fungující látkovou výměnu.

Mohlo by vás zajímat:  Střevní chřipka: Víte, jak vzniká a co na ni zabírá?

K čemu vede nedostatek vitaminů?

Běžně člověk příliš nepozná, zda mu nechybí nějaký vitamin, pokud nejde o dlouhodobý výrazný nedostatek, který se pak již může projevit některými zdravotními obtížemi. U sportovců ale právě toto může vést k tomu, že i přes veškerou snahu jejich výkonnost stagnuje nebo se dokonce zhoršuje. Málo vitaminů v organizmu také vede k horší regeneraci unaveného těla a tím i ke snadnějšímu zranění. Nedostatek vitaminů mimo jiné i oslabuje účinky některých sportovních doplňků stravy jako jsou například kreatiny, gainery nebo proteiny. Jejich užívání pak nepřináší očekávané výsledky.

Čím vitaminy doplnit?

Na trhu existuje spousta vitaminových preparátů, ať už jde o samotné jednotlivé vitaminy, nebo jejich kombinace. K dostání jsou i přípravky určené přímo pro sportovce, jež zajistí ideální pokrytí všech důležitých látek. Samozřejmě je ale i tak podstatný správný vyvážený jídelníček, i když vitaminy z něj získané budou pro tělo jen bonusem. Chcete-li zjistit, jak by taková strava měla ve vašem případě vypadat, získejte jídelníček na míru od výživových odborníků.

Vitamíny jsou samotnými sportovci i odborníky na sport často opomíjeny, ovšem to je chybou. Jejich dostatek vám rozhodně pomůže zlepšit výkon a udržet se v kondici.

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení