Jaký vliv má L-Karnitin při cvičení a hubnutí?

Hubnutí
Zveřejněno: 19.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Pokud se zajímáte o hubnutí a diety nebo o cvičení a tvarování postavy, potom jste se již pravděpodobně setkali právě s pojmem L-Karnitin. Co je to za látku? Je opravdu tolik důležitá? Někteří tvrdí, že bez L-Karnitinu nelze efektivně hubnout ani sportovat. Jak to je? Musíte se o L-Karnitin skutečně starat?

Přirozeně v lidském organismu

L-Karnitin je látka, kterou si náš organismus dokáže vytvořit sám. Jeho tvorbu mají na starost játra, která produkují L-Karnitin z esenciálních aminokyselin a vitamínů C, B3, B6 a také ze železa. Je možné ho získat také z potravin – nejvíce z červeného masa nebo mléčných výrobků.

Proč je L-Karnitin důležitý

L-Karnitin zastává v těle velice důležitou funkci. Zajišťuje přenos volných mastných kyselin do mitochondrie (energetické centrum buňky), kde dojde k jejich přeměně na energii. Jeho úlohou je spalování tuků. Optimální hladina L-Karnitinu je tedy pro správné fungování organismu nezbytná. Zvláště významná je v případě, pokud chceme zhubnout a to dietou nebo cvičením. Pokud není L-Karnitinu dostatek, k hubnutí ani správnému fungování organismu vlastně nemůže docházet. Tuky totiž nejsou přeměňovány na energii a dochází k jejich usazování. I když si lidské tělo dokáže L-Karnitin vyrobit, někdy to nemusí být dostačující, a tak může dojít k problémům. Nedostatek L-Karnitinu může způsobit hlavně nesprávná strava nebo i špatná funkce jater.

Je potřeba dodávat?

Pokud pravidelně cvičíte, snažíte se zhubnout a chcete, aby vaše tělo spalovalo tuky dobře, měli byste se nad dostatkem L-Karnitinu zamyslet. To, co vaše tělo vyrobí, totiž nemusí stačit. Dodat tělu L-Karnitin je tedy při zvýšené fyzické zátěži a v případě, že chcete efektivně hubnout, vhodné.

Mohlo by vás zajímat:  Nordic walking: Jak správně chodit s holemi?

Jak zajistit optimální dávku L-Karnitinu?

Pokud chcete zajistit optimální dávku L-Karnitinu, rozhodně se nepouštějte do zvýšené konzumace masa nebo mléčných výrobků. Tím byste si mohli jen uškodit. V tomto případě je jistější, zajistit dávku skrze speciální doplňky stravy. Ty je ale nutné vybírat opatrně. Dobrou volbou je doplněk stravy, který obsahuje Krystalický L-karnitin L-tartrát. Ten je totiž pro tělo dobře stravitelný. Více informací najdete zde.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • katka33
  • 19.3.2014
  Odpovědět

  zajímavé…konečně to někdo vysvětlil…

  • marina
  • 24.3.2014
  Odpovědět

  koukám na to, opravdu fajn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení